Verliefdheid als geestesziekte

Sinds de oudheid hebben tal van schrijvers uit verschillende culturen de romantische liefde als een ziekte of als een vorm van waanzin omschreven. Aansluitend op die traditie wijzen heel wat van de huidige psychiaters en psychologen op parallellen tussen verliefdheid en mentale stoornissen zoals manie en depressie. Wat echter het meest de aandacht trekt is het obsessionele karakter van de verliefde geest. Smoorverliefde mensen antwoorden in enquêtes vaak dat ze meer dan negentig procent van de tijd aan hun geliefde denken. Dat lijkt verdacht veel op wat psychiaters een obsessief-compulsieve stoornis noemen. Mensen met een obsessief-compulsieve stoornis hebben een lager niveau van serotonine, een neurotransmitter die een kalmerend effect heeft. Deze stoornis wordt vaak behandeld met antidepressiva die de hoeveelheid serotonine in de hersenen verhogen - de zogenoemde selectieve serotonineheropnameremmers zoals Prozac, Seroxat, Fevarin en Zoloft. Dat deed het vermoeden rijzen dat verliefdheid evenzeer te maken heeft met een tekort aan serotonine. Dit verband werd in 1999 voor het eerst ontdekt door de neurobioloog Donatella Marazziti van de Universiteit van Pisa. Zij stelde dat zowel verliefde als obsessieve personen minder serotonine in het bloed hadden dan een controlegroep. (...)

Marc Meuleman in Eos, januari 2008 [zie ook]

Reacties

#59650

mrtos

 

Serotonine reguleert zoveel op emotioneel vlak dat het bijna verwonderlijk zou zijn als verliefdheid er NIET mee te maken zou hebben. Weer een typisch voorbeeld van een reductie naar het biologische die ons helemaal niets bijbrengt.

#59654

raf

 

Je kan er donder op zeggen dat een of andere neurobioloog komt aandraven met een stofje dat luistert naar de naam valentinine. En dan volgen spoedig de SVRI's, de Selective Valentin Reuptake Inhibitors.

#59655

BC

 

Best interessant. Maar wat is het punt uiteindelijk? Verliefdheid behandelen met een pilleke na de maaltijd?

En volledig akkoord met mrtos. Het is een voorbeeld van greedy reductionism. Enkel als je het zo simplistisch (1 stofje, en dan nog een klepper als serotonine) voorstelt, is er de mogelijkheid om een pilleke te ontwikkelen en het te verkopen zeker? Het merendeel van de mensen mag dan nog steeds geloven dat "de mens maar 10% van zijn brein gebruikt", wat fout en simplistisch is, als er oog is op het pathologiseren en medicaliseren van een normaal fenomeen, lijkt greedy reductionism (simplistisch en fout) vaak iets dat niet uit de weg moet worden gegaan.

Een soort van hoger-lager-geneeskunde...

Verliefdheid gaat over, heus!

#59659

raf

 

@BC:

"Verliefdheid behandelen"...

Verliefdheid induceren of wat dacht je. Natuurlijk is reductionisme een kwalijke maar dan wel een noodzakelijke stap in het kinderschoenentijdperk van de neurobiologie. Kijk ook eens naar het sensationele in kaart brengen van hersencentra die reageren (oplichten!) bij het toedienen van eenvoudige stimuli: fijn voor de boekjes en ook voor Eos dat de laatste jaren is afgegleden naar wetenschap voor een heel groot publiek.

#59661

BC

 

"Verliefdheid induceren of wat dacht je."

Voor mensen die zo zeer van hun huisdier houden dat ze er eens écht verliefd op zouden willen zijn? :-) .... OK, nu snap ik het: denk terug aan: http://lvb.net/item/5846 -- dàt soort toepassingen.

"Natuurlijk is reductionisme een kwalijke maar dan wel een noodzakelijke stap in het kinderschoenentijdperk van de neurobiologie."

Niets mis met reductionisme, wel met greedy reductionisme: http://en.wikipedia.org/wik...

#59664

Briggs

 

Hmm, zou ge dan iemand kunnen de-verlieven van iemand en herverlieven tav iemand anders?

#59666

mrtos

 

In werkelijkheid is hersenimaging niet half zo sensationeel als het voor een leek lijkt. Er komt zware datatransformatie en statistiek aan te pas om iets nuttig uit de data te halen. Die mooie prentjes in de boekjes waar een bepaald gebiedje wordt opgelicht bij een bepaalde stimulus of activiteit, daar gaat heel wat aan vooraf en de interpretatie ervan is vaak absoluut niet eenduidig. Neurofysiologie is grotendeels 'work in progress' en de meerderheid van wat boekjes zoals Eos erover berichten mag met een redelijke voorraad zout genomen worden.
Een aantal dingen die je moet beseffen. 1) Men meet tegenwoordig meestal niet de hersenactiviteit maar een redelijk goede correlaat ervan, namelijk het lokale zuurstofgehalte in het bloed (er wordt een teveel aan zuurstof aangevoerd wanneer een neuron actief wordt). Dit is echter zowel spatiaal als temporeel niet perfect. 2) Het absolute niveau van hersenactiviteit is irrelevant; men maakt een subtractie vergeleken met baseline condities, die men dan zorgvuldig moet kiezen. Om een stom voorbeeld te geven, als je een gezicht presenteert zal een bepaald hersengebied oplichten, maar misschien gebeurt hetzelfde wanneer je gelijk welke stimulus presenteert, of een stimulus met hetzelfde frequentiespectrum? 3) Alle hersenen zijn anatomisch verschillend, dus voor er over proefpersonen gemiddeld kan worden moet er genormaliseerd worden. 4) Normale statistische principes gelden ook hier: er zit ruis op de data en je resultaten zullen afhangen van de statistische power die je hebt. De keerzijde daarvan is dat significantie in de praktijk nog geen groot effect hoeft te betekenen, wanneer je power zeer groot is. En zoals met alle statistiek, kan er heel wat al dan niet bewust foefelare of gladstrijken plaatsvinden dat de minder aandachtige lezer niet opmerkt. Ook voor post hoc interpretaties is het steeds opletten geblazen.

En ga zo maar door. Versta me niet verkeerd, het is een boeiend en zeer nuttig onderzoeksdomein. Maar de resultaten zijn lang niet zo duidelijk, eenvoudig en definitief als populair-wetenschappelijke artikels willen laten uitschijnen.

#59668

Benny Marcelo

 

Ik zal maar gewoon verliefd blijven zeker, wie weet wordt het ooit als ziekte erkend door het ziekenfonds :-)

#59672

Patient X

 

Ik heb serieuze vragen bij die theorieën van psychiaters. De hersenen zijn veel ingewikkelder dan tot nu ervan geweten is. Zo blijkt dat anti-depressiva en anti-psychotoica pas na enkele weken gaan werken, als ze het al doen, in tegenstelling tot wat de theorie zou doen vermoeden (direct). Ik ben zelf nog licht manisch geweest, en ik kan u bevestigen dat er een verband is. Ik werd toen vlugger verliefd en de manie werd erger. Toen ik anti-psychotica slikte tegen de manie werd ik helemaal niet meer verliefd. Als ik nu verliefd word is er een ernstig risico om weer licht manisch te worden en neem ik best wat anti-psychotica tot het weer beter gaat.

#59673

koen

 

praktische toepassingen ?

de 'verliefdheid' van Sarkozy wordt hem wel eens kwalijk genomen ...

:-s

#59675

Koen Godderis

 

Verliefdheid koppelen aan een zieke geest. Wie dergelijke onzin uitkraamt is zelf goed ziek.

En obsessief gedrag zoals het "90% van de tijd denken aan je geliefde" hoeft helemaal niet medisch behandeld te worden.

Het ontmoeten van de schoonmoeder zorgt er al voor dat het obsessieve gedrag naar het minimum wordt herleid.

Dat laatste moet je zien als grapje. Straks krijg ik mijn schoonmoeder nog achter me aan. :)

#59676

BC

 

"90% van de tijd denken aan je geliefde"

Ook dat is heel "wetenschappelijk". En doet denken aan hoe mannen om de 7 seconden aan seks zouden denken. Iedere 7 seconden 6.99 seonden aan seks gedacht hebben zeker?

Tja, dat mannenbrein he! http://tinyurl.com/e8wwe

#59679

joe

 

oei, bij mij is 't geloof ik al 6 uren (UREN!) geleden dat ik aan sex heb gedacht. is er iets mis met mij? maar wat wordt er bedoeld met "sex"? het echte neukwerk? of is gewoon naar iemand's bevallige benen kijken al voldoende?