Staten mogen zich niet moeien met theologie en filosofie
De stelling dat de islam wel of geen intrinsiek gewelddadige ideologie of religie is, is een theologisch-filosofische kwestie. Dat de EU, en daarmee de politiek, in deze kwestie stelling zou moeten nemen, is niet vanzelfsprekend. Vroeger kwam het voor dat staten en regeringen standpunten innamen ten aanzien van de heilige drievuldigheid, de vraag of Jezus God of mens was (of allebei tegelijk). Maar in een moderne democratische rechtsorde doet de overheid niets meer dan waarborgen dat iemand vrij wordt gelaten in zijn geloof. En dat houdt in dat iemand aanhankelijkheid mag verklaren aan een bepaald geloof, maar ook daarvan afstand mag nemen of het geloof mag bekritiseren. De staat heeft zich daarmee niet te bemoeien.
Paul Cliteur in een opiniestuk in De Standaard, 1 april 2008



Reacties
Questing Beast
dinsdag, 1 april, 2008 - 11:12Ik vind het een vreemde zaak dat "de politiek" zelden het onderscheid lijkt te willen maken tussen de islam als geloof en de islam als politieke ideologie. De meeste islamitische staten zoals bvb. Syrië, Iran en Saoudi Arabië, om er maar enkele op te noemen, zijn diktaturen waar de islam enkel dient als systeem om de burgers onder de knoet te houden. Het wordt stilaan tijd dat men de islam als politiek systeem - laat ons dit maar gerust islamo-fascisme noemen - met zijn haat tegen het Westen, vrijheid van meningsuiting, democratie, gelijkheid van mannen en vrouwen, enz. definiëert als een te bestrijden ideologie en de uitingen ervan, inclusief de symbolen, grondig aanpakt, net zoals men dat destijds met het nazisme heeft gedaan en trouwens nog doet. Niet enkel de bestrijding van het aan dit islamo-fascisme gekoppelde terrorisme valt daar onder, maar ook bvb. het afsnijden van uit diktaturen afkomstige subsidiestromen aan moskeeën, het de toegang weigeren of terugzenden van imams die uit die diktaturen afkomstig zijn, enz.
Ook de ganse hoofddoekendiscussie valt onder diezelfde problematiek. Laat ons wel wezen: het stijgend aantal hoofddoeken heeft weinig te maken met een plotse opstoot van geloof, maar des te meer met het manifest duidelijk maken te behoren tot de islam als politiek systeem. In die zin is een hoofddoek gelijk aan een armband met een hakenkruis erop. Wie al eens Japan bezocht heeft zal ongetwijfeld de talloze tempels hebben gezien, versierd met swastika's. Voor een Japanner is de swastika een symbool voor de zon en is er geen link met het nazisme. Toch zal geen Japanner het in zijn hoofd halen om in Europa rond te lopen met een hakenkruis op zijn revers. Het achterwege laten van dit symbool is de prijs die wij vragen aan diegenen voor wie dit een onschuldig zonnewiel is. Het achterwege laten van de hoofddoek is de prijs die wij zouden moeten vragen aan diegenen waarvoor de islam enkel een geloof is.
Het probleem is echter nu net dat men het onderscheid tussen de islam als geloof en als politiek systeem niet maakt, waardoor elke maatregel die wordt voorgesteld tegen de islam als politiek wordt aanzien als een maatregel tegen de islam als religie en dus als zijnde in strijd met de vrijheid van godsdienst. En net onder die dekmantel van vrijheid van - en respect voor eenieders geloof, één van de hoekstenen van de Westerse democratie, gaan diegenen zich verschuilen die zich tot doel hebben gesteld de Westerse democratie te vernietigen.
Pieter_Cleppe
dinsdag, 1 april, 2008 - 11:39@Questing Beast: in het kader van de strijd tegen het fascisme is het een overgave om zelf fascistische methoden, zoals kledingvoorschriften, uit te vaardigen.
In een vrij land doet iedereen aan wat hij of zij wil. Ook al is de kledingkeuze bepaald onder sociale druk. De grens zou duidelijk moeten liggen op fysiek geweld, en daar wordt vreemd genoeg minder tam tam van gemaakt. Bestrijden van No go - zones en van de amateur-criminaliteit, dat zouden de prioriteiten moeten zijn. Niet het beperken van de absolute vrije meningsuiting of de godsdienstvrijheid.
Questing Beast
dinsdag, 1 april, 2008 - 12:03@Pieter: ik ben het met je stelling eens, maar met het bovenstaande stuk bedoel ik voornamelijk dat "de politiek" momenteel met een merkwaardige inconsequentie reageert op de "islamproblematiek". Ofwel is er vrijheid van meningsuiting. Dat houdt dan in dat islamo-fascisten militant in onze straten mogen staan roepen dat het Westen moet verdwijnen, maar dan is de officiële gemeenschappelijke afwijzing van Wilders' film door de EU of officiële afkeuring van de Deense cartoons volledig uit den boze. Ofwel hanteert men het huidige systeem waarbij het aanhangen van misdadige politieke ideologiën verboden is. Maar dat houdt dan in dat men diezelfde houding moet aannemen tegenover de islam als politiek. Wat men momenteel echter doet is twee maten en twee gewichten hanteren. Het nazisme en zijn symbolen worden grondig aangepakt terwijl de politieke islam de hand boven het hoofd wordt gehouden onder het mom dat het om een godsdienst zou gaan. Met alle gevolgen van dien voor diegenen die de islam wel degelijk als godsdienst in een moderne maatschappij willen beleven.
ivan janssens
dinsdag, 1 april, 2008 - 13:29@questing beast: het is juist dat men nu twee maten en gewichten gebruikt. Dat maakt het punt van Pieter nog belangrijker. Want men veroordeelt de film van Wilders - tot op het niveau van de VN - maar als de mensen van LiveLeak bedreigd worden met geweld, reageert men niet. Hier wordt het echt gevaarlijk: de nazi's zijn niet alleen aan de macht gekomen via verkiezingen, maar ook via geweld en andere intimidatietechnieken. Men heeft hen laten doen. Het is inderdaad tegen fysiek geweld (en de dreiging daarmee) dat men moet optreden, maar dan zou men in dit geval dus de aandacht moeten verschuiven weg van de film van Wilders, en naar de moslimgemeenschap toe...
Het meten met twee maten en gewichten houdt alleen op als je de grens legt bij fysiek geweld, en je voor de rest volledige vrijheid van godsdienst garandeert (met inbegrip van godsdienstkritiek want die twee zaken zijn onlosmakelijk aan mekaar verbonden).
En dus behoort het dragen van een hoofddoek tot de godsdienstvrijheid. Wat niet wil zeggen dat ik het niet mag bekritiseren. Maar het dragen van bepaalde kledingstukken verbieden, terwijl je er niemand anders schade mee berokkent? In Afghanistan was de boerka onder de Taliban verplicht. Hier zouden we het willen verbieden. Verbieden/verplichten: het is in essentie hetzelfde. Allebei tekenen van een autoritaire samenleving.
Questing Beast
dinsdag, 1 april, 2008 - 14:02Theoretisch allemaal zeer juist ivan, en als libertariër onderschrijf ik dat ook. Maar de vraag is, hoeveel van die hoofddoeken worden er werkelijk uit vrije wil gedragen? Bovendien is de hoofddoek ondertussen een symbool geworden voor de militante, politieke islam ONDER HET MOM een symbool voor een godsdienst te zijn. Het debat gaat ook breder dan enkel het vestimentaire gedeelte. Tolereren we de intoleranten? Wat is "sociale druk", zoals Pieter hierboven schrijft, en wat is "intimidatie"? Wanneer een meisje uit radicale islamitische kringen wat staat te zoenen met een jongen riskeren beiden een mes tussen de ribben van bvb. een broer die "de eer van zijn familie verdedigt". Wetende dat zulk een dreiging boven het hoofd hangt, zonder onmiddellijk geweld, is dat dan "intimidatie" of "sociale druk"? Staan we toe dat een toch niet onbelangrijk gedeelte van de bevolking wordt geïndoctrineerd door elementen uit islamo-fascistische regimes? Staan we toe dat overduidelijk misdadige regimes, zoals dat van Iran, in naam van het zelfbeschikkingsrecht kernwapens in handen krijgen? Theoretisch praten over basisvrijheden is mooi en men heeft het i.v.m. de radicale islamieten steeds over "dialoog", maar voor een dialoog moet je wel met twee zijn. Wat doe je als de tegenstander niet wil praten? Met Hitler en zijn trawanten heeft men ook manu militari moeten afrekenen en dat gebeurde niet alleen door oorlog, maar ook door intern nazi-elementen op te ruimen. Je kan moeilijk extern een strijd beginnen voeren tegen groeperingen die je intern de vrije hand geeft. Het is een moeilijke kwestie. In elk geval zou "de politiek" een duidelijke keuze moeten maken en daar ook consequent naar handelen: ofwel kan alles (behalve initiatie van geweld), ofwel pakt men de radicale islam aan zoals de nazi's. In beide gevallen moet echter duidelijk worden gemaakt dat er niet te onderhandelen valt: niet over films of cartoons ofwel niet over zogenaamde godsdienstvrijheid.