Europa kan veel leren van Obama's speech

Amerika probeert een raciale en sociale kloof te overbruggen, terwijl Europeanen een dergelijke kloof aan het bouwen zijn. Veel woonwijken in Amerikaanse steden zijn al eeuwen naar gemeenschap gescheiden. Maar in Europese steden - van Brussel tot Londen, Keulen of Amsterdam - is dat proces in volle gang. Europa bouwt aan een sociale apartheid, vaak met de beste bedoelingen van sociaal beleid. In die aparte gemeenschappen raken de nieuwkomers geisoleerd en wordt elke vorm van sociale mobiliteit gefnuikt. Frustratie hoopt zich op. De overheid probeert dat te verminderen met 'positieve discriminatie' maar dat verspreidt slechts de wrok over de hele samenleving.

Het feit dat Obama een verkiesbare kandidaat is, laat zien dat Amerika aan het veranderen is. In Europa krijg ik vaak de vraag: is Amerika klaar voor een zwarte president? Europeanen zouden zichzelf de vraag moeten stellen: zijn wij klaar voor een allochtone premier? Amerika is er klaar voor, maar Europa niet. Europa is veel afkeriger van vreemdelingen dan het durft toe te geven.

Europeanen (Nederlanders, Duitsers, Belgen, Fransen, Britten) wantrouwen zelfs elkaar. Europeanen denken altijd een oplossing voor te liggen op Amerika. In werkelijkheid ligt Europa een probleem achter. Laten we de woorden van Obama bezinken en eens goed kijken voor onze eigen deur. Er valt veel te doen.

Derk Jan Eppink in Knack, 19 maart 2008

Reacties

#61499

traveller

 

Derk Jan had zeker een borrel te veel op voor het interview?
Amerika is een echte democratie en iedereen, absoluut iedereen krijgt zijn kans. Europa is geen democratie meer dus komen alleen partijbeesten aan de macht.
Hillary was 100% zeker dat zij de keuze was van de democraten, maar zie, een charismatische zwarte schoof haar voorbij langs links en langs zwart.
In Europa onmogelijk. Nu dat gesteld is komt de hamvraag, is Obama een oplossing? In de verste verte niet, de man is zo racistisch als de pest, wel goed zwart racistisch en volgens het CGKR is dat niet racistisch, maar Obama, indien President, zou Amerika veel meer opsplitsen in rassenhaat dan gelijk welke andere kandidaat.
Amerika verandert niet, het is gewoon verslaafd aan Televisitis, een dodelijke hersenkwaal die de patienten berooft van logica.

#61500

Elhaz

 

Eppink heeft gedeeltelijk gelijk maar laat het hier uitschijnen alsof die "apartheid" iets is waaraan actief door Europeanen wordt gewerkt. Terwijl het gewoon een natuurlijk gegeven is dat de meeste mensen graag vertoeven bij mensen van een gelijkaardige culturele afkomst. En daartegen helpt optreden van de overheid geen zier. Het is water bergop dragen. Kijk maar hoe het spreidingsplan voor asielzoekers toch grotendeels in het water valt.
Wat stelt hij dan voor? Nieuwkomers verplicht huisvesten in de "betere" wijken? Gezellig. Er huist toch nog een beetje een collectivist in Derk Jan.

#61501

Cogito

 

Onuitwisbaar feit blijft dat Europa`s landen eeuwenlang zijn bewoond door echte naties en dat onze nieuwelingen nieuwe nieuwelingen zijn.

Amerikaanse burgers daarentegen zijn allemaal immigranten.

Zou de Native American bevolking van de Verenigde Staten klaar zijn voor een Euro-American president? Is dan een betere vergelijking.

#61502

pepperjack

 

Obama is van zwart/blanke afkomst, Leterme is van Waals/Vlaamse afkomst, zijn wij klaar voor een 'allochtone' premier?

De franstaligen niet, nee. Of toch: Di Rupo is van Italiaanse afkomst en franstalige opvoeding, zijn de franstaligen klaar voor een allochtone président? En hoe zit het met de roots van onze vorst, of met die van Sarkozy?

Sorry, DJE's tekst is niet mis in zijn geheel, maar hij haalt toch wel heel veel door elkaar en vergelijkt tot het bête toe. Het rassenvraagstuk in de VS is onvergelijkbaar bij wat wij de migrantenproblematiek noemen.

#61505

Briggs

 

Dju Pepperjack was mij voor.

#61507

Eddy

 

Inderdaad, Pepperjack zegt het juist: onze Derk Jan haalt een paar dingen door elkaar. Obama is zeker geen allochtoon zoals we dat in Vlaanderen begrijpen, maar ja, het klinkt goed...

#61509

joe

 

Toen ik dit citaat las dacht ik: mmm... hoe gaan onze rechtserdanrechtse lezers die fan zijn van Eppinck hierop reageren? en daar was traveller's eerste zin al! de drank heeft het gedaan!!!

En verder: Traveller: is televisitis in de US een kwaal ook veroorzaakt door Fox? Of enkel door stations die niet gratuit bashen op democraten?

#61510

joe

 

Pepperjack: Obama zit zelfs in dezelfde stamboom als van Brad Pitt! Kan dat jouw pijn (cfr jouw geklaag in het Engels) wat verzachten, traveller?
http://www.msnbc.msn.com/id...

#61511

traveller

 

@ joe

Obama is de zoon van een moslim vader en een amerikaanse communiste/anthropologe, eerst als baby in Hawaï, dan naar 2 islamitische scholen in Indonesië, waarvan 1 madrassa(koranschool). Verder naar de VS waar hij zich "bekeert" en 20 jaar in een "baptist church" naar een knettergekke racistische, anti-blanke amerika-hatende predikant luistert waarvan hij, na 20 jaar, zegt dat hij hem ZOOOO nooit gehoord heeft en er niet mee akkoord is. Verder heeft zijn vrouw in het publiek verkondigd dat ze nu pas fier kan zijn op haar racistisch land omdat ze voor haar man kiezen.
DAAROM zeg ik dat Derk Jan zat was, Europa moet van zulke kandidaat in zulk zottekesspel niets leren.

#61512

traveller

 

@ joe

Televisitis is algemeen en verslavend.

#61513

Cogito

 

Ik hoop dat DJ Traveller's reactie leest want dat is er boenk oep.

"rechtserdanrechts" LOL, dat komt er van als ne linksekop zichzelf per sé centrum wil wanen. Die kijkt dan naar rechts met een telelens en naar links met een fish-eye.
Hoewel ik regelmatig toch nog restjes "Gezond Verstand" meen te kunnen ontwaren in Joe's ecrituurtjes.

#61514

Demosthenes

 

Toch een geluk dat we mensen als Traveller hebben. God, we zouden anders nog verdraagzaam, tolerant en vredelievend worden.

#61515

traveller

 

@ Demosthenes

Ik heb de verdraagzaamheid en tolerantie uitgeoefend waar het nodig was, toen ik zag dat de mensen onwetend waren heb ik ze stilzwijgend geholpen, en veel.
Tolerantie tov een comediant als Obama is idioot.
Als Obama met zijn frustraties president wordt ontploft de VS tussen zwart en blank.

#61516

joe

 

Cogito: toch niet makkelijk om mij te typeren hee :-) maar dat moet niet echt hoor.

#61517

A.Rouet

 

'toen ik zag dat de mensen onwetend waren'

Mijn God, Vader in de hemel, waarom heb je deze man verlaten?

#61519

traveller

 

@ A.Rouet

Niet iedereen heeft jouw pretentie.
Analfabetische onwetende mensen zijn de meerderheid in het subcontinent.

#61520

traveller

 

@ A.Rouet

Heb jij al ooit eens op de inhoud van een commentaar geantwoord?

#61523

Cogito

 

Zou A.wieleke ook op Indymedia even "corrigerend" optreden als hier? Niet dat wij een soort tegengestelde van Indymedia zouden zijn, dat is eerder stormfront of zo, maar in A.wielekes ogen zijn we dat wel denk ik.
A? extendeert je "centrumgeorienteerde" correctieve missie zich ook naar links?

#61524

Elhaz

 

@traveller: om te argumenteren moet je eerst en vooral zelfstandig kunnen denken. Dat is de meerderheid helaas niet gegeven. In het beste geval komt men tot het nabauwen van een paar opinies uit de favoriete media.
Ik weet het, 't is niet veel, maar we zullen het er mee moeten doen .
Zelf probeer ik er altijd de humor van in te zien. Zoals je naar de nonsens van kinderen en jong-volwassenen luistert. Je weet wel beter en hoopt dat zij, na het verstrijken van de jaren, ook eens zelfstandig denkend tot een eígen mening zullen komen. In veel gevallen ijdele hoop, blijkt weer eens.