ACW over Open Vld

Filip Rogiers (De Morgen): Van een notoir liberaal hebben we nochtans volgende boutade: 'Op 10 juni is Open Vld de grootste linkse partij geworden.' Daar zit toch iets in?

Jan Renders (ACW): De Open Vld links?! In Vlaanderen stemmen veel mensen duidelijk rechts, voor Vlaams Belang en Lijst Dedecker. Maar vanuit het links-rechtsschema situeer ik ook de liberalen aan de rechterkant. Het thema van de herverdeling staat voor ons centraal. Op die as betekent links: progressiviteit in de belastingen, voldoende inkomsten voor de sociale zekerheid, een sterke overheid die de overdreven vermarkting tempert en goede gemeenschapsvoorzieningen. Kortom, het behoud van ons zorgmodel. Op die as vind ik dat de liberalen inderdaad niet in het linkse kamp zitten. Minder in elk geval dan de christendemocraten, als ik het sociaal-economisch programma van de CD&V lees.

Filip Rogiers (De Morgen): Open Vld is niet meer de PVV van Martens-Gol-Verhofstadt. U klasseert ze wel zeer gemakkelijk als conservatief en rechts.

Jan Renders (ACW): Ik heb niet gezegd dat ze conservatief en rechts zijn. Zeker in Europa is Open Vld niet de meest rechtse van alle liberale partijen. In Nederland zou de partij ergens tussen VVD en de links-liberalen van D66 zitten. Het is er mij echt niet om te doen om hen in die hoek te drummen. Dat liberalen ook progressief kunnen zijn, zal ik niet ontkennen. Ik ken er heel wat die het hart op de juiste plaats hebben. Maar essentieel in hun redenering is toch de vrijheid van het individu, wat dan vooral ten goede komt aan de mondigste, de best opgeleide burger die gewapend is om keuzes te maken in het leven. Wie laaggeschoold is, de intellectuele of karakteriële mogelijkheden ontbeert om echt vrij te zijn, komt met liberalen al snel in de verdrukking. En laat je die mensen in de kou staan, dan nemen ze hun toevlucht tot proteststemmen en help je mee aan de verrechtsing van de samenleving. Het ACW is voor ontvoogding hé, maar je moet de mensen ook niet overschatten in hun draagkracht. Zelfs mondige mensen kunnen heel kwetsbaar zijn. Je mag prima opgeleid zijn, als je ziek, werkloos of depressief wordt, word je ineens heel kwetsbaar.

De Morgen, 25 juni 2007

Reacties

#43563

Briggs

 

Ah, natuurlijk stemmen die misbruikte laaggeschoolden dan uit protest voor een verrechtsing ipv de stemkeuze van het ACW & dus voor de rest van de linkiewinkies die hen pertang willen helpen. Misschien faalt de linkiewinkie marketing of is er iets mis met de logica van Renders.

#43564

kurt

 

Het Vlaams Belang is ook voor herverdeling, en zou dus volgens de ACW in dit geval ook links moeten zijn. Maar wat me nog meer stoort aan dit verhaal is dat ACW meent dat mensen die vrij zijn in hun keuzes dit ten koste doen van anderen ('verdrukking'), alsof er maar één koek is, die nooit groter kan worden.

#43571

Olav

 

"Dat liberalen ook progressief kunnen zijn, zal ik niet ontkennen. Ik ken er heel wat die het hart op de juiste plaats hebben."
Lees : enkel progressieven hebben het hart op de juiste plaats...

"Wie laaggeschoold is, de intellectuele of karakteriële mogelijkheden ontbeert om echt vrij te zijn, komt met liberalen al snel in de verdrukking."
Eigenaardig, ik heb door omstandigheden nooit de middelbare school afgemaakt en toch heb ik intellectuele en karakteriële mogelijkheden genoeg (en altijd gebruikt) om vrij te zijn (echt vrij is nog zo'n zegswijze... wat is 'echt' vrij zijn ?).

"Het ACW is voor ontvoogding hé, maar je moet de mensen ook niet overschatten in hun draagkracht."
Lees : wij weten wat goed is voor de mensen...

Typisch een product van een ouderwets katholieke opleiding, net zoals Gheysels een 'pastoor'-type...

#43578

mrtos

 

"Wie (...) karakteriële mogelijkheden ontbeert"

Da's een goeie! Luiaards verdienen evenveel financiële middelen als hardwerkende mensen, is dat de boodschap van het ACW?

#43925

Hans

 

Die laatste paragraaf van Renders is heel erg sterk