Murdoch over onderzoeksjournalistiek en corruptie

[Vraag: Tot op welke hoogte denkt u dat het gebruik van vertrouwelijke informatie toelaatbaar is om er een nieuwsartikel op te baseren?]

Ik denk dat telefoonhacken is iets heel anders is. Maar ik geloof dat onderzoeksjournalistiek, in het bijzonder concurrentieel, leidt tot een transparantere en open samenleving. Hoe ongemakkelijk dat ook kan zijn voor veel mensen. Ik denk dat een betere samenleving er het resultaat van is. Ik denk dat we waarschijnlijk zelfs een meer open samenleving hebben dan de Verenigde Staten. (...)

Het spijt me om dit te moeten zeggen, ik ik ken andermans omstandigheden niet, maar toen de Daily Telegraph een reeks gestolen documenten kocht over de onkostenvergoedingen van parlementsleden, toen veroorzaakte dat een enorm protest, en naar mijn aanvoelen werd dit niet goed aangepakt.

Ik denk dat er een antwoord mogelijk is en dat we moeten kijken naar de meest open en transparante samenleving ter wereld, namelijk Singapore. Elke minister krijgt daar minstens 1 miljoen dollar per jaar, en de Eerste Minister nog veel meer.  Daardoor komen ze niet in de verleiding en is het de meest integere samenleving die je waar ook ter wereld zult vinden.

Rupert Murdoch in zijn getuigenis voor de commissie voor cultuur, media en sport van de House of Commons, 19 juli 2011

Reacties

#113050

Marc Huybrechts

 

Een de facto one-party staat "de meest open en transparante samenleving ter wereld" noemen, dat is absurd, ook als het door Murdoch wordt gezegd. 

#113054

ivan janssens

 

Singapore de meest open en transparante staat ter wereld noemen is zeker overdreven, maar een de facto éénpartij staat kan perfect open en transparant zijn, terwijl een democratie er niet noodzakelijke compatibel mee is. De uitspraak van Murdoch is wel absurd in het licht van zijn stelling dat Groot-Brittannië meer open en transparanter is dan de V.S. omdat de journalistiek er bijzonder concurrentieel is. Als concurrentiële onderzoeksjournalistiek leidt tot openheid en transparantie, dan kan een staat als Singapore dat moeilijk zijn, want dergelijke journalistiek bestaat er niet.

#113055

Elhaz

 

Hoge lonen betalen om corruptie voor te zijn is al evenzeer nonsens. Je hoort het argument ook wel eens als verantwoording voor hoge vergoedingen en pensioenen voor rechters. Het enige wat je bereikt is dat de lat wat hoger komt te liggen zodat omkopen alleen nog voor de zeer rijken is weggelegd.

#113060

Marc Huybrechts

 

Het ziet er naar uit dat Elhaz de menselijke natuur beter begrijpt dan de heer Ivan Janssens.  Power corrupts and absolute power corrupts absolutely.  Zelfs de meest intentioneel-eerlijken onder ons hebben behoefte aan machtsbeperking en institutionele machtsversnippering, om de eigen verleidingen te kunnen weerstaan.  

Uiteindelijk gaat het hier om wat men onder "open" en "transparant" verstaat.  Singapore staat zeker niet "open" voor vrije politieke competitie, en wat zou meer belangrijk kunnen zijn dat dat op sociaal-politiek domein.    Een one-party politiek bestel dat "transparant" zou kunnen zijn, dat is gelijk geloven dat Sinterklaas met de stoomboot uit Spanje komt of dat de paasklokken vanuit Rome door de lucht vliegen om chocolade eieren af te leveren,  Ik vrees dat Murdoch een eigenaardige visie over "integriteit" heeft, en dat de motivatie voor wat hij zegt berust op materieel eigenbelang en niet eigen 'geloof'. 

#113063

ivan janssens

 

Veel hangt inderdaad natuurlijk af van hoe je openheid en transparantie definieert. Laten we eens kijken naar een aantal criteria. Singapore scoort zeer goed bvb. op vlak van onafhankelijkheid van het rechtsysteem, onpartijdige rechtspraak, bescherming van private eigendomsrechten, afwezigheid van tussenkomst van het leger, (enkele jaren geleden zelfs perfecte score), de afdwingbaarheid van contracten. Kortom, al is het geen democratie, de private burger blijkt in Singapore vrij goed beschermd tegen machtswillekeur.(http://www.cato.org/pubs/efw/efw2010/EFW2010-chapter2.pdf)

Inzake politieke en burgerrechten is de situatie verre van perfect. Freedom House geeft Singapore een score van 4 op een schaal van 7. En volgens Transparancy International is Singapore samen met Nieuw-Zeeland en Denemarken één van de minst corrupte landen ter wereld.(http://blogs.wsj.com/corruption-currents/2010/10/26/denmark-singapore-new-zealand-tie-for-lead-in-new-transparency-international-index/)

Kortom, ik blijf bij mijn stelling. Een éénpartijstaat kan perfect compatibel zijn met openheid en transparantie.

#113064

LVB

 

Volgens Transparancy International, the Global Coalition Against Corruption, zijn de drie minst corrupte landen ter wereld (ex-aequo op 1): Denemarken, Nieuw-Zeeland, Singapore.

België en de VS staan ex-aequo op de 22ste plaats. Het Verenigd Koninkrijk iets hoger, op 20.

De beweringen van Murdoch lijken dus gestaafd te worden door de cijfers van Transparency International. Let wel, dit zegt niets over pluralisme, inspraak, democratie, vrije meningsuiting of andere zaken, maar enkel over transparantie en afwezigheid van corruptie.

http://www.transparency.org/policy_research/surveys_indices/cpi/2010/results

#113071

Marc Huybrechts

 

1)   "...onafhankelijkheid van het rechtssysteem, onpartijdige rechtspraak..."

Van zodra een oppositie politieker een beetje politieke 'traction' krijgt vliegt hij den bak in, sommigen voor meer dan een dekade.  Tja dat moet van enorme ONafhankelijke rechtspraak getuigen!   En als internationale kranten daarover durven rapporteren, dan krijgen ze een enorme boete of worden tijdelijk verboden in de one-party state, tot ze publieke excuses afleveren.   

Nu, het is waar dat in een 'verlichte' autocratie, de straten doorgaans properder zijn, de 'gewone' ambtenaren veel riskeren als ze zich zouden laten omkopen, enz... En dat zal op korte termijn economische voordelen meebrengen, zeker in vergelijking met een vakbonden-democratie. Maar, wat gebeurt er in een ethisch sterk verdeeld land wanneer de 'verlichte' baas, of zijn familie, geen verlichte opvolger meer heeft, maar wel een een soort Caligula krijgt?   Het bestaande politiek bestel heeft dan geen kennis noch ervaring met politieke competitie....... 

2)   "...de private burger blijkt in Singapore vrij goed beschermd tegen machtswillekeur..."

Tja, dat zal wel zijn als hij zijn mond houdt en in het gareel loopt.  In die zin is het systeem er heel "transparant", iedereen weet heel goed wat er gebeurt als men het systeem in vraag zou stellen.  En de doorsnee Singaporean gaat zijn materiele welvaart niet riskeren voor een beetje vrijheid.  

#113072

Marc Huybrechts

 

correctie: .... ethNisch-verdeeld lannd, want ik denk niet dat het sterk ethisch-verdeeld zou zijn.  

#113078

Johan Vandepopuliere

 

Ik wil nog reageren op Ivan Janssens' stelling:

"Als concurrentiële onderzoeksjournalistiek leidt tot openheid en transparantie, dan kan een staat als Singapore dat moeilijk zijn, want dergelijke journalistiek bestaat er niet."

Dit verwart een nodige met een voldoende voorwaarde, of met andere woorden, de logische pijl is omgedraaid. Logisch gezien is het perfect mogelijk dat het VK door een concurrentiële pers opener (transparanter) is dan de VS, en Singapore ondanks de afwezigheid van concurrentiële pers nòg opener is, namelijk als er nog andere factoren zijn waarop Singapore een groter verschil maakt.

Realistisch gezien grijpen die factoren dikwijls in mekaar. In die zin volg ik MH, dat transparantie een kenmerk kan zijn van wrede dictaturen.

Ik weet niets over Singapore, dus ik spreek me niet uit in concreto. 

#113090

chris impens

 

@ Johan Vandepopuliere: Singapore heeft een publieke Speakers Corner naar Engels model, met als enige verschil dat men op voorhand aan de politie de toespraak moet voorleggen.

#113107

Benny Marcelo

 

@Chris Impens: als er vrijheid van spreken is, waarom dan vooraf voorleggen aan de politie?

#113113

chris impens

 

@ Benny Marcelo: dat is juist het punt. Singapore ziet er als een soort democratie uit, maar is het niet. Een Speakers Corner naar Singaporees model is natuurlijk een aanfluiting.

#113129

Cogito

 

1 miljoen euro per jaar is in sommige streken en kringen nodig om een normaal doorsnee leven te leiden. Het lijkt mij zeker niet de ondergrens waarboven iemand gegarandeerd onomkoopbaar wordt.

#113140

Johan Vandepopuliere

 

Dank u Chris. Toch nog dit: transparantie, democratie en vrijheid van meningsuiting gaan hand en hand maar zijn niet onderling inwisselbaar (niet dat u dat beweerde). Het kan zijn dat Singapore een zeer transparant land is (al zou ik dan de definitie of de maat voor transparantie wel eens willen zien) met een beperkte vrijheid van meningsuiting.

Het lijkt me dat Murdoch transparantie beperkt tot de inzage in het salaris van hoge functionarissen. Ik denk dat dat in België ook zeer transparant is.

Inzake definities geeft Janssens' bovenstaande bijdrage een goede aanzet met interessante informatie.

 

 

#113159

jvn1k

 

.

#113198

Johan Vandepopuliere

 

Hoe puntig!