VRT betaalde vliegtuigticket Abou Jahjah
Mark Demesmaeker: (...) "Op 20 oktober jongstleden was in het programma [Phara] een zekere Dyab Abou Jahjah te gast. De aanleiding was uiteraard zijn vrijspraak die ochtend door het Hof van Beroep te Antwerpen. (...) Mij is ter ore gekomen dat het programma de vliegtuigtickets van de heer Jahjah heeft betaald. Hij verblijft in Libanon. Het gaat dus over een vliegtuigticket Beiroet-Brussel en terug. Bovendien, zo vertelt men me, werden ook zijn hotelkosten voor de duur van zijn verblijf in België door de VRT betaald. In ruil werd een soort exclusiviteitsovereenkomst met hem afgesproken, waardoor hij alleen een studio-interview mocht toestaan in het programma Phara". (...)
Margriet Hermans: (...) "Wat gebeurd is, is een heel normale gang van zaken. En ik zal even de advocaat van de duivel spelen. Zolang we de duale, commerciële opdracht geven aan de VRT is het normaal dat ook zij kiezen voor exclusiviteit. Die mensen hebben te maken met de druk van de kijkcijfers. Bij mijn weten worden onkosten altijd vergoed. Dat is ook niet meer dan terecht. Uiteindelijk is het niet Abou Jahjah die gevraagd heeft om te komen. Er kan dan ook geen discussie zijn." (...)
Kris Peeters, minister-president van de Vlaamse regering, Vlaams minister van Institutionele Hervormingen, Bestuurszaken, Buitenlands Beleid, Media, Toerisme, Havens, Landbouw, Zeevisserij en Plattelandsbeleid: "Ik heb me over deze kwestie geïnformeerd. (...) Ik heb begrepen dat de heer Jahjah ook geïnterviewd werd op het één-journaal van 13 uur. Uit de informatie die ik heb gekregen, blijkt dat er geen exclusiviteitsafspraken gemaakt waren. (...) De reiskosten heen en terug werden door de VRT terugbetaald. (...) De VRT betaalt nooit voor informatie. Dat is ook zo bepaald in de deontologische code van de VRT-nieuwsdienst. De VRT vergoedt gemaakte onkosten en reiskosten, zoals die voor een taxi, het openbaar vervoer, het gebruik van de eigen wagen, aan gasten die op vraag van de VRT deelnemen aan programma's. Dat gebeurt volgens de officiële tarieven van de VRT. Veel gasten zien daar om verschillende redenen van af. Sommigen willen graag nog eens terugkomen". (Gelach)
Handelingen van de Commissie voor Cultuur, Jeugd, Sport en Media van het Vlaams Parlement, zitting van 13 november 2008 [PDF, pagina 14-17]



Reacties
LVB
vrijdag, 21 november, 2008 - 22:29Zeer interessant. Dus als de VRT zijn vliegtuigticket niet had betaald, dan was Abou Jahjah niet naar de rechtszaal gekomen om zijn vrijspraak te aanhoren? Hij was dus eigenlijk gekomen voor dat VRT-interview, en en passant ging hij ook nog eens naar de rechtszaal, omdat hij toch in België was?
En stel u even voor dat Abou Jahjah schuldig was bevonden en ter plekke was gearresteerd. Van een VRT-interview in de knusse studio zou dan geen sprake zijn geweest. Of wist de VRT vooraf dat er een vrijspraak zou komen, en zo ja, hoe kan dat?
Eigenaardig genoeg is dit een bedenking die geen enkele van de aanwezige commissieleden in het Vlaams Parlement zich maakte. Ze hadden het louter over het principe van betaalde exclusiviteit.
Rudy
zaterdag, 22 november, 2008 - 00:28Van mensen zoals een Wim Willems, hoofd van de leugennieuwsdienst, kan men alles verwachten. Die vent zou eender wat doen om zijn kijkcijfers te halen, behalve de waarheid over Midden-oosten conflict te laten zien.
Nu ook onlangs lieten de RTBF en de RTL het eerste bezoek van een Belgische vorst in een synagoge voor het 200 jarig bestaan van het Consistorie. Van Wim Willems mocht dat er niet io want de VRT ziet nog met graten van Hitler's forel in hun keelgat en alles wat Wim Willems nu kan doen om de Joden te pesten dat doet hij.
MM
zaterdag, 22 november, 2008 - 09:50'Van Wim Willems mocht dat er niet io want de VRT ziet nog met graten van Hitler's forel in hun keelgat en alles wat Wim Willems nu kan doen om de Joden te pesten dat doet hij.'
Bewijsvoering?
Karl
zaterdag, 22 november, 2008 - 13:01Nogmaals: geld uitgeven waar je niet zelf hebt moeten voor knokken is gemakkelijk. Voor sommigen te gemakkelijk.
Rudy
zaterdag, 22 november, 2008 - 15:39@MM, vraag aan Wim Willems waarom hij er, en over zovele andere recente zaken, geen verslag toeliet. Zijn email nodig?
pepperjack
maandag, 24 november, 2008 - 13:25Hmm, LVB, ik denk dat hij niet gearresteerd geweest kon worden, mogelijk zelfs niet theoretisch, gezien de vordering van de procureur en gezien zijn voorarrest, alsook het walgelijke niet-uitvoeren van straffen < 3 jaar prison.
Waarschijnlijk was ie sowieso wel even teruggekomen naar België, maar heeft snelle Jahjah geleerd dat hij voor dezelfde moeite een R/C kan openen bij de VRT dankzij Rudy Vranckx, even 'onze man in Libanon'. Misschien staat Jahjah ook nog op de payroll van Hezbollah (of was het Hamas?) en wordt die voor zijn PR ook langs die kant betaalt; dan doet hij een double dip ;-)
In deze uiterst smerig en onaanvaardbare rechtszaak voor de Borgerhoutse rellen, al mijn sympathie trouwens voor Jahjah, en een dikke pluim voor het A'se Hof van Beroep. Ik vond die zaak even prinicipeel afkeurenswaardig als het negationisme proces tegen Verbeke.
En ik merk in zijn manier van antwoorden op dat de Minister-met-de-lange-titulatuur een ijzersterke figuur is. Ik mag 'm persoonlijk niet, maar hij kent zijn spel als geen ander. Zeker voor een binnengehaalde politicus niet slecht.
LVB
maandag, 24 november, 2008 - 13:29@pepperjack: Vindt u die zaak tegen Abou Jahjah louter een zaak van vrije meningsuiting? Ik dacht dat het over het organiseren van en/of oproepen tot rellen ging, waarbij o.a. materiële schade en fysieke hinder werd veroorzaakt.
http://lvb.net/jahjah.wmv
pepperjack
maandag, 24 november, 2008 - 13:57Neen, sorry voor de misleidende vergelijking.
Ik bedoelde dat ik de Verbeke-zaak onaanvaardbaar vindt, omdat ze indruist tegen grondregels van ons rechtssyteem (in het Verbeke geval het uiten van een zuivere mening, die niet bedreigend of zelfs beledigend is tov concrete personen. En ook al bestaat er een formele wet die Verbeke heeft overtreden - een rechter zou die moeten verwerpen).
Met de zaak Jahjah, ging het evenzeer over een zware inbreuk tegen ons rechtssysteem, maar niet op gebied van meningsuiting.
In de zaak Jahjah heeft premier Verhofstadt diens arrestatie in het parlement aangekondigd VOORALEER dat een feit was, zo herinner ik me, en dit moet bij juristen, zelfs modale half-ingedutte zoals ik, ongeveer alle alarmsignalen tegelijk doen afgaan als grondige breuk in de "Chinese Wall" tussen uitvoerende macht en rechterlijke macht.
Als ik mij goed herinner kan enkel en alleen de Minister van Justitie een beperkte please-do-something-noot sturen (ik ben de term vergeten, maar het betreft een opdracht tot actief handelen) aan zijn procureurs; mogelijk kan dat zijn gebeurd en kan de MinJus één en ander hebben doorgesproken op een ministerraad met Vrhst, en die verolgens in het parlement iets hebben aangekondigd (maar dat was dan een super-spoedige ministerraad tussen de feiten en het optreden van Vrhfst in het parlement), dus a contrario vermoed ik dat Verhofstadt hier rechtstreeks geïntervenieerd heeft, in een 1-2tje met Lamine. Zonder uiteraard de feiten te kennen, zeker niet tav Jahjah (tenlastelegging die volgens wat ik las van het Hof v Beroep gefantaseerd bleek). Dus niet alleen heeft een lid van de uitvoerende macht een de facto arrestatie-bevel uitgevaardigd, niet alleen is een flik daarop ingegaan, daarenboven hebben ze nog een combine opgezet met een arme agent die moest getuigen, versta feiten uitvinden. Dat laatste vind ik principieel minder erg - dat gebeurt, en raakt het wezen van de rechtsstaat maar zijdelings (met name via het versterkt vermoeden van waarheid als een flik spreekt), maar is counterbaar voor het gerecht binnen het systeem zelve.
Van die eerste handelingen, de combine Vrhst-politie, op aansturen van een lid van de uitvoerende macht, krijg ik het echter ijskoud. Maar wellicht ben ik wat gevoelig; want de goegemeente ging gretig mee.
Maar kijk, we hebben al één en ander besproken op http://lvb.net/item/6694 Bij nader inzien haal ik daar Storme aan, en die verbindt dat op eerste zicht wel aan een discussie vrijheid van meningsuiting.
Maar wat mij stoorde was het politioneel optreden van een premier.
LVB
maandag, 24 november, 2008 - 14:27@pepperjack: Ik begrijp jouw redenering, maar wil toch deze opmerking maken betreffende de scheiding der machten.
- De procureur vertegenwoordigt de uitvoerende macht, de regering.
- Tussen minister van justitie, eerste minister en "Koning" (in de zin van uitvoerende macht, "de Koning bepaalt...") is er grondwettelijk geen verschil. Dus of het nu Verhofstadt was of de minister van Justitie doet niets terzake voor de scheiding der machten. Wel terzake is of de uitvoerende macht kan overgaan tot de arrestatie van een verdachte, zonder tussenkomst van de rechterlijke macht. Merk op dat Verhofstadt niet aankondigde "Jahjah zal veroordeeld worden", WEL "Jahjah zal gearresteerd worden".
Ik ben geen jurist, maar ik kan me voorstellen dat de uitvoerende macht (bijvoorbeeld een politiecommissaris) kan beslissen tot arrestatie gedurende 24 of 48 uur, zonder dat de rechterlijke macht daarover uitspraak hoeft te doen, waarna de rechterlijke macht oordeelt over het al dan niet verlengen van deze arrestatie.
Ik ben er dus niet zomaar van overtuigd dat Verhofstadt hier de scheiding der machten zomaar met de voeten getreden heeft, maar ik wil gerust toegeven dat ik deze zaak niet grondig heb bestudeerd. Het is best mogelijk dat de scheiding der machten hier met de voeten werd getreden. Maar als alle media unisono in dezelfde zin kwaken (en in deze zaak kwaakten ze allemaal "schending van de scheiding der machten!") dan ben ik wel geneigd om ook de andere zijde van het verhaal eens te bekijken.
Leo Norekens
maandag, 24 november, 2008 - 14:37Helemaal mee eens.
Rick
maandag, 24 november, 2008 - 15:37Luc: "Ik ben geen jurist, maar ik kan me voorstellen dat de uitvoerende macht (bijvoorbeeld een politiecommissaris) kan beslissen tot arrestatie gedurende 24 of 48 uur, zonder dat de rechterlijke macht daarover uitspraak hoeft te doen, waarna de rechterlijke macht oordeelt over het al dan niet verlengen van deze arrestatie."
Idd:
Ik ben geen jurist, maar ik kan me voorstellen dat de uitvoerende macht (bijvoorbeeld een politiecommissaris) kan beslissen tot arrestatie gedurende 24 of 48 uur, zonder dat de rechterlijke macht daarover uitspraak hoeft te doen, waarna de rechterlijke macht oordeelt over het al dan niet verlengen van deze arrestatie.
Idd:
http://books.google.fr/book...
Rick
maandag, 24 november, 2008 - 15:38En sorry voor de rommelige copy/paste...
pepperjack
dinsdag, 25 november, 2008 - 11:55overtuigende repliek. Idd had ik beter moeten nadenken voor ik de doorbreking der machten erbij sleepte. Nochtans was het gebeurde een inbreuk op iets dat mij vrij letterlijk voor de geest staat als onaanvaardbaar. Ik zal terug mijn handboeken moeten oppakken, dan kan ik meteen ook het injunctierecht nog eens bestuderen.
Als ik me goed herinner werd Verhofstadt in de media destijds trouwens bejubbeld voor zijn krachtig optreden, niet afgebroken. Ook dat verdient nog eens uitdieping.