20 miljard of 20 miljoen?



"De directie van Ford Genk denkt erover om het personeel zelf te laten opdraaien voor het verlies dat de staking van vorige maand heeft veroorzaakt. De staking kostte Ford Genk 20 miljard dollar."

Goedele Wachters in het VRT-journaal van 19 uur op één, 25 februari 2008 [hat tip: ddvvrr]




"... voor de 20 miljoen dollar die de staking van vorige maand gekost heeft."

Martine Tanghe in het VRT-journaal van 20 uur op Canvas, 25 februari 2008



Reacties

#60095

Cogito

 

Het is natuurlijk twintig miljoen. Het wicht Wachters bewijst daarmee inderdaad dat te zijn, een blond sexy wicht dat alle cliché's bestätigt.

Wel slim en goed gevonden van Ford Genk, die plagerijen kunnen natuurlijk die twintig miljoen niet goedmaken, maar zo voelen arbeiders eens dat stakingen niet zonder gevolgen blijven. Inderdaad kan het ontnemen van wat lekkers en dreigen met de roe een aantal meelopers of kortzichtigen er de volgende keer van weerhouden om al te lichtzinnig aan een staking mee te doen.

#60096

OutlawMike

 

Het is natuurlijk twintig miljoen, maar desalnietteming ben ik van mening dat de arbeiders wel degelijk twintig miljard moeten op tafel leggen, kwestie van ze eens goed in te peperen dat staken not done is.

#60097

Tweaker(niet ingelogd)

 

laat ze maar afzien... of gewoon de vakbonden aan banden leggen, het loopt de laatste jaar de spuigaten uit!

vakbonden dienen om het belang van werknemers te dienen, de huidige werking van die criminele bendes is er eerder op gericht om de economie te ontwrichten waar ze't nodig achten

#60100

Benny Marcelo

 

Het stakingsrecht is wel een recht, mee eens of niet. Als Ford vindt dat de staking onterecht is dan moeten ze maar maatregelen nemen. Wat machtmisbruik van de vakbonden betreft: daar hebben de liberalen hard aan meegewerkt.
Sorry beste vrienden maar er is maar één party die de moed heeft om de vakbonden terug in de juiste contekst te zetten. Alle anderen kruipen ervoor:-)

#60101

EricJans

 

Inderdaad: ik ben voor Europese vakbonden mét rechtspersoonlijkheid. Natuurlijk moeten arbeiders finaal een stok achter de deur hebben. Zo'n stok is op zich niet wilder dan dat wild kapitalisme kan zijn. Maar... je haalt 'm niet voor elke minste prul vanachter die deur uit. Stakingen zoals deze verzwakken de concurrentiepositie van onze arbeidsmarkt aanzienlijk.
Indien Tsjechen en Polen zouden meestaken in een EU-context... ik zou de gegrondheid van een staking in overweging kunnen nemen.
Maar in België? Hier zit de vakbond in tal van bedrijven in de directie en bovendien in de regering. Onzin, natuurlijk.

#60104

Olav

 

Lezen ze dat niet af van een autocue ? Dan zit de fout waarschijnlijk bij het redactieteam ? Niet schoon, hé Cogito, om zo'n mooi meisje een dom wicht te noemen ;)

Proficiat aan Luc dat hij dit foutje gemerkt heeft want in deze kwestie heb ik nog nooit naar de cijfers geluisterd. Vind ik tenslotte niet relevant in deze context, want of Ford nu twintig, veertig of 100 miljoen verloren heeft, dat is totaal bijkomstig. Het gaat hier om de vraag of Ford gelijk heeft dat ze dit verlies doorrekent aan de stakende arbeiders...

#60106

Cogito

 

'Lezen ze dat niet af van een autocue'

Best mogelijk, in dat geval had ik het liever op Martine Tanghe haar autocue zien staan :-)

Benny: Staken is een toegelaten onderhandelingstactiek, maar je moet er wel de gevolgen bijnemen. Het is namelijk contractbreuk. Een vakbond (uiteraard zijn vakbonden toegelaten want de liberaal staat de vrijheid van vereniging voor) die gebruik maakt van staking als drukkingsmiddel moet dus voldoende stevig in de schoenen staan om het deksel niet op de neus te krijgen. In een bedrijf waar een bepaalde gespecialiseerde staf staakt, zal het bedrijf snel de wensen inwilligen, liever dan hun recht om deze mensen af te danken wegens contractbreuk uit te oefenen. Staking kan dus, maar het kan geen recht zijn. Het is immers recht op eenzijdige contractbreuk.
En ik ben van mening dat dit totaal niet hoeft te betekenen dat vakbonden zinloos of machteloos zouden zijn.

#60108

Briggs

 

Hmm, Ik zal mij opofferen om Goedele Wachters te straffen voor haar foutje. :). Foutjes gebeuren, 20 miljard$ wja dan zullen ze nog lang mogen werken :)

#60109

golden retriever

 

't is slim en 't is blond

#60110

A.Rouet

 

Mooie staalkaart hierboven hoe er in niet weinig éénmansvennootschappen, bij tal van kleine en valse zelfstandigen , ja warempel door sommige VB-arbeiders zelf, over, niet enkel de vakbonden, maar de arbeider/bediende in 't algemeen, wordt gedacht.
Die 'laat-ze-het-maar-eens-voelen-zodat-ze-terug-hun-plaats-kennen'-mentaliteit van hen die door dergelijke uitspraken de anderen, maar nog meer zichzelf, proberen wijs te maken, niet tot dat plebs te behoren . Met hun 'ik-regel-mijn-zaakjes-zelf-wel'-houding hebben ze geen nood aan 'vereniging', en die lijn verder trekkend, de anderen dus evenmin. Leve de vrijheid om de anderen hun vrijheid (van vereniging) te beknotten!
Laat het ons dus maar op 20 MILJARD houden. Breken die ruggengraat!

#60111

LVB

 

@Benny: "stakingsrecht". Het is niet omdat iets een "recht" is, dat men niet burgerlijk aansprakelijk meer is voor schade die de uitoefening van dat recht eventueel kan veroorzaken. Denk ik.

@Eric Jans: "Europese vakbonden met rechtspersoonlijkheid". Met die rechtspersoonlijkheid ben ik het eens, maar kan je mij eens uitleggen waarom vakbonden "Europees" zouden moeten zijn, en bijvoorbeeld niet Vlaams, of provinciaal, of mondiaal? Jouw zinnetje over Tsjechen en Polen die meestaken in een EU-context snap ik niet.

#60114

Benny Marcelo

 

Als er schade is aangericht Luc, ben ik voorstander dat de daders daarvoor opdraaien. Als er contractbreuk is gepleegd, o.m. door wilde stakingen vind ik gerust dat de vakbonden daarvoor mogen opdraaien, indien ze deelnemende party zijn uiteraard.
Als ik me niet vergis is dat in Nederland zo het geval. De eerste vereiste daarvoor is inderdaad rechtspersoonlijkheid, iets waarvoor ik hier al eerder heb gepleit.

Zeg Rouet, gij moet precies niet zat zijn om te zeveren. Al hetgeen ge daar raaskalt heeft niemand hier gezegt of geïnsinueerd. Er loopt nogal wat slecht volk rond hé: valse zelfstandigen - VB-arbeiders.
Eerder denk ik dat gij een valse arbeider zijt, zone slimme die meent voor het domme werkliedenplebs te moeten denken. Let maar op Rouet, uw nummerke is alom bekend. Daar trapt niet veel volk meer in.

#60116

LVB

 

@Benny: Akkoord met jouw standpunt. Het enige waar ik nog niet uit ben, is over die "contractbreuk". Is elke staking niet een vorm van contractbreuk? Ik heb nog nooit een arbeidscontract gezien waarin er iets over stakingen en stakingsrecht vermeld stond. Maar misschien staat dat wel in de CAO vermeld?

#60117

Cogito

 

"Leve de vrijheid om de anderen hun vrijheid (van vereniging) te beknotten!"

U mag dat trachten af te leiden uit mijn 60106.

Dat U na jaren liberalisme lezen op deze website nog altijd niet slimmer bent geworden pleit niet voor U, A.
Uw vastgebakken premisse dat de arbeider een mondeloze verzetsloze sukkelaar is die alleen met overheidsbijstand van `uitbuiting` behoed kan worden is 19e eeuws. Typische bourgeois-bohemiense arrogantie.

nb ik kom uit een arbeidersgezin.

#60120

Benny Marcelo

 

Ik weet het niet van alle sectoren, maar in de meeste CAO's wordt overeen gekomen dat een staking dient aangekondigt met een stakingsaanzegging. De termijn bedraagt als ik me niet vergis meestal 14 dagen.

Dat houdt dus in dat bij onenigheid er een stakingsaanzegging wordt aangekondigt. Wilde stakingen zouden dus zeer uitzonderlijk moeten zijn. De laatste tijd krijg ik hoe langer hoe meer de indruk dat die overeenkomst niet veel waard is.

In Nederland daarentegen zijn wilde stakingen uitzonderlijk. Dat heeft volgens mij drie redenen: de rechtspersoonlijkheid van de vakbonden, vrijheid van vakbond en (volgens mij) minder verwevenheid met de politiek. Er zijn in Nederland al veroordelingen geweest voor wilde stakingen.

Voor een wilde staking Luc kan ik begrip opbrengen, als bvb een manager op het idee zou komen om naast een kolengestookte droogoven een lading dynamiet op te slaan. Hiervoor zou hoogdringendheid kunnen ingeroepen worden (moreel gesproken dan).

Het probleem met wilde stakingen hier is dat men een afspraak maakt met iemand die niet bestaat en er bijgevolg geen enkele procedure kan ingespannen worden als de afspraak niet nageleefd wordt. Vandaar dat onder het mom van vakbondsactie gijzelingen, vernielingen, geweld, intimidatie, bedreigingen e.d. mogelijk zijn.

Stakingen zijn volgens mij niet altijd onterecht. In België wordt staking echter politiek misbruikt. Zo is dat gebeurt met de staking omtrent de havenarbeid, of laatst met "het verkeerd communiceren rond de pensioenleeftijd"

Om rechtsreeks op je vraag te antwoorden: in het arbeidskontrakt staat wel vermeld onder welk paritair comité je valt en daar worden die afspraken gemaakt. Die zijn bindend voor de patroon als voor de werknemer. Juridisch echter niks waard omdat de vakbonden niet bestaan en zich dus nergens moeten aan houden.

#60121

A.Rouet

 

'Stakingen zijn volgens mij niet altijd onterecht.'

Als wie vandaag, met een brutoloon van minder dan 10 euro/uur, vijf uur moet werken om de benzinetank van zijn kleine auto te vullen, aan staken denkt, staakt die dan terecht?

#60122

LVB

 

@A.Rouet: Wat een vraag! Alsof het de verantwoordelijkheid van de werkgever zou zijn om de werknemer in staat te stellen zijn benzine te betalen. Werknemers zijn geen lijfeigenen, maar soms heb ik de indruk dat de vakbonden niets liever zouden willen dan werknemers als lijfeigenen te zien, en de volle verantwoordelijkheid voor het bestaan van die werknemers af te wentelen op de werkgever of op de staat, die met al hun hebben en houden moeten instaan voor het wel en het wee van de lijfeigene.

Werkgever en werknemer hebben afspraken gemaakt over het loon. Er bestaan ook afspraken en wetten omtrent de koppeling van lonen aan de index van de consumptieprijzen. De werknemer kende die afspraken en die wetten toen hij zijn contract ondertekende.

Natuurlijk is een staking "tegen de hoge prijzen" niet alleen onterecht, maar ook uiterst dwaas. Werknemers gaan eventjes hun eigen werkgever straffen omdat andere werkgevers hun verkoopprijzen verhogen, meestal ten gevolge van hogere inkoopprijzen of hogere belastingen.

#60123

Filip

 

"Als wie vandaag, met een brutoloon van minder dan 10 euro/uur, vijf uur moet werken om de benzinetank van zijn kleine auto te vullen, aan staken denkt, staakt die dan terecht?"
Dus het is de schuld van de werkgever van die minimumloner dat de overheid zo'n torenhoge belastingen heft op de brandstof?

#60125

Benny Marcelo

 

A Rouet: en dat terwijl de vakbonden hun eigen personeel die koopkrachtoeslag ontzeggen?

En mag ik dan over nogal wat van die minimumloners ook iets denken. Ik ken PERSOONLIJK minimumloners die niet willen werken voor een baas omdat ze hem niet rijk willen maken. Morele bezwaren of zoals we dat in het werknemersmilieu noemen: te lui om te werken!

#60126

Benny Marcelo

 

Ten andere, volgens de groen (ook links) is het een goeie zaak wanneer iemand zijn benzinetank niet meer kan vullen! Slecht voorbeeld.

#60131

joe

 

akkoord met Luc: wat kan de werkgever daaraan doen?
Doet me denken aan de tijd toen de Dutroux affaire losbarste, de Renault arbeiders gingen staken en een paar kruispunten bezetten. En Dutroux reed bij mijn weten niet eens met een Renault!!!

#60132

Cogito

 

Waargebeurde anekdote aangaande de ontsnapping van Dutroux uit betrouwbare bron:

De dag dat Dutroux ontsnapte was er in de Kathedraal van Leuven een uitvoering van de negende symfonie van Beethoven.

Het was georganiseerd door en voor de socialisten, dus de kopstukken waaronder toenmalig minister van binnenlandse zaken Tobback gingen er zijn.

De sossen wilden hun eigen tint toevoegen aan de negende en hadden daarom het koor verzocht om niet te zingen: FREUDE!! Freude! Freude schöner götterfunken etc...
maar FREIHEIT!! Freiheit! Freiheit schöner götterfunken ...

Juist toen ontsnapte Dutroux en werd Tobback weggeroepen ...

#60135

A.Rouet

 

'wat kan de werkgever daaraan doen?'

Alleen maar hopen, dat de werknemers daar niet wat aan doen? Dat die zich niet verenigen bijvoorbeeld? Om dan aan te klagen dat de reële gemiddelde belastingaanslag voor werknemers 37% bedraagt, wat beduidend meer is dan de 11,84 % belastingen die Electrabel in 2006 betaalde?

'Werknemers zijn geen lijfeigenen'

Werkelijk één van je betere Luc, en zonder blozen? Zelf gevonden? Ergens geleend? Bij Jaruzelski toen die Solidarnosc wou tegenhouden?
Zonder CAO wil jij dus met de 25-jarige leerling-drukker Benny een afspraak tussen 2 'evenwaardige' partijen over loon maken? Om hem dan op zijn 50ste te vervangen door twee Polen die je het minimumloon betaalt? Woeste-slavernij noem ik zoiets.

#60137

Cogito

 

A.Rouet, daagt er dan echt niks in Uw geest na jarenlang dagelijks op deze site te vertoeven?

#60138

A.Rouet

 

@ Cogito: dat replieken als die van jou en Nicolas, als altijd, ijzersterk zijn?

#60139

Cogito

 

Onbegonnen werk, maar goed.
Electrabel is geen persoon maar een rechtspersoonlijkheid. Als een vervloekte 'baas' daar geld wil uithalen betaalt hij heel wat meer dan 37% belasting.
In een maatschappij waarin iedereen langs alle kanten vrij is is iedereen aan het werk, ook een vijftig plusser, zelfs als er twee polen met hem komen concurreren.
Waarom willen die Polen dat doen? Want ik begrijp dat ze nog goedkoper willen werken dan onze vijftiger?
In een maatschappij waarin iedereen langs alle kanten vrij is kost een huis geen kwart miljoen en kost de grond amper een fractie van wat ie nu kost. Je mag immers overal bouwen en je mag bouwen wat je wil. Schrap woningnood maar.
enzovoort.
En in een periode van economische bloei bepalen de werknemers de lonen, een beetje zoals nu.
Want, op de keper beschouwd, als Uw uitbuitingstheorie klopt dan zouden wij allemaal toch hoogstens het minimumloon krijgen? Waarom verdienen we dan bijna allemaal meer dan het minimumloon?
Maar ach, wbkebadunzw?

#60148

Koen Godderis

 

Had het ook gezien en gemerkt. 20 miljard dollar. Dacht dat ik verkeerd had gehoord, maar blijkt dus toch niet.

Goedele is een blondje. Maar je hebt blond en blond. Het éne blond dient om eens een avondje de lakens mee te delen, het andere blond (met brains) dient om je hele leven te koesteren.

Nu ja, denk wel dat Goedele best een sympathieke is, maar wel een dom blondje natuurlijk. Geheel het niveau VRT met hun inhoudsloze programma's.

#60149

yupie

 

Dat sommigen er een ideologisch plezier in scheppen om het vijandsbeeld tussen "patronaat" en "werkvolk" in stand te houden en zo mogelijk aan te wakkeren, tot daar aan toe. Dat dit gedachtengoed zo ruim verspreid is en in zoveel politieke macht verwerkt wordt is echter wraakroepend. We zouden er met zijn allen stukken beter aan toe zijn mocht dat vijandsbeeld er niet zijn.

Iedereen probeert het beter te hebben. Arm én rijk. Wat ik niet snap is dat al die mensen die menen dat de werkgever toch zo al slapende rijk wordt, zelf geen werkgever worden.

#60152

Benny Marcelo

 

Koen, dat blondjes je buitensprorig bekoren heb ik al eerder gemerkt:-)

Dat vijandsbeeld klopt Yupie en na die meer dan dertig jaar in het bedrijfsleven mag ik toch wel zeggen dat het vooral het ABVV is dat dat beeld in stand houdt.

Voor mij is een werkgever ene waar ik zaken mee doe. En als het al eens botst, dan bots ik zonder meer terug. Ben nooit een erg onderdanig type geweest. Dat is ook de reden dat ik nooit op stakingsbevelen ben ingegaan, des te meer omdat de meeste stakingen een politiek kleurtje hebben. Terwijl ze zelf aan de macht zijn en veel kandidaat stakers volgende keer voor dezelfde machthebbers stemmen.
Daar doe ik niet aan mee. Al heb ik het meer voor donkerharige types, ik ga dan nog liever met Koen op blondjesjacht.

#60157

Koen Godderis

 

@Benny

Niet alleen blond hoor. Heb doorheen de jaren al een paar a4-vellekes schoon brunettes op mijn CV staan. Haha

Maar sinds enkele jaren op pensioen. Mijn jachtgeweer staat er in de kast werkloos bij.