NMBS bestelt treinen in Duitsland, niet in Brugge
Is het niet erg dat de NMBS de treinstellen voor het Gewestelijke Expressnet rond Brussel niét bestelt bij het Brugse bedrijf Bombardier? De spoorwegmaatschappij wendt zich tot het Duitse Siemens, dat de productie wellicht grotendeels laat gebeuren in Centraal-Europese landen met lage lonen. Daardoor dreigen straks honderden banen teloor te gaan in Brugge. (...)
De Europese landen - waaronder België - hebben een Europese eenheidsmarkt ingesteld en mogen hun eigen producenten niet meer bevoordelen. Dus: wie wil leveren aan de NMBS, moet niet zijn nationaliteit inroepen, maar moet het beste product voor de beste prijs bieden. En dat bood Bombardier blijkbaar niet. (...) De vraag die in Brugge gesteld moet worden, is: hoe komt het dat Bombardier niet het beste product had? Of niet het beste bod deed? (...) Die vraag moet aan de Bombardier-directie gericht worden. De Canadese multinational Bombardier verplicht al zijn vestigingen om de lokale markt te bezetten met politieke druk. Dat is fout en doodt de ambitie om de beste te zijn. Zo graaft men het eigen graf.
Bij sommigen zit onder de reactie over het verlies van deze bestelling, nog de verdoken redenering dat, omdat overheidsgeld in het geding is, men niet de hoogste efficiëntie zou moeten betrachten. Een stelling om van te gruwen. Overheidsgeld is geen geld van de overheid. Overheidsgeld is geld dat door u en door mij aan de staat wordt afgestaan. Dat moet met de hoogste eerbied behandeld worden. Zuinig, en zo efficiënt mogelijk. (...)
Guy Tegenbos in De Standaard, 12 maart 2008



Reacties
Nicolas (niet ingelogd)
woensdag, 12 maart, 2008 - 00:49Iets gelijkaardigs gebeurde in de USA waar de Amerikaanse regering opteerde voor het Europese Airbus in plaats van het Amerikaanse Boeing voor de nieuwe generatie tankvliegtuigen voor Air Force One.
John McCain speelde een grote rol in het afschieten van het voorstel van Boeing omdat er fraude plaats vond door Boeing en het voorstel zeer duur was voor de belastingbetaler. Nu krijgt McCain uiteraard de wind van voren van de "Democrats" die plots Boeing steunen omdat er zogezegd jobs verloren zijn.
chris impens
woensdag, 12 maart, 2008 - 07:55De kop in De Standaard-online "NMBS bedreigt voortbestaan Bombardier" was dan ook pure desinformatie. "Bombardier bedreigt voortbestaan Bombardier", dat wel.
Benny Marcelo
woensdag, 12 maart, 2008 - 08:36Just Chris, dat is zoiets als de bakker om de hoek gaat zeggen dat hij moet sluiten als ik zijn brood niet meer koop. In dat geval moet hij zich niet afvragen WAAROM ik mijn brood daar niet meer koop, en er dan wat aan doen.
Cogito
woensdag, 12 maart, 2008 - 10:48Bombardier is Amerikaans (Canadees) en Siemens Europees. Siemens heeft gek veel pootjes in de branding bij het Galileo project en het op stapel staande rekening rijden en het lijkt mij gewoon dat Siemens een bredere armzwaai in de Europese politieke wereld heeft dan Bombardier.
Corporatisme?
traveller
woensdag, 12 maart, 2008 - 11:39Bombardier heeft gepokerd met een hoge voorkeursprijs en verloren. Shit happens.
koen godderis
woensdag, 12 maart, 2008 - 12:41Bombardier kan NOOIT te duur zijn, want de belastingen op arbeid vloeien terug naar de overheid. Mocht het van de duitsers of fransen geweest zijn, ze veegden hun voeten aan de europese richtlijnen.
Demosthenes
woensdag, 12 maart, 2008 - 13:30Wat is de reactie van de werknemers? Ze staken...
Ik begrijp wel dat die mensen voor hun job vrezen nu NMBS voor Siemens kiest, maar hun bedrijf plat leggen zal niet voor hen pleiten als er later weer keuzes moeten worden gemaakt.
Willy
woensdag, 12 maart, 2008 - 14:07Wil er hier iemand nagaan hoeveel er onderweg aan welke vingers blijft kleven ? Want de NMBS plaatst geen bestellingen zonder dat er met "bachsjisj" over de brug wordt gekomen. Iets soortgelijks op wereldvlak : Belgische bedrijven wilden heelveel in de kas van Sadam storten om Iran's olie te kunnen inpalmen, de USA trok met cash ter plaatse, met bescherming voor de ontvangers. Siemens zal bij de juiste personen terechtgekomen zijn. Remember Agusta...
Briggs
woensdag, 12 maart, 2008 - 14:10Hmm, naar het schijnt trekken de Duitsers & Fransen zich niet echt veel aan van de vrije markt en kiezen die resoluut voor eigen producten. Nu, mocht dat het geval zijn dan: foei foei foei. Raar, dat ze dan bij Bombardier voor Frankrijk stellen maken.
Een bestelling bij Bombardier betekent lokale tewerkstelling en die vloeien terug naar de overheid. Houdt men daar überhaupt rekening mee bij een openbare aanbesteding?
yupie
woensdag, 12 maart, 2008 - 14:25@Koen
"Bombardier kan NOOIT te duur zijn, want de belastingen op arbeid vloeien terug naar de overheid."
Dat klopt niet.
Immers, gaat de betrokken bestelling niet door, dan gaan die mensen andere treinen maken, of desnoods zelfs ergens anders gaan werken en ook geld verdienen en belastingen betalen.
Indien de spankracht tussen de buitenlandse prijzen en de binnenlandse, dermate groot worden, gaan die mensen ook aan lagere lonen werken, of omgekeerd.
Ondertussen spaart de overheid wel geld uit en dat is haar verdomde plicht.
Leve de economie. Friedman rules!
"Mocht het van de duitsers of fransen geweest zijn, ze veegden hun voeten aan de europese richtlijnen."
Dat klopt dan weer wel vrees ik.
Lawrence
woensdag, 12 maart, 2008 - 17:11Belgische producten zijn gewoon te duur. Frappant dat een overheids bedrijf op een ander moet gaan omdat ze eigen arbeid onmenselijk duur heeft gemaakt LOL. Dus op een ander goedkoop kopen en de eigen mensen pluimen, das nu wat je krijgt als extreem-links de plak zwaait hahaha. Ik hoop dat die eikels de erop stemmen nu eindelijk eens hun ogen openen.
Tweaker(niet ingelogd)
woensdag, 12 maart, 2008 - 20:41grootste bewijs dat onze bewindvoerders niet al te snugger zijn... wie gaat hen vertellen dat iets meer betalen aan een belgische firma wel degelijk goedkoper uitkomt dan minder betalen in't buitenland?
maar ja, wat verwacht je? met een minister van begroting die de vierkantswortel van 25 niet eens kent en als grootste troef haar sexy benen heeft... om over de rest nog te zwijgen
vijf en min vijf.
woensdag, 12 maart, 2008 - 22:02De vierkantswortelS van 25. Er zijn twee mogelijke oplossingen. Off topic,ik weet het, maar dat soort dingen zouden basiskennis moeten zijn.
Tweaker(niet ingelogd)
woensdag, 12 maart, 2008 - 22:49@ 5 en -5
en wat doet dat hier ter zake?
LVB
woensdag, 12 maart, 2008 - 22:57@vijf en min vijf: De oplossing hangt ervan af of je binnen de verzameling van de natuurlijke getallen werkt of binnen de verzameling van de gehele getallen.
Toegegeven: een minister van begroting moet er rekening mee houden dat er negatieve getallen bestaan, kleiner dan nul. Vooral een Belgische minister van begroting ;-)
Tweaker(niet ingelogd)
donderdag, 13 maart, 2008 - 05:48@ Luc
looooooooooooooooool
de opmerking van 'vijf en min vijf' deed niet ter zake (mij hoef je geen wiskunde te leren, was altijd m'n beste vak) maar je hebt zeker een punt... als de gentse nutteloze vamp al zou weten welke het is kan ze beter -5 onthouden
pepperjack
donderdag, 13 maart, 2008 - 10:16het is vierkantswortel-Freya niet meer, en helaas, wie er nu zit is even walgelijk, de aangekondigde maatregelen indachtig ziet het er werkelijk heel slecht uit.
Voorspellingske: na veel stoerdoenerij, toeters en bellen valt de federale regering zodat er *toevallig* verkiezingen kunnen komen samen met de deelstaatniveaus. Heeft de PR dan ook op deelstaatniveau een meerderheid, dan wordt heel het land rooms-blauw en waait er een wervelwind door het land. Moeten de sossen mee, dan zal Reynders zich erbij neerleggen, en wordt het een tripartite.
En na de afgelopen jaren de ene verkiezing na de andere te hebben gehad, is er plots verkiezingsstilte voor 5 jaar.
Imagine.
Dezelfde ruziemakers zijn ineens terug "de regering", en zullen "moedige" beslissingen nemen. Naar de wind fluistert staan de opeenvolgende belastingverhogingen al in de steigers: ik val achterover van wat ik allemaal hoor.
Tweaker(niet ingelogd)
donderdag, 13 maart, 2008 - 17:19@ pepperjack
"Naar de wind fluistert staan de opeenvolgende belastingverhogingen al in de steigers: ik val achterover van wat ik allemaal hoor."
inderdaad, volgens de nietsnutten die onze leiders zijn is dé oplossing om alcohol bij minderjarigen weg te houden de prijs verhogen... dat niet 100% van de belgen daar een probleem mee heeft is een duidelijk bewijs dat er nog domme mensen.... euh, socialisten zijn!
Verhofstadt blijkt de grootste volksverrader te zijn... als blauwe, 3 burgermanifesten... eens aan de macht een vierde socialistisch manifest en de belastingen vrolijk verhogen... je moet het maar kunnen... en toch krijgt die man nog steun... zouden er socialisten voor hem stemmen? oei, nee, de VLD 'is' een socialistische partij, nu wordt alles snel duidelijk!
pepperjack
donderdag, 13 maart, 2008 - 19:41het is erger, tweaker, er zijn akkoorden over alle partijgrenzen heen. Ik sta (weer eens) versteld.
Tweaker(niet ingelogd)
zaterdag, 15 maart, 2008 - 05:28@ pepperjack
dat zei ik ook... toch als je m'n visie wil volgen dat zowel spa, vld, cd&v, nva als groen allemaal socialisten zijn
ik beoordeel partijen niet op hun naam maar op hun daden!