Bemoeizuchtige overheid

Op sommige vlakken is er in mijn ogen veel te veel overheid, en op andere te weinig. De overheid bemoeit zich vandaag met ons overgewicht en komt haast controleren of we wel zeven keer per dag een portie groenten of fruit naar binnen werken. Allez kom! Weet je waarom ze zich daar allemaal mee bezighoudt? Omdat ze niet in staat is om de échte problemen van onze tijd aan te pakken: de vrede bewaren en een botsing tussen beschavingen voorkomen. Dan is het natuurlijk veel comfortabeler om te palaveren over de hoogte van de zoveelste verkeersdrempel. (...)

Hier in Brussel, dat nota bene op negen vrij hoge heuvels ligt, wordt iedereen ertoe aangezet om overal heen te fietsen. Het zou toch veel efficiënter zijn om een hartig woordje met de auto-industrie te spreken en die te vragen op welke termijn ze een schone wagen kan fabriceren? Zo vind ik het ook al te gek dat we allemaal spaarlampen moeten kopen terwijl de SUV's vrolijk door onze straten mogen rijden. Als je met een brandstofzwelgend voertuig wilt rijden, moet je daar ook voor betalen. Wel ben ik als de dood voor een systeem waarin de overheid bepaalt wie wanneer en onder welke voorwaarden met welke auto mag rijden. Voor je het weet, zijn het alleen nog de beslissers die rijden en moet de rest te voet gaan. (...)

Ik erger me dood aan dat machtsdenken, waarmee ik telkens weer word geconfronteerd. Vorige maand, bijvoorbeeld, woonde ik in Washington een vergadering over Irak bij met de voorzitter van de Atlantic Council, een adviserend orgaan van president George W. Bush. Zegt die man: 'Will the European Union be able to put its act together this time?' En een tenger mevrouwtje vulde aan: 'Will the European Union do what it has to do?' Dat moet je tegen mij zeggen, zeker om acht uur 's morgens. Ik vroeg hen of ze er al eens bij hadden stilgestaan dat wij het misschien niet leuk vinden om gecommandeerd te worden. Die voorzitter repliceerde heel kalm: dat is de manier waarop een superpower zich gedraagt. Tja. (...)

Annemie Neyts, geïnterviewd door Ann Peuteman en Dimitri Van Zeebroeck in Knack, 10 oktober 2007


Reacties

#51030

Thomas

 

"Als je met een brandstofzwelgend voertuig wilt rijden, moet je daar ook voor betalen."

wat is het punt, dat doe je toch als je met een SUV rijdt ? De naft is extreem duur in Europa, wagens met hoge fiscale PK zijn binnenkort voor minder dan 50% aftrekbaar, hoe meer SUV's hoe beter voor de staatskas !

Maar ja, toch nog maar eens rap een bevolkingsgroep stigmatiseren (is dat ook racisme ?), en dan nog degene die het merendeel van de belastingen betaalt waarmee onze politici de barmhartige mogen uithangen. Ze zou de SUV rijders dankbaar mogen zijn dat ze zoveel belastingen betalen, die hautaine trut ! Eens kijken waarmee zij of haar man rondrijden...

#51032

Peter Fleming

 

Ik vind het nogal inconsequent dat Neyts zich ergert aan het feit dat de overheid haar (en ons) dieet wil beperken, maar er tegelijk niks inzit dat de overheid de auto-industrie en SUV-bezitters efkens commandeert

#51046

Elhaz

 

Ja, 't is een beetje van dit en een beetje van dat. Neyts heeft blijkbaar nog steeds niet haar standpunt bepaald. Meer overheid of minder overheid? En dat voor een Open-Vld'ster.
Zoals zowat alle politici heeft zij machtsgeile dictatoriale trekjes. Zij wil een beetje een overheid-à-la-carte die haar privé- en achterbanbelangen veilig stelt of verwezenlijkt.
Macht is maar goed zoalng ze zelf mogen commanderen. Gecommandeerd worden ligt wat moeilijker :)

#51056

Johan B

 

Wat bemoeizuchtige overheid betreft kan het VLD-beleid van de afgelopen jaren anders wel tellen. Om het geheugen van Annemie Neyts even op te frissen een paar voorbeelden:

- januari 2007: rugnummers 18 en 88 zijn niet gewenst voor supporters (omzendbrief naar de voetbalbond en -clubs van minister Dewael).
- februari 2003: goedkeuring van de antidiscriminatiewet door Verhofstadt I.
- september 2006: onder de titel "Denk niet cliché" lanceerde de Vlaamse overheid een reclamecampagne om zo weinig mogelijk voor blanke mannen van middelbare leeftijd te stemmen bij de gemeente- en provincieraads­verkiezingen van oktober 2006.
- januari 2003: goedkeuring uitstap uit de kernenergie door Verhofstadt I.
- maart 2006: strengere regulering bank- en verzekeringssector.
- oktober 2006: verplichte papierwinkel bij verkoop woning (elektriciteitsattest, bodemattest, postinterventiedossier, enz.).
- maart 2006: verplichte verzekering kleine risico's voor zelfstandigen.
- september 2005: verplichte uitbreiding van brandverzekering met dekking van alle natuurrampen.
- maart 2006: overeenkomst tegen handel in concerttickets door Marc Verwilghen;
- september 2006: schoolplicht voor kleuters vanaf 5 jaar.
- oktober 2006: verplicht nachttarief tijdens het weekend voor gezinnen, kmo's en zelfstandigen met een tweevoudige elek­triciteitsmeter (idee van Marc Verwilghen).

En dan vindt Anniemie Neyts dat er op sommige vlakken nog te weinig overheid is. Tja.

#51071

Rick

 

Annemie(ke): "De overheid bemoeit zich vandaag met ons overgewicht en komt haast controleren of we wel zeven keer per dag een portie groenten of fruit naar binnen werken. Allez kom!"

Wat u niet weerhouden heeft om de eerste photoshopte verkiezingsaffiches uit te hangen, waarop je er een halve eeuw jonger uitzag dan in werkelijkheid, niet?

" Het zou toch veel efficiënter zijn om een hartig woordje met de auto-industrie te spreken": waarop wacht U???

"Voor je het weet, zijn het alleen nog de beslissers die rijden en moet de rest te voet gaan"

Moet ik er vanuitgaan dat u te voet gaat???

"Vorige maand, bijvoorbeeld, woonde ik in Washington een vergadering over Irak bij"

En, Freule, mag ik weten hoe u, met mijn belasingsgeld, in Washington geraakt bent, en uit hoofde van wat uw aanwezigheid dan wel gewenst/noodzakelijk was???

#51074

Elhaz

 

@Rick: "En, Freule, mag ik weten hoe u, met mijn belasingsgeld, in Washington geraakt bent, en uit hoofde van wat uw aanwezigheid dan wel gewenst/noodzakelijk was???"

Het antwoord gaf ze in de eerste alinea: "de vrede bewaren en een botsing tussen beschavingen voorkomen"
Ge denkt toch niet dat Bush iets kan doen in Irak zonder de goede raad van Annemie?

#51076

joe

 

"En, Freule, mag ik weten hoe u, met mijn belasingsgeld, in Washington geraakt bent, en uit hoofde van wat uw aanwezigheid dan wel gewenst/noodzakelijk was???"

Een busje ingelegd van bij Guy Serraes?

#51101

Briggs

 

Hmm, ik zou in de plaats van Neyts op het laatste als volgt antwoorden: "If the US is a superpower then it doesn't need the European Union's help, does it?"