Afspraken over lezersreacties op weblogs
(...) Brengen we feiten aan, zelfs als we dat onder schuilnaam doen, dan kunnen we er best voor zorgen dat we de waarachtigheid van die feiten ook kunnen bewijzen omdat elke inzender daar persoonlijk aansprakelijk voor is;
We vermijden voortaan scheldwoorden of denigrerende benamingen zoals Verafstoot of ‘Iefke’ Leterme, De Klucht of Guynokkio,... De woordspeling kan taalkundig leuk zijn, maar ze hoort eerder thuis in een satirisch medium dan in een informatieblog of op een vrije meningsforum. Dergelijke verwoording neemt bovendien vaak de kracht van het betoog weg en laat het verglijden tot studentikoze toogpraat, terwijl de inhoud meestal veel meer verdient dan dergelijke beoordeling. Laat ons liever zeggen waaróm we iets vinden dan wàt we vinden, de lezer(es) zal dan zelf wel de gepaste conclusies trekken . (...)
Luc Van Balberghe op zijn weblog 'Vrij van Zegel', 15 april 2007



Reacties
Peter Van de Ven
dinsdag, 17 april, 2007 - 17:14"Laat ons liever zeggen waaróm we iets vinden dan wàt we vinden, de lezer(es) zal dan zelf wel de gepaste conclusies trekken"
...iets over rode bosmieren, of over gevaarlijke roofdieren of zo, de lezer trekt dan gepaste conclusies.
pepperjack
dinsdag, 17 april, 2007 - 17:47De langzame criminalisering van (al dan niet humoristische) mopkes, dan nog wel dmv zelfcensuur.
Voorwaar, 't zijn interessante tijden.
mrtos
dinsdag, 17 april, 2007 - 18:00Een goed initiatief. Al te veel op zich interessante blogs lijden onder al te negatieve en niet-constructieve commentaar, waardoor het zoeken wordt naar interessante antwoorden. En uiteraard is dit het volste recht van een blogger, en heeft het niets te maken met censuur of vrijheid van meningsuiting. Mensen hebben niet graag dat verworven rechten worden afgenomen, maar de beste fora die ik lees zijn meestal de strengst gemodereerde. Laagbijdegrondse replies zijn niet alleen onprettig en irritant voor de lezer, ze ontmoedigen ook het plaatsen van serieuze en weldoordachte commentaren en beschadigen de geloofwaardigheid van de gehele blog. Strenge moderatie hoeft niet beklemmend aan te voelen, zolang ze objectief is en volgens duidelijke regels.
Wat ik ook graag meer zou zien op blogs, en wat zelfs geen moderatie hoeft in te houden, is het highlighten van wat volgens de blogger goede commentaren zijn.
LVB
dinsdag, 17 april, 2007 - 18:08@mrtos: "Wat ik ook graag meer zou zien op blogs, en wat zelfs geen moderatie hoeft in te houden, is het highlighten van wat volgens de blogger goede commentaren zijn."
Zeer juist, ik ben op zoek naar een systeempje waarmee lezers commentaren van andere lezers kunnen 'aanstippen', een score geven dus. Dat bestaat op veel blogsystemen voor de blogartikels zelf, maar niet voor de commentaren. Terwijl het juist voor de commentaren nuttig zou kunnen zijn.
Peter Van de Ven
dinsdag, 17 april, 2007 - 21:20@ Luc:
Dat aanstippen zou een beetje Temptation- of Robinson- island achtig zijn: het zegt uiteindelijk meer over de lezers dan over de posts. Tenzij dat de bedoeling is natuurlijk. Een commentaar heeft alleen inhoudelijke waarde, dat staat los van het aantal "instemmers". Dus als iedereen zich beperkt tot inhoud, kan de lezer zelf uitmaken of hij het ermee eens is of niet.
Een vrolijke omschrijving van een politicus stoort me niet echt voor één keer, maar als het systematisch is, wordt het wel "vermoeiend", en mist het zijn effect, zoals een mop die je honderd keer moet aanhoren.
Cogito
dinsdag, 17 april, 2007 - 22:07Maar waarom zouden wij niet even sarcastisch mogen reageren als de blogger (of de geciteerde) schrijft?
Dikwijls zijn snedige en kruidige commentaren het zout op de blog. Dat er dan af en toe een commentaartje bij is dat "erover" is, tja, we moeten toch niet heiliger zijn dan de blogger zelf, wel?
tweaker
woensdag, 18 april, 2007 - 06:09wat is die zijn probleem?
de ouderdom begint hem parten te spelen blijkbaar, Lukske van Balzakberghe :)
Elhaz
woensdag, 18 april, 2007 - 08:28't Is niet te geloven maar ik ben het voor een keer eens met PVdV :)
ivanhoe
woensdag, 18 april, 2007 - 09:28Zo'n systeempje zou ik ook wel leuk vinden.
Alleen bestaat het gevaar er idd in, dat iemand met een politiek incorrecte mening (op deze blog is dit dan een Belgicistische/linkse mening), een lage score zou krijgen gewoon om de mening op zich, ook al is deze prima beargumenteerd en minstens interessant om lezen.
Ik ben geen negativist maar misschien is het beter om comments te kunnen beoordelen als zijnde "niet-bijdragend tot de discussie" ? Eerder werkend op eliminatie dan...
Maar eigelijk is een beoordelingssysteem van comments enkel handig voor blogs met heel veel reacties (zoals jurgen verstrepen soms,of geenstijl bvb.) Hier is het meestal wel leesbaar/beoordeelbaar allemaal.
Voor de rest ben ik het wel eens met Van Balberghe, bijnaampjes in als ernstig bedoelde bijdragen halen de (geloof)waardigheid van de poster onderuit.
nicolas Raemdonck
woensdag, 18 april, 2007 - 13:09Ik weet nochtans een professor die het in zijn lessen constant over verafstoot heeft. Een bedenkelijke praktijk, zeker voor een CD&V'er. (het is niet een senator)
Briggs
woensdag, 18 april, 2007 - 13:45Bah, liever geen vaste regels.
pepperjack
woensdag, 18 april, 2007 - 15:18@mrtos: een forum is geen blog met antwoord mogelijkheid, en een woordspeling of wat sarcasme of ironie is geen vulgariteit.
Op een forum is de inhoud vooral afhankelijk van participanten, en jaag je de 'serieuzere' weg als het een scheldniveau wordt, en stuikt je forum ineen.
Bij een blog zijn de commentaren maar 'lezersnotas', die mogelijk bijzondere diepgang of 'interessantheid' bereiken, zoals hier de comments van traveller ongezien interessant waren (in mijn ogen toch), en zoals ene mevrouw Annemie Gielsen nogal brieven kan schrijven in DS Online. Dat zijn echt aanwinsten dankzij de nieuwe technologie.
Maar net zoals een krant niet beoordeeld wordt op de lezersbrieven, is een blog niet beoordeelbaar op de reacties.
Ik kan me wel voorstellen dat voor een zuiver professionele blog, je wel duchtig wiedt. Voor andere blogs zie ik de meerwaarde niet in. Het blijft een vluchtig medium.
Nicolas: de prof in kwestie heeft het mi occasioneel, en voor een wisselend publiek over de gekende woordspeling op de naam van GV.
Ik vind de evolutie belangwekkend. Wat een serieuze mensen zijn we toch allemaal... :-)))
Cogito
woensdag, 18 april, 2007 - 15:59@Ivanhoe: de grens tussen politiek correctisme en incorrectisme is teven het centrum van het politieke spectrum. Rechts en politiek correct gaan NIET samen, want politiek correctisme is een verkeerde benaming voor cultuurmarxisme.
https://www.brusselsjournal....
Willy
woensdag, 18 april, 2007 - 16:54Als 't om te lachen is : Duim omhoog.
Als 't om te kwetsen is : Duim omlaag.
Blijft nog over : De vuist met de middelste vinger omhoog.
Nicolas Raemdonck
woensdag, 18 april, 2007 - 23:43Pepperjack: hebben we wel dezelfde persoon voor. Degene die ik bedoel is professor in de rechten en heet niet Hugo.
mrtos
donderdag, 19 april, 2007 - 11:19Ik had het eerder over een appreciatie die de blogger zelf uitspreekt over de commentaren - het in de spotlight zetten van volgens hem/haar goede replies. anders krijg je op politieke blogs inderdaad vaak het fenomeen dat Peter beschrijft, dat een kwalitatief lage post à la "Vlaanderen onafhankelijk!!!!!" een hoog aantal punten krijgt van de lezers enkel omdat ze het met de inhoud eens zijn, ook al is deze niet goed geargumenteerd. En wie beter dan de blogger zelf kan een objectieve beoordeling geven die de kwaliteit van de reply boven stelt? Immers, als de blogger dat beoordelingsvermogen niet bezat, zou zijn/haar blog de moeite van het lezen niet waard zijn.
traveller
donderdag, 19 april, 2007 - 13:28@ luc
Volledig akkoord.
Ik vind het irrelevant of er iemand ongekuiste taal of zelfs blubber gebruikt, als zijn argumentatie juist is. Een belachelijke argumentatie is voor mij veel negatiever dan ongekuiste taal. Beiden samen zijn natuurlijk dodelijk.
Het is echter aan nde blogeigenaar om zijn wetten te stellen en daar ga je dan mee akkoord of niet door je aan-of afwezigheid.
Blogs zijn voor mij een door god gezonden uitlaatklep met een zeer grote amusementsfactor. Wat ik hier schrijf kan ik onmogelijk in een krant gepubliceerd krijgen, het staat stijf van politieke incorrectheid.
Anderzijds heb ik me steeds geergerd aan de onjuistheid van onze hoernalisten betreffende buitenlandse informatie, zelfs vanwege Doornaert vanuit Frankrijk waarvan ze zich specialiste waant. Parijse salons en politieke cirkels zijn Frankrijk niet.