Franstaligen moeten profiteren van Vlaams gewetensonderzoek

Eén van de vele aanwijzingen: als men zakenlui of politici om een pronostiek vraagt over de levensverwachting van België op middellange termijn, dan volgt er geen antwoord, maar een lange en veelzeggende stilte. Het gaat niet meer over "de onverantwoordelijke RTBF" die ons schrik wil aanjagen. (...)

De diepe divergenties tussen Noord en Zuid over de visie op de rol van de federale staat en op de manier waarop burgers geregeerd worden, de groeiende afstand tussen cultuur en dagelijks leven van de twee bevolkingsgroepen, de irritatie over de "dovemansonderhandelingen", zorgen ervoor dat het logisch wordt om te weten of we niet beter af zouden zijn met een scheiding.

Is dat erg? Nee. De plotse mogelijkheid van een splitsing dwingt tot nadenken en tot verantwoordelijkheid. Aaan Vlaamse kant geeft men er zich plots rekenschap van dat deze "oplossing" een pak nadelen en complexiteiten bevat. "Makkelijker gezegd dan gedaan", titelde De Standaard afgelopen weekend als besluit van een interessante separatistische denkoefening. (...)

Het taboe valt, en het zijn de Vlamingen die toegeven dat de scheiding niet het paradijs is dat de nationalisten beloven, en dat ze bloed en tranen zal kosten. Het is nu aan de Franstaligen om te profiteren van dit noordelijke gewetensonderzoek. Niet om ons opgelucht te voelen omdat de kogel weer eens het doel heeft gemist, maar integendeel om meer dan ooit aan dit project te bouwen dat ons zal toelaten om een ander antwoord te bieden aan het separatistisch scenario dat knikkende knieën.

Béatrice Delvaux in Le Soir, 3 september 2007

Reacties

#48092

Peter Van de Ven

 

Zeer juist: een bezielend en duurzaam project voor de reconstructie van België. Met een Belgische Lincoln als premier.

#48094

traveller

 

En wie is die Lincoln in België, Abraham Di Rupo.

#48103

Cogito

 

pvdv`s ideaal is Filips De Taaie, met het voorbeeld van Lincoln voor ogen, die het strategisch teruggetrokken Waalse leger inzet in een heuse Secession War. Wat een groteske fantasie.

#48105

Olav

 

Een reconstructie van België zal alleen nog maar leiden naar meer onafhankelijksstreven. Ook europees zou dit een belachelijke optie zijn, gegeven het feit dat steeds meer kleine regio's minstens een stuk 'onafhankelijkheid' verwerven - of ijveren voor... -.
Een andere invulling van België kan inderdaad nog lukken, maar dan met een verdere regionalisering van een aantal bevoegdheden.
Spijtig genoeg nogal 'negatief' verwoord : "profiteren van dit ... gewetensonderzoek". Zolang ze maar nadenken over hoe het verder moet...

#48130

Briggs

 

Bloed, zweet en tranen? Tja, geld en rijkdom zal men niet zomaar u in de schoot werpen. Trouwens heeft De Standaard juist geen verandering gebracht. Welk taboe valt er dan?

Hoe komt eigenlijk dat men in het Vlaams Parlement geen initiatief heeft genomen om de academische wereld te stimuleren bij het oplossen van bepaalde politieke problemen en het berekenen van de kosten & baten bij een scheiding?

#48138

EricJans

 

Béatrice Delvaux: je probeert je Belgique met dit artiekel een tweede adem te geven. Mooi geprobeerd maar... nee hoor: na wat we van 'jullie' (niet het onze!) Belgique te zien hebben gekregen in de voorbije 176 jaar is het tijd voor 'een Francofone toegeving', een knieval... één verdonde keer in dat rotland.
Jullie zijn goed met de tong maar je 'psychologische doorgronding' van 'le flamand' ademt meer van hetzelfde neerbuigende, betweterige paternalisme uit één van Europa's luiste regio's met een dikke, vette en opgezwollen-bombastische kolonialenmentaliteit.
'Le Soir' neemt daar overigens het voortouw in en 'De Standaard' is jullie wit negerke.
'België' en 'een project bouwen'. Het werkt op m'n lachspieren!
Waar wil je een project bouwen, Béatrice? In Charleroi of in Luik? En in welke fase van het bouwproject denk je de FGTB de boel te laten kapotstaken?
Loop aan! We hebben het zo wel een beetje gehad met jullie Belgique, hé.
Bouw zélf eens een project. Zorg eerst eens dat de cdH bereid is om tenminste eens zélf een formateur aan te duiden i.p.v. lullen over een 'project bouwen'.

Weet je eigenlijk zélf nog wel wat je daarmee bedoelt?
Ik stel voor dat een Waals formateur dat project van jou dan maar eens in de wérkelijke wereld uit de doeken komt doen: als formateur aan de formatietafel.

Project bouwen? M'n kl...!
Francofone grootspraak noem ik dat. Zonder énige meerwaarde of betekenis.
BETAAL uw luchtkastelen voortaan zélf: dát zou pas een project zijn!