Tolerantie, van vrijheidsbevorderend naar vrijheidsbeperkend
De filosoof Richard Taylor heeft eens gezegd dat alle mooie idealen het gevaar lopen in hun tegendeel te verkeren. Dat lijkt ook met ‘tolerantie’ te zijn gebeurd.
Tolerantie kwam als ideaal op in een tijd dat de censuur en informele beperkingen op de vrijheid van meningsvorming – intimidatie, verlies van sociale positie, broodroof – zeer groot waren. Tot aan 1966 hanteerde het Vaticaan een index van verboden boeken, waarop bijna alle grote werken van de Europese filosofie te vinden waren: de werken van Erasmus, Hobbes, Pascal, Descartes, Locke, Galilei, Spinoza, Kant, Paine en vele anderen. Tot aan 1820 was de Inquisitie actief: het juridisch vervolgen van ketters voor speciale rechtbanken. Hiertegen kwam een reactie in de achttiende en negentiende eeuw. Daarbij beriep men zich op ‘tolerantie’.
Het pleidooi voor tolerantie hield in: creëer maximale vrijheid voor het ventileren van standpunten, ook onsympathieke, en gedoog dus dat mensen standpunten in woord en geschrift kunnen uitdragen waarmee je het fundamenteel oneens bent – en waardoor je dus ‘beledigd’ zou kunnen worden of ‘gekwetst’. Tolerantie houdt in dat men Jezus Christus mag aanprijzen en afwijzen; dat men satirische films over Boeddha of Mohammed mag maken; dat men beledigende boeken mag schrijven over Karl Marx of John Stuart Mill of Adolf Hitler.
Tegenwoordig wordt ‘tolerantie’ ingeroepen voor iets heel anders, iets wat diametraal tegenovergesteld is aan de klassieke tolerantie. Met een beroep op ‘tolerantie’ wordt aan mensen voorgehouden dat zij geen dingen mogen zeggen waaraan anderen aanstoot zouden kunnen nemen. Een ‘tolerant mens’ is iemand die deze deugd in grote mate bezit en praktiseert in zijn leven. De toespraken van de koningin: een toonbeeld van tolerantie. De commentaren van J.P. Balkenende. Het zijn allemaal voorbeelden van grote tolerantie. Althans vanuit het moderne tolerantiebegrip. En Hobbes, Locke, Spinoza en al die andere filosofen waaraan het Vaticaan aanstoot nam en wier boeken op de index kwamen, zijn nu voorbeelden van ‘intolerante’ boeken, geschreven door ‘intolerante’ mensen.
Kortom, ‘tolerantie’ wordt tegenwoordig niet ingeroepen om de grenzen van de vrijheid van meningsuiting te verruimen, maar om die te beperken. Je zou dat ironisch of pervers kunnen noemen, maar die stroming is zeer sterk. De mensen die als ‘intolerant’ worden aangeduid, zijn meestal niet de mensen die met geweld dreigen en geweld gebruiken omdat ze zich gekwetst en beledigd voelen. Nee, de term wordt hoofdzakelijk gereserveerd voor mensen die moeten onderduiken of voortdurend onder politiebescherming moeten leven, omdat ze gebruikmaken van hun recht op vrije meningsuiting. Je schiet dan ook bijna in de lach wanneer de opstellers van het manifest ‘Benoemen en bouwen’ beweren: "Gelukkig leven wij in een land waarin mensen mogen zeggen wat ze willen." Dan vraag je je af: op welke planeet heeft men geleefd de afgelopen jaren?
Paul Cliteur in Opinio, januari 2008



Reacties
Jan Govaert
donderdag, 17 januari, 2008 - 09:34Om een andere filosoof te citeren of vrij naar Finkielkraut.
De misvatting van de tolerantie als de ultieme waarde is dat ze geen inhoud heeft en dus evengoed kan ingezet worden om haar tegendeel, de ‘intolerantie’, te verdedigen.
Tolerantie werd ooit omarmd om het fanatisme tegen te gaan.
Maar wat is een tolerantie die tolerant wordt jegens het fanatisme zelf?
Hoe kan een notie die ooit is uitgevonden om te ontkomen aan godsdienstoorlogen door mensen die bereid waren de menselijkheid hoger te stellen dan hun eigen overtuigingen,
nu worden gebruikt om het onmenselijke te rechtvaardigen?
Finkielkraut naar aanleiding van de hoofddoeken-affaire in Frankrijk in het begin van de jaren negentig. Zo te zien nog meer dan actueel.
dendof
donderdag, 17 januari, 2008 - 11:11Het probleem hier is niet waar we de grens trekken en mensen als intolerant beschouwen die niet langer "recht" hebben op tolerantie.
Het probleem is dat we niet langer *individueel* die grens mogen trekken.
Met tolerantie is hetzelfde gebeurd als andere deugden: oorspronkelijk een vrije keuze van de benefactor is het verworden tot een recht van de beneficiënt.
melodius
donderdag, 17 januari, 2008 - 11:37"En Hobbes, Locke, Spinoza en al die andere filosofen waaraan het Vaticaan aanstoot nam en wier boeken op de index kwamen, zijn nu voorbeelden van ‘intolerante’ boeken, geschreven door ‘intolerante’ mensen."
Hoe kan je iemand die dergelijke onzin schrijft au sérieux nemen ?
We zullen overigens maar niet ingaan op de antikatholieke sneer, overigens gebaseerd op een leugenachtige voorstelling van de feiten. Eigenaardig toch hoe vaak kritiek op de Islam eigenlijk een manier is om "en passant" aan anti-katholieke propaganda te doen.
mrtos
donderdag, 17 januari, 2008 - 12:31Tolerantie wordt intolerantie wanneer het de intolerantie niet langer tolereert.
Spartacus
donderdag, 17 januari, 2008 - 15:07@melodius :
Was dit een sneer ? Stonden de boeken van Hobbes, Lockes & Spinoza wel of niet op de Index ??
fashoda syndroom
donderdag, 17 januari, 2008 - 15:34'Some notable writers with works on the Index Librorum Prohibitorum':
(...), Thomas Hobbes, (...), John Locke, (...), Baruch de Spinoza (...),
http://en.wikipedia.org/wik...
Cogito
donderdag, 17 januari, 2008 - 15:45Je moet er wel bijvertellen dat ook de Katholieke Kerk die index al tijden niet al te ernstig meer nam. Boeken stonden erop als antikatholieke werken, maar lezen of niet, dat werd overgelaten aan de lezer zelf - er was al lang geen reeel leesverbod meer.
Alsof je in deze tijd "the golden compass" als katholiek minder geschikte literatuur voor je kinderen acht - meer niet.
Dus niet overdrijven, het belang van die index de laatste eeuw. Niet onderdrijven ook, het was wel degelijk een schandplek.
Maar hier wordt wel gesuggereerd dat die index een halszaak was TOT 1966. Sinds 1917 is de organisatie die boeken systematisch beoordeelde afgeschaft en sinds 1948 werd de lijst niet meer ge-updatet. De Index is dus een geleidelijke dood gestorven en: hij bestaat niet meer. Het kan dus niet als sneer gelden op de huidige Kerk en dat komt inderdaad niet uit de tekst van Cliteur, integendeel, en niet toevallig.
Helemaal akkoord met Melodius dus.
Maar ik vind dit wel een pareltje van Cliteur hoor, dit citaat.
isaiah
donderdag, 17 januari, 2008 - 16:13Cliteur suggereert, neen: hij schrijft, dat Spinoza en Locke vandaag als intolerante auteurs worden gezien. Door wie? Zelfs mijn zeer linkse vrienden vinden Spinoza - als ze dev man en zijn oeuvre kennen - een door en door tolerant mens/politiek filosoof.
Voor het overige heeft hij natuurlijk wel een punt. Als ik gisteren in Knack lees dat Dany Neudt van KifKif vindt dat de Deense cartoons vooral aantonen dat er grenzen zijn aan de vrijheid van meningsuiting, dan val ik echt wel van mijn stoel.
Roger
vrijdag, 18 januari, 2008 - 12:59Verdraagzaamheid die de onverdraagzaamheid verdraagt is geen verdraagzaamheid
A.Rouet
vrijdag, 18 januari, 2008 - 13:29Vrij naar Hitlers handelen:
De democratie geeft getolereerde niet-democraten het recht die democratie niet langer te tolereren en af te schaffen.
traveller
vrijdag, 18 januari, 2008 - 13:44@ A.Rouet
Ik veronderstel dat je het belgisch establishment daarmee bedoelt?