Boeddha en het VB
Toeval bestaat niet. In hetzelfde weekend dat de Boeddhistische Unie van België zich opmaakt om het boeddhisme officieel erkend te zien vraagt het VB - andermaal - de afschaffing van de islam. Het boeddhisme is ongeveer 2.500 jaar oud en lijkt nog alle toekomst voor zich te hebben, straks ook in België en Vlaanderen. Het VB is goed 25 jaar oud en lijkt al op zijn adem te trappen.
Neen? De nakende erkenning van het boeddhisme is een merkwaardige, zo niet historische stap vooruit. Tot nu was er in België een tegenstelling tussen de erkende 'godsdiensten' - allemaal van zogeheten abrahamistische oorsprong (joden, moslims, en de erkende christenen: katholieken, anglicanen, protestanten, orthodoxen) - en de 'niet-confessionele levensbeschouwing', en dat vak was het monopolie van de vrijzinnigen. Was, want nu kiezen ook de boeddhisten voor die categorie. Zij zijn namelijk geen echte godsdienst, maar eerder een filosofisch-religieuze stroming, een 'non-theïstische religie', een godsdienst zonder god. Het is én een ontwapenend signaal dat de klassieke en soms starre hokjesmentaliteit stilaan doorbroken wordt, én een duidelijke boodschap van het toenemende belang van zingeving, in welke vorm ook.
Terwijl het boeddhisme het levensbeschouwelijke palet van dit land wil verrijken, tot in het onderwijs toe, stelt het VB-congres voor om aan de ettelijke tienduizenden islamitische inwoners van dit land, hun kader voor zingeving brutaalweg af te pakken, te vernietigen. Natuurlijk ter verdediging van 'onze' tolerantie. (...)
Walter Pauli in De Morgen, 5 maart 2007



Reacties
Stef
maandag, 5 maart, 2007 - 15:30Als een staat moet oordelen welke Godsdiensten of levensbeschouwingen geld mogen krijgen en welke niet, leidt dat altijd tot een discussie welke nu "goede" en "slechte" godsdiensten zijn. Daar is maar 1 oplossing voor: laat de godsdiensten zelf bij hun gelovigen aankloppen om steun, zonder tussenkomst van de staat.
De echte bedoeling van de staatssteun aan godsdiensten is natuurlijk om die godsdiensten onder druk te kunnen zetten. De Kerk is op die mannier met success getemd en nu proberen ze hetzelfde met de Islam. Dat fundamentalistische moskeeën Saudische staatssteun verkiezen boven Belgische is daarbij een lelijke streep door de rekening.
Avondlander
maandag, 5 maart, 2007 - 15:33Ontroerend hoe Pauli het opneemt voor een godsdienst.
Briggs
maandag, 5 maart, 2007 - 16:18Ik zie de link niet tussen Boeddha en het VB. De Islam is -bij mijn weten- de enige godsdienst van waaruit men oproept tot oorlog (geweld, terreur) tegen ons. Hebben we andere religieuze fundies van de andere religieuze strekkingen die hetzelfde doen? Bij mijn weten niet...
Het is trouwens niet aan de Staat om religie te financieren, mits enkele uitzonderingen, enkel om te controleren dat ze geen illegale dingen doen.
Willy
maandag, 5 maart, 2007 - 16:37Blijkbaar is alles goed, als het maar tegen de katholieken is. Het helpt, want zelfs de CD&V hecht geen belang meer aan de C, de scouts hebben ook die C geschrapt, en nu volgt het Ijzerbedevaartcomité. Weg met de bijbel, leve de Koran, gaat dat zo ? Of hangt er bij u nog een kruis in het gemeentehuis ?
Publius
maandag, 5 maart, 2007 - 16:57Ik vind idd. dat men de religies ofwel rechtstreeks door de gelovigen moet laten financieren, ofwel dat men via belastingen de mogelijkheid moet bieden om aan te kruisen waar je jouw bijdrage als belastingbetaler heen wil sturen. De linksen moeten daarvoor toch te vinden zijn ?
Ik vind boeddhisme uiterst waardevol, maar hoe dieper je erin gaat, hoe enigmatischer en hoe moeilijker te begrijpen, laat staan volgen. Dat is weer zo'n hype van die groep new agers die niet weet van welk hout pijlen maken. Ben er zeker van dat vele zogezegde aanhangers geen sikkepit beseffen wat boeddhisme (niet) inhoudt.
Wat zeker is, is dat boeddhisten juist vredevol zijn. Kwasie alle terroristen zijn islamieten. zonder daarom die uitspraak te kunnen omdraaien, zegt dat toch wel iets ?
Net nu laceert men vanuit de linkse agenda een charme-offensief om de Islam mooi voor te stellen: VRT en DS.
Wanneer horen we Vermeulen nog eens aan het woord op de VRT ?
een tolerantie die echt alleen zichzelf tolereert....
VI
maandag, 5 maart, 2007 - 17:55"Toeval bestaat niet."
Is dat niet de basisopvatting van het creationisme?
VI
maandag, 5 maart, 2007 - 18:06"Ik vind idd. dat men de religies ofwel rechtstreeks door de gelovigen moet laten financieren, ofwel dat men via belastingen de mogelijkheid moet bieden om aan te kruisen waar je jouw bijdrage als belastingbetaler heen wil sturen. De linksen moeten daarvoor toch te vinden zijn?"
De linksen weten maar al te goed dat dit de Kerk meer geld op zou leveren dan wat de staat nu geeft. Er zullen wel een aantal hier zijn die mij niet geloven, maar er is nog enorm veel maatschappelijke steun voor de Kerk.
Briggs
maandag, 5 maart, 2007 - 20:09VI Ik geloof u niet, maar des te beter indien dat zo zou zijn.
de Christen
maandag, 5 maart, 2007 - 20:24Ik weet niet veel over Boedhisme. Wat ik wel meende begrepen te hebben is dat het Boedhisme een noodzakelijke stap was in de voorbereiding van het Christendom. De Islam daarentegen is geen vervolg op het christendom, maar wel een ongelukkige vertakking van het joods-christelijke gebeuren. Niettemin heeft ze haar plaats opgeëist en verkregen.
Boedha heeft de mens geleerd aandacht te hebben voor zijn medemens en voor zijn lijden.
Hierop voortbordurend heeft Christus de mens geleerd zijn medemens lief te hebben en te helpen in zijn ontwikkeling.
De invulling van die 'hulp in zijn ontwikkeling' is een probleem geworden omdat de christen door een gebrek aan inzicht (en misbruik door stoute slimmerikken) vele foute dingen heeft gedaan waarop de christenen vandaag de dag afgerekend worden.
Dat wil nog niet zeggen dat men het kind met het badwater moet weggooïen, maar wel dat men met het inzicht van vandaag christen moet zijn.
Eric Jans
maandag, 5 maart, 2007 - 20:28De Boeddhisten zijn welkom.
Olav
maandag, 5 maart, 2007 - 20:41Persoonlijk denk ik dat men de scheiding tussen kerk en staat nu toch eens serieus zou moeten doorzetten. Maar spijtig genoeg zijn er nogal wat haken en ogen aan de situatie (onderhoud van de kerkgebouwen, enz...). Een gevolg van vroegere overeenkomsten die niet zo gemakkelijk in één twee drie te veranderen zijn. Of waartoe politici gewoon de moed niet hebben om het serieus op de agenda te zetten.
Eric Jans
maandag, 5 maart, 2007 - 20:45@ 'De Christen':
<<Wat ik wel meende begrepen te hebben is dat het Boedhisme een noodzakelijke stap was in de voorbereiding van het Christendom.>>
Als christen begrijp ik dan wee niet waarop jij hier doelt of gewoon wát je bedoelt?
@ Allen:
Ik heb het VB nog geen énkele negatieve opmerking weten maken over de boedhisten.
Wél kan niemand ontkennen (behalve Walter Pauli misschien, maar die doet alles om pseudo-ruimdenkend België te redden en alle middelen zijn daarbij goed, ook boedhisten natuurlijk) dat onze islamitische gemeenschappen in West-Europa en daarbuiten de 'burgerlijke vrijheden' zwaar onder druk zetten.
Zoals de 'vrijheid van meningsuiting' in bvb de cartoonrel of de 'vrijheid van vereniging' bij tal van gewelddadige demonstraties of de vrijheid van godsdienst door tal van misbruiken, ontsporingen, aanslagen, enz. ...
Onze vrijheden staan onmiskenbaar onder druk. Walter Pauli brengt in zijn 'uitspelen van het VB tegen de boedhisten' deze wezenlijke context niet aan. Hij zaait haat zoals zijn staat. Geen énkele nuancering? Wat een hatelijke man.
Cogito
maandag, 5 maart, 2007 - 21:00Ik zie wel niet hoe Christus op Boeddha zou "voortgeborduurd" hebben. Ik geloof niet dat ze elkaar kenden en borduren bestond ook nog niet denk ik.
Maar uiteraard is de enige echte en juiste liberale reactie dat er geen enkele godsdienst ook maar 1 cent belastingssubsidie mag ontvangen.
Dat zou nog het meest aan de Kerk zelf ten goede komen denk ik, zoals Beliën schrijft:
"Zolang de staat de kerk financiert, zal de kerk een lakei zijn van het Belgische regime."
http://www.secessie.nu/?tek...
traveller
maandag, 5 maart, 2007 - 21:33In India zijn ze er van overtuigd dat Christus daar een aantal jaren heeft verbleven. Ze verwijzen naar vooral Kashmir waar ze zogezegd christelijke artefacts vonden uit zijn tijd. Verder is er een christelijke secte die zogezegd door Johannes de evangelist zou opgestart zijn. Die secte zit vooral in zuid-west India.
Christus heeft ongetwijfeld een liefdesboodschap afgeleverd die daarvoor niet bestond en je moet heel wat verbeelding hebben om de oorzaak daarvan in het boeddhisme te vinden.
Cogito
maandag, 5 maart, 2007 - 21:51Gunter Pauli moet maar eens aan boeddhisten vragen wat ze van mohammedanen vinden.
Peter Fleming
dinsdag, 6 maart, 2007 - 10:17wie ligt er nog wakker van Walter Pauli?
die mens is in al zijn ideologische verstarring niet in staat om zich werkelijk in te leven in de denkwereld van andersgezinden
hij zal het VB en zijn kiezers nooit (proberen te) begrijpen en nooit verder komen dat het uitbraken van dezelfde afgezaagde slogans à la "VB = fascisme"
probleem is dat hij denkt dat het VB 'evil' is en dus met alle middelen mag bestreden worden, wat de deur openzet voor de totalitaire verleiding, ipv te zeggen dat het 'wrong' is waardoor je jezelf toelaat om ermee in debat te treden, een publiek debat dat er hic en nunc niet is in Vlaanderen.
daardoor verrot de samenleving hier meer en meer en worden de maatschappelijke problemen niet benoemd, laat staan aangepakt
Publius
dinsdag, 6 maart, 2007 - 13:14Met de Islam is er echt een probleem, wereldwijd. Daar kan geen kat omheen en toch proberen bepaalde groepen het.
Is de Koran in se een verwerpelijk boek ? neen, niet meer of niet minder dan het Oude Testament, vermoed ik.Maar ik zie geen joden met pijpekrullen of keppeltjes zich opblazen of toevallige aanwezigen onthoofden....nergens ! correct me if I'am wrong. Beng een Koranlezer (en heb gisteren ook DS niet gekocht ;-) en door Kung zijn dikke turf heb ik mij nog niet geworsteld spijts goede intenties. (Ik lees liever iets van Ulrich Libbrecht over het boeddhisme).
Islamitische gemeenschappen hebben het grondrecht islamitische staten uit te bouwen, net zoals "wij" het recht zouden moeten gehad hebben ons te verzetten tegen een overspoeling van Europa door de islam en ze dan nog vrij spel geven en de indogene Europese populatie te culpabiliseren.
Ik walg gewoon van de "intellectuele" hypocrisie van links.
Ik ben echt geen racist,maar baas in eigen regio of land is toch een gezond principe ? wat is mis aan aanpassen of opkrassen ? Wij mogen ons aanpassen of opkrassen van die linkse fascisten....
een theocratie staat loodrecht op onze westerse identiteit. en toch blijft links het matje spreiden....
Leo Norekens
dinsdag, 6 maart, 2007 - 13:57Als er één argument is dat mensen echt weghoudt van het VB, dan is het de bewering dat het VB "simplistisch" is. Wie intellectueel een tikkeltje onzeker is, maar graag ernstig genomen wordt, neemt dat argument gemakkelijk over en slaat een smalende toon aan als het VB ter sprake komt. Dat stààt. Dat hoort. Feiten spelen hierin geen rol van betekenis.
Om de draagkracht van dat argument nog te vergroten kan het geen kwaad de voorstellen van het VB ook écht "simplistisch" voor te stellen, zondermeer op "toogniveau". En dan kun je als ernstig commentaarschrijver voor een kwaliteitskrant (grapje) dus beweren dat het VB "de afschaffing van de islam" vraagt, en voorstelt "om aan de ettelijke tienduizenden islamitische inwoners van dit land, hun kader voor zingeving brutaalweg af te pakken, te vernietigen".
Wie is hier eigenlijk de simplist?
Ik ga het zeggen, Walter: Walter.
A.Rouet
woensdag, 7 maart, 2007 - 12:44@ Leo
Zou het kunnen dat dat wat de ene mens (ik bv.) 'weghoudt van het VB', een ander mens (jij misschien) voor die partij doet kiezen? (idem voor, zeg maar, de CD&V).
Dat jullie met één miljoen zijn vind ik geen gering succes. Jij vindt dat blijkbaar minnetjes en verwacht ??? miljoen kiezers, 'moesten feiten een rol van betekenis spelen'?
Jij bent intellectueel , zeker van je stuk, je schrijft (als één van de weinigen hier) foutloos, verwijst al eens naar Cato de Oude, kortom je maakt mij, die toch graag ernstig genomen wordt, een tikkeltje onzeker.
Simpel als ik ben, citeer ik met 'mijn maten aan den toog' uit De Standaard, De Morgen en De Tijd, de kranten waar je smalend grappen over maakt. Wat ik daar 'bij Swa en Lisette' dan weer niet hoor is het proza dat ik bij Belien of in 't Pallieterke lees (tussen haakjes nu we het over kranten en kwaliteit hebben: "zijde gij , als taalliefhebber, nogal content over 't Vloms dat ze in 't P. plegen te schrijven?"). Nog nooit klonk het daar 'aan den toog': "Ze moesten ze allemaal....".
Mij eigen stel ik het wat simpel, ik weet het, maar ik ben dan ook één van die 3 apen op die affiche, meer zelfs, ik ben ze alle drie tegelijk.
Leo Norekens
woensdag, 7 maart, 2007 - 14:03Fijn. Wel, nu we het daarover eens zijn...
Mijn punt is dat het VB vaak gratuit "simplistisch" genoemd wordt(*). Het ontslaat de spreker van verdere argumentatie, en tegelijk verschaft het hem een aura van intellectuele en morele superioriteit (iets waar inderdaad vooral onze verstandelijk onzekeren graag onder schuilen).
Dat journalisten dat zgn. simplisme wensen te illustreren door standpunten overgesimplificeerd (en fout!) weer te geven ("afschaffing van de islam"!?!), dat is deontologisch laakbaar, en hemeltergend voor wie zich wél informeert, maar het werkt écht bij een bepaald (en talrijk) publiek.
-----
(*) Het verwijt van simplisme is misschien niet *altijd* onterecht, maar het geldt voor àlle partijen.
Leo Norekens
woensdag, 7 maart, 2007 - 14:11@A.Rouet:
"Zou het kunnen dat dat wat de ene mens (ik bv.) 'weghoudt van het VB', een ander mens (jij misschien) voor die partij doet kiezen?"
Als algemene regel lijkt mij dat aannemelijk, maar in dit geval is het toch weinig waarschijnlijk. Het zou immers betekenen dat sommigen (ik misschien???) voor het VB kiezen *OMDAT* beweerd wordt dat het "simplistisch" (en dus intellectueel minderwaardig) is.
raf
woensdag, 7 maart, 2007 - 14:48@A.Rouet:
Je wordt graag ernstig genomen, mooi zo. Daarom mijn vraag wat je nu, zonder het al te gemakkelijke zijpad langs de toog, langs het smalend discours over de kwaliteitskranten of Belien en 't Pallieterke écht vindt van Pauli's schuiver over 'het afschaffen van de Islam'. Misschien maakt mijn vraag je een tikkeltje onzeker. Om het je gemakkelijker te maken: ik ben en word geen Belang-stemmer, maar ik erger mij aan de intellectueel oneerlijke manier waarop menig journalist meent te moeten schrijven (want het doel, de duivel uitdrijven, heiligt álle middelen).
A.Rouet
woensdag, 7 maart, 2007 - 14:56@Leo
'Verstandelijk onzeker' als ik ben, buig ik het hoofd voor iemand die 'zich wél informeert', en die de aannemelijkheid van een algemene regel erkent voor 'een bepaald (en talrijk) publiek' maar niet voor zichzelf. Ik ben 3 apen.
A.Rouet
woensdag, 7 maart, 2007 - 15:33@raf
In een inmiddels alweer gewiste reactie stelt lvb dat zijn citaten niet staan voor de artikels waar ze uit komen.(vb. hij citeert die ene blz. uit Woodwards boek waar de schrijver mild is voor Bush, en zwijgt over de 500 blz. kritiek op de VS president). Omdat hier bovendien de mogelijkheid ontbreekt om naar het hele artikel van Pauli door te klikken, moet ik dus het antwoord op jouw vraag schuldig blijven.
Je outing dat je 'geen Belang-stemmer' bent, verheugt me. Dat we ons ergeren aan de intellectueel oneerlijke manier waarop menig journalist schrijft, hebben we ook al gemeen.
Jij en ik Raf, wij zijn 3 apen.
Leo Norekens
woensdag, 7 maart, 2007 - 15:49Dat zijn er dan al 6. (Over de onnozelheid van deze 'pre-campagne'-affiche kan weinig discussie bestaan, meen ik. Dit terzijde).
Uw pas verworven (geveinsde) nederigheid past goed bij mijn arrogante pose, niet? :-)
Maar laten we niet overdrijven. De rollen mogen voor mijn part snel weer omgekeerd zijn.
De vraag is inderdaad, zoals Raf hierboven stelt:
1. Zijn we het erover eens dat Pauli de zaken verkeerd voorstelt door te zeggen dat het VB de afschaffing van de islam vraagt?
2. En zo ja, zou dat een bewuste verdraaiing zijn?
3. Zo ja, is dat de eerste keer?
4. Indien niet, mogen we dan spreken van "systematische" desinformatie? (Ik ken een vereniging die veroordeeld is voor het systematisch verspreiden van correcte informatie!).
5. Zijn we het erover eens dat Pauli's aandoenlijke verdediging van de islamitische inwoners van dit land en hun "kader voor zingeving" een beetje hypocriet klinkt, gelet op de minachting die hij en zijn gelijken voor andere (christelijke) gelovigen plegen te tonen?
Eric Jans.
woensdag, 7 maart, 2007 - 16:27@ Leo & Raf:
Met grote ogen en vol ongeduld kijk ik nu uit naar Rouets antwoord op jullie fijn afgewogen, rake vraagjes.
@ A. Rouet:
In deze 'open discussie' die we hier als getrainde en ervaren democratische burgers (na 8 jaar OPEN debatcultuur en onder het Belgische regeringsgezag van de 'OPEN' VLD) voeren, sluit ik me graag aan bij de 'OPEN' vragen die mijn confraters Raf & Leo aan je stellen... om de vragen nog wat 'opener' te laten klinken... en om ze nog wat meer gewicht te geven, natuurlijk.
We kijken allen hier vol spanning uit naar jou antwoord op Leo's vragen!
Hier zie... ik herhaal Leo's vragen speciaal nog eens:
1. Zijn we het erover eens dat Pauli de zaken verkeerd voorstelt door te zeggen dat het VB de afschaffing van de islam vraagt?
2. En zo ja, zou dat een bewuste verdraaiing zijn?
3. Zo ja, is dat de eerste keer?
4. Indien niet, mogen we dan spreken van "systematische" desinformatie? (Ik ken een vereniging die veroordeeld is voor het systematisch verspreiden van correcte informatie!).
5. Zijn we het erover eens dat Pauli's aandoenlijke verdediging van de islamitische inwoners van dit land en hun "kader voor zingeving" een beetje hypocriet klinkt, gelet op de minachting die hij en zijn gelijken voor andere (christelijke) gelovigen plegen te tonen?
Wordt het horen? Zien? Of zwijgen?
Met open groet,
Eric.
Eric Jans.
woensdag, 7 maart, 2007 - 16:41Correctie: jouW antwoord, natuurlijk.
raf
woensdag, 7 maart, 2007 - 17:17@A.Rouet:
'Omdat hier bovendien de mogelijkheid ontbreekt om naar het hele artikel van Pauli door te klikken, moet ik dus het antwoord op jouw vraag schuldig blijven.'
Dit antwoord op mijn duidelijk gestelde vraag vind ik eerlijk gezegd een tikkeltje onzeker klinken. Je opent hier een paraplu, richting Luc, en dat siert je niet. Ik neem aan dat iemand van jouw niveau De Morgen leest. Indien niet, dan kan je, als doorwinterde internetgebruiker, naar DS Online stappen, en klikken op Opinie & Analyse om de krantencommentaren te raadplegen. Daar vind je Pauli en zijn opinie. Je ziet het, ik ben een drie-aap van de vastbijtende soort, en daarin verschil ik weinig van mijn collega's niet-apen Leo & Eric.
A.Rouet
woensdag, 7 maart, 2007 - 20:08Sorry voor het late antwoord. Een VB-er die wenst onbekend te blijven, bevestigde mij zonet telefonisch dat afgelopen weekend gesteld werd dat 'Het Vlaams Belang de onmiddellijke intrekking van de erkenning van de islam eist' (bij monde van De Man ?).
Of 'niet-erkennig' hetzelfde is als 'afschaffing' (of afschaffing voor gevolg heeft), laat ik aan de verbeelding van Pauli over. Je weet hoe journalisten zijn.
Is een Marokkaanse jongere een roofdier? Ik zal er jullie geen 4 vragen over stellen.
Leo Norekens
woensdag, 7 maart, 2007 - 20:49Het VB is gekant tegen de ERKENNING en de daaraan gekoppelde subsidiëring van de islam. Dat betekent niet dat de islam moet "afgeschaft" worden. ("Afschaffen" is kleutertaal. Je kunt net zo goed het slecht weer afschaffen. Maar zoals je zelf zegt: we weten hoe journalisten zijn.)
(Wat die "Marokkaanse jongere" betreft: neen, niet noodzakelijk: dat hangt van hemzelf af. Hij kan er bvb. voor kiezen om zich te onthouden van gewelddaden, vermogensdelicten, enz. Maar wie heeft van "jongere" nou net een synoniem voor "boef" gemaakt? Nog vragen?)
A.Rouet
woensdag, 7 maart, 2007 - 21:19Maar wie heeft van "jongere" nou net een synoniem voor "boef" gemaakt?
Een klein deel van die jongeren zonder twijfel, Dewinter zeer zeker, de alles behalve kleutertaal van iemand als Belien. En ook Leo Norekens is nu goed bezig.
Komen jullie een handje helpen Eric en Raf?
traveller
woensdag, 7 maart, 2007 - 23:06@A. Rouet
Beste, ik heb het de laatste maanden al tientallen keren hier en ergens anders herhaald. De Marokkaanse straatcultuur is hier ingevoerd. Dat heeft zelfs weinig met islam te maken. In de meeste derde wereld landen is de politie corrupt en machteloos. Daardoor neemt de straatmaffia de regeling van de maatschappij over. De organisatie is steeds dezelfde: straatchef, dan sectorchef(een 4-tal straten), dan stadsgedeeltechef(een 10-tal sectoren) tot de stadschef.
Als een "jongere" zich misdraagt wordt een klacht ingediend bij de chef die dan de standaard pandoering laat uitvoeren waar die "jongere" een paar weken herstel voor nodig heeft. Ondertussen wordt er gestolen bij de toeristen of bij de anderen(stadssectoren onder controle van andere benden).
DAT is de cultuur die de "jongeren naar hier brachten, overgoten met een slecht begrepen islam-saus als binding.
Het zijn dus wij niet die hen tot boef maakten, ze hebben een boevencultuur zonder enige vorm van opvoeding of burgerzin. DAT is het probleem. Als je wilt kan ik een boek over dit soort zaken vullen, ik had er dagelijks mee te maken.
Leo Norekens
donderdag, 8 maart, 2007 - 09:30Geestig: hieronder staat/stond(daarnet nog) een advertentie van Corendon Vliegvakanties voor reizen naar Turkije, Egypte, Marokko en Tunesië.
(Dat zal toch niet met een C130 zijn, mogen we hopen?)
Eric Jans
donderdag, 8 maart, 2007 - 09:47@ A. Rouet:
De subsidieregeling én de erkenning die er t.a.v. de Rooms-Katholieke Kerk bestaat heeft een voorgeschiedenis: de kerkelijke bezitiingen werden tijdens en na Napoleon COLLECTIEF geconfisceerd... door de staat in beslag genomen, zeg maar. Dát is het oorspronkelijke uitgangspunt voor de wetten m.b.t. 'kerk en staat' in onze wetboeken.
De verhouding kerk/staat en staat/kerk in onze gewesten, ook en niet het minst de scheiding tussen kerk en staat en hoe die georganiseerd is, heeft daar alles mee te maken.
De alzo ontstane wetten en regelingen hebben geleid tot het systeem van 'erkenning' door de staat, betaling van de bedienaars, beheer van kerkgebouwen, enz. ...
Als protestant ken ik 'erkende' en 'niet-erkende' kerken. Niet-erkende kerken hebben bvb geen 'recht' op een gesubsidieerde bedienaar. Een kerk die kiest voor niet-erkenning, wéét waarvoor ze kiest. Er wordt daar niet over gemekkerd in de zin van 'wij krijgen van de staat geen recht op een kader voor zingeving'. Dus niemand - ik herhaal - N I E M A N D (ook niet één!) zou het in zijn hoofd halen om die 'niet-erkenning' te beschouwen als een 'door de staat ontnomen recht', als 'afschaffing'. Wat niet wil zeggen dat er geen levendige discussie zou zijn m.b.t. de Belgische politiek t.a.v. kerken.
Zo'n 'niet-erkende kerk' (ze bestaan in geuren en kleuren en vele onderscheiden disciplines: evangelisch, baptistisch, vol-evangelisch, enz. ...) functioneert dan doorgaans als een normale vzw, kleinere 'huiskerken' soms zelfs maar als (voorlopige?) feitelijke verenigingen... maar wel openlijk en toegankelijk.
Zijn alle Saoudische investeringen door de staat reeds geconfisceerd? Wie het over 'erkenning' wil hebben, moet wel bereid zijn het gehele plaatje te bekijken en bespreekbaar te stellen, hé.
Of moet die erkenning inhouden dat het eenzijdig om 'het subsidiëren van de bedienaars en de moskeeën' gaat?
Dat ligt aan de basis van de uitspraak van het VB. Nu kan je daar vóór zijn of daar tégen zijn, maar zo'n uitspraak voorstellen als zou het gaan om - en ik citeer - 'hun kader voor zingeving brutaalweg af te pakken, te vernietigen'... dat getuigt van moedwillige valsheid en krompraterij!
Er kán in een land als België wel degelijk geredeneerd worden dat de staat nooit (collectief) geconfisceerde bezittingen van de islam heeft gehad en dat - bij gebrek aan zó'n voorgeschiedenis - zo'n 'erkenningsregeling' bijgevolg ook niet relevant is.
Ik zeg niet dat ik voorstander ben van zo'n visie; ik zeg wél dat zo'n visie een perfect democratische mening moet kunnen zijn!
Laat het duidelijk zijn: de 'niet-erkende protestantse kerken' werd door de staat alvast niets 'afgepakt' voor wat betreft 'kader voor zingeving'. Eerder omgekeerd, zou ik zeggen!
Hieraan moet ik toevoegen dat in tegenstelling tot een Roomse kerk, onze gebouwen niet 'gewijd' zijn... ze zijn niet heiliger dan een transformatorhuisje of een opslagplaats. We vertrekken van de Bijbelse definitie voor 'kerk': twee mensen of meer die in naam van Christus samenkomen vormen in principe een 'kerk'.
Iets 'afgepakt'? Het zijn de 'erkende kerken' waarvan de staat vaak gebouwen en andere bezittingen in haar beheer heeft, waarvan eerder eerst iets werd 'afgepakt door de staat'. Soms ook een stukje vrijheid.
Het enige kader voor zingeving dat de staat aan haar burgers wettelijk écht verplicht dient aan te bieden is 'de vrijheid van vereniging'.
Daaraan (aan dát beginsel) heeft geen énkel VB-voorstel geraakt. Het VB-voorstel mag dan niet meteen 'mijn' mening zijn, het is - vanuit democratisch oogpunt - een perfect legitiem en verdedigbaar voorstel... dat ik daarom nog niet niet verdedig.
Echter: het is je reinste valsheid om dat anders voor te stellen als 'het afpakken van het kader voor zingeving'. Hoe leugenachtig!
Op je vraag of een Marokkaanse jongere een roofdier is, antwoord ik alleen dat de staat me als haar burger het wettelijk kader heeft ontnomen om op die vraag ook 'ja' te mogen antwoorden, zonder gesanctioneerd te worden.
Bijgevolg acht ik ieder antwoord op die vraag (ja, nee, soms, niet per definitie maar blijkbaar vaak wel, af en toe, enz.) als volstrekt overbodig want irrelevant en zinloos.
De vraag of marokkaantjes ook 'kutmarokkaantjes' zijn, kan dan weer wél omdat Yves de Smet als bewezen belgicist dát burgerrecht kennelijk niét verloren is, in tegenstelling tot andere Vlamingen.
Maar over vragen gesproken: jij hebt de pertinente vragen die we stelden toch weer handig weten te ontwijken, stel ik vast. Inderdaad: horen zien en zwijgen. Jij bent drie apen waard.
raf
donderdag, 8 maart, 2007 - 10:26@A.Rouet:
'Of 'niet-erkennig' hetzelfde is als 'afschaffing' (of afschaffing voor gevolg heeft), laat ik aan de verbeelding van Pauli over. Je weet hoe journalisten zijn.'
Je ontgoochelt mij ten tweede male met dit antwoord, dat weer het opentrekken van een paraplu is, deze keer richting Pauli of 'de journalisten'. Dat telefoontje zullen we maar een wonderbaarlijk toeval noemen zeker. Nu, wat het VB uitspookt, het probleem is dat daarover in de media dikwijls geruchten en interpretaties aan de orde zijn. Over politieke partijen wil ik degelijke, 'droge' informatie, en niet dat ratjetoe van roddels, verdraaiingen, smalltalk en desinformatie. Alle partijen zullen wel af en toe aan de bel hangen als een krant uit de bocht gaat, maar ik heb een vermoeden dat het VB ofwel steeds bot vangt ofwel geen pogingen tot correctie meer doet (en mokkend in haar slachtofferrol kruipt, die nog rendeert ook).
Terug to the point: jij vroeg hulp, en ik zie dat Eric (die zijn partijvoorkeur niet onder stoelen of banken steekt) uitvoerig heeft geargumenteerd. Er is een contrast met jouw houding, die erin bestaat langs de hete aardappel te schuifelen door over een ander heikel punt te beginnen.
Toch een tikkeltje onzeker?
A.Rouet
donderdag, 8 maart, 2007 - 11:01@Eric en Raf,
Leo had het onmiddellijk begrepen, maar voor jullie beiden wil ik het nog één keer uitleggen.( divide et impera!).
Als Pauli van 'intrekken van erkenning', 'afschaffing' maakt, dan vind ik dat dichter bij elkaar aanleunen dan wat die ex-journalist van de GVA doet, nml van 'Marokkaanse jongere' 'roofdier' maken. Maar als jullie daar anders over denken , neem ik daar akte van.
raf
donderdag, 8 maart, 2007 - 11:41@A.Rouet:
Ik zal dan wel traag van begrip zijn, maar waarom een vraag over de journalistieke overdrijving van Pauli counteren met een tegenvraag over een journalistieke overdrijving van Belien? Over de verwerpelijkheid van de twee overdrijvingen kan je een boom opzetten, maar ik heb de indruk dat je persé de ene wil relativeren door de andere te demoniseren.
Het begint er op te lijken dat je de wereld bekijkt in zwart-wit perspectief: de goeden doen het goede, de kwaden het kwade en enkel dat. Dit is een niet zo uitzonderlijk denkpatroon, maar wees gerust, het gaat over.
LVB
donderdag, 8 maart, 2007 - 16:02Bovendien was de vergelijking met Belien niet geheel exact: hij noemde de moordenaars van Joe "roofdieren" (net zoals de vader van Joe dat gedaan had), en uit het vervolg van zijn stuk meenden sommigen te kunnen opmaken dat de term ook zou kunnen slaan op jonge moslims in het algemeen.
Leo Norekens
donderdag, 8 maart, 2007 - 17:09"Leo had het onmiddellijk begrepen".
Zeker van ??!
Ik sluit mij volledig aan bij wat Luc hierboven zegt. (Ik had eigenlijk eventjes gezocht naar een eerdere reactie van mij op deze blog, waarin ik het artikel van Belien verdedig tegen kwaadwillige foutlezers, maar niet teruggevonden).
raf
donderdag, 8 maart, 2007 - 17:58@Leo:
Ik zal het gras voor de voeten van A.Rouet maaien, op het gevaar af dat hij je op zijn lijstje van goede schrijvers schrapt: 'maar niet teruggevonden' dient te zijn 'maar deze niet teruggevonden'. Zo, en zet mij nu maar op het lijstje van de muggenzifters...
A.Rouet
donderdag, 8 maart, 2007 - 18:30' bloeddorstige roofdieren', althans dat lees ik hier in het archief onder 20245.
Greg
donderdag, 8 maart, 2007 - 20:45"Bloeddorstige roofdieren die al op jonge leeftijden hebben geleerd om de kelen van schapen over te snijden." of zoiets, meen ik mij te herinneren. Een mooi staaltje demonisering. Echt nergens voor nodig ... Maar eigenlijk is dat ook een andere discussie. Beliën is eerder een politicus dan een journalist ondertussen.
Wat de erkenning van godsdiensten betrefet in het historisch perspectief geplaatst denk ik dat dat eigenlijk ook nog weinig relevantie heeft. Ondertussen heeft men een andere invulling gegeven aan het waarom van erkenning. Ten eerste de erkenning van grote groepen mensen in ons land die hun leven zin geven met het beleiden van een bepaalde religie. Ten tweede de subsidies uiteraard. Volgens mij is het ook vrij maatschappelijk aanvaard dat die religies worden voorzien in hun onderhoud met belastingsgeld. Weinig (zelfverklaarde) katholieken gaan nog (elke) zondag naar de kerk, maar veel van hen noemen zich toch nog gelovig en de meesten van hen willen toch graag terugkomen naar die Kerk op bepaalde keerpunten in hun leven: het doopsel en het vormsel van hun kinderen, hun huwelijk en tenslotte (en dit geldt voor bijna iedereen) de begrafenis.
Maar zijn al die mensen bereid om hiervoor een jaarlijkse bijdrage te betalen (die niet gering zou zijn)? Naar mijn gevoel zijn mensen best tevereden zoals het nu is, het onrechtsreeks mee financieren van de Kerk met hun belastingsgeld. In elk geval is dat de maatschappelijke relevantie van erkenning en doet de historische context zeer weinig ter zake.
Stelt Pauli het VB-standpunt simplistisch voor? Ja, want dat is niet hun standpunt, maar anderzijds kan wel gezegd worden dat het VB de Islamgemeenschap toch heel vaak als pispaal gebruikt en in hun kamp nuances ook meestal afwezig zijn. Ik kan mij voorstellen dat sommige VB'ers hun standpunt zelf op meeting zo zouden voorstellen.
Het debat over het intrekken van die erkenning is er één dat perfect kan gevoerd worden, maar op basis van wat dan? Dat de Islam onvereenigbaar is met de 'Westerse normen en waarden'? Ik denk dat een groot deel van de Moslims zich wel kan/zou kunnen verzoenen met onze maatschappij als ze er geen strakke interpretatie van hun Heilig Boek op nahouden (dit klinkt misschien afgezaagd, maar is gewoon zo).
Ik zou eerder denken op basis van de toename van radicalisering in die gemeenschap, de preken van extremistische imams in ons land, het toenemend begrip bij Moslimjongeren in onze maatschappij grootgebracht voor geweld als gerechtvaardigd middel voor de verspreiding van de Islam. Dat zijn zeer reëele problemen van 'de Islam versus onze maatschappij'.
Maar is het terugnemen van de erkenning een oplossing? Geeft dit dan geen signaal dat die grote groep gelovigen inderdaad nooit zullen inpassen in onze maatschappij? Zorgt dit niet voor een toenemende radicalisering en marginalisering? Met welk geld zal deze religie dan wel gesprondord worden? Ik vrees dat zoiets het alleen maar erger zal maken. Maar het is in elk geval een interessant debat. Alleen vrees ik dat het VB dit inderdaad 'simplistisch' zou voeren en hard zou inspelen op het gevoel van de mensen dat zij eigenlijk de Islam mee financieren, een Islam die zo vaak gedemoniseerd wordt door het VB dat de hun kiezers al na twee seconden hun doordachte mening gevormd hebben.
Leo Norekens
donderdag, 8 maart, 2007 - 21:23Belien begon zijn stukje specifiek over de moordenaars van Joe Van Holsbeek ("Op de videobeelden zie je ze als roofdieren langs de muur van het Centraal Station staan, ..."), en breidde zijn beeldspraak uit naar hun gelijken, de gewelddadige rondhangende zgn. "jongeren", gewapend met messen,... Zoals ik inderdaad onder http://lvb.net/item/2784#20245 zei: "Is dat veralgemenend?
Wie hierdoor beledigd is, wie zich aangesproken voelt.. die moet zich gaan aangeven bij de polite, in plaats van klacht in te dienen."
@raf: dankuwel. :-)
@Greg: De islam wordt vooral gedemoniseerd door het gedrag van zijn belijders, van wie sommige enkelingen wel eens Allahu Akbar plegen te roepen terwijl zij onbegrijpelijke dingen doen.
"Ik kan mij voorstellen dat sommige VB'ers hun standpunt zelf op meeting zo zouden voorstellen" ...Ha dàt zal Pauli bedoeld hebben!... Tja, zo ken ik er ook wel een paar.
traveller
donderdag, 8 maart, 2007 - 21:26@Greg
Dit debat kun je niet simplistisch genoeg voeren.
De immigranten moeten ingelicht worden dat ze immigranten zijn tot ze de belgische(Vlaamse) nationaliteit krijgen. Tot het moment dat ze de nationaliteit gekregen hebben worden ze getolereerd, niets meer. Doen ze iets verkeerd, buiten, simpel en zonder pardon. Als ze de nationaliteit hebben zijn ze belg(Vlaming) en worden ze als zodanig behandeld met dezelfde rechten en plichten.
Wat nu de moskees betreft, alles in het Vlaams en niets dat tegen onze wetten indruist, simpel. Als die bepalingen gerespecteerd worden mogen de imams door de staat betaald worden als ze een Vlaamse imamschool gevolgd hebben met een gecontroleerd leerpakket, simpel.
traveller
donderdag, 8 maart, 2007 - 21:33@Greg
Belien meer politieker dan journalist??? Ja wadde.
Belien was er over met zijn roofdieren als beeldspraak, aangezien het de anti's de gelegenheid gaf hun vuil te spuiten en "verkeerd te begrijpen", hij zou het waarschijnlijk nu anders zeggen, ten minste met andere woorden, maar met dezelfde betekenis.
Belien is zo ongeveer de beste journalist van Vlaanderen en hij is GEEN VB politieker, integendeel hij ligt er regelmatig mee overhoop. Belien is veel te eerlijk om politieker te zijn.
Cogito
donderdag, 8 maart, 2007 - 21:52(Traveller die geen tegenstander is van overheidssubsidie aan Kerken?)
Het artikeltje "geef ons wapens" was een braaf en beleefd artikeltje waarin op zeer beheerste wijze, zij het gevat en allusief, uitdrukking werd gegeven aan een terecht ongenoegen.
traveller
donderdag, 8 maart, 2007 - 22:04@Cogito
Als we het aan de ene geven moeten we het aan de andere ook geven.
In principe ben ik tegen staatskerken en staatsondersteuning, maar zolang de ene kerk het krijgt moet de andere het ook krijgen, dat is nu eenmaal democratie.
Wat betreft het artikel, het gaat me niet om de inhoud maar om de ongelukkige woordkeuze die weer eens de aanleiding gaf om Belien te demoniseren. Het heeft hem beslist slapeloze nachten bezorgd. Hij was zeker kwaad en gaf daaraan eerlijke uiting maar de woordkeuze gaf zijn bevuilers weer munitie.
traveller
vrijdag, 9 maart, 2007 - 22:59@Allen
Aub het nieuwe artikel van Matthias Storme lezen in TBJ. Hetzelfde heb ik jaren geleden in Libanon bij maronitische geestelijken gehoord.
Eric Jans
zaterdag, 10 maart, 2007 - 01:18@ Traveller:
Waar vinden we dat nieuwe artikel van Storms?
@ Greg:
Je zegt: <<Ondertussen heeft men een andere invulling gegeven aan het waarom van erkenning.>>
Zozo, heeft de staat het bezit en beheer van kerkgebouwen van (vooral) katholieke kerken terug overgedragen aan de (Katholieke) kerk(en) zélf?
<<Ten eerste de erkenning van grote groepen mensen in ons land die hun leven zin geven met het beleiden van een bepaalde religie.>>
Moet een staat zich daarmee bezig houden? Ik heb geen 'erkenning' van de staat nodig voor de inhoud van wat ik geloof. Ik geloof wat ik geloof; mét of zónder staat. Een democratische staat garandeert 'geloofsvrijheid' en dat volstaat.
Scheiding tss kerk en staat, weet je nog?
Wél wil ik dat materiële bezittingen (gebouwen, financiële middelen, ...) van een geloofsgemeenschap door het eigendomsrecht 'als van die gemeenschap' worden erkend. De staat beschermt dat eigendomsrecht maar nam dat ooit 'in beslag'. In ruil voor die 'inbeslagname van kerkelijke bezittingen' worden subsidies verstrekt en (door het ministerie van Justitie, da's veelzeggend!) bedienaars betaald.
De 'kerkfabrieken' waren het wettelijke instrument om daarbij in te staan voor het materiële beheer van een kerk.
Dat is ahw de 'deal' tss de kerken en de neutrale staat.
en de kerk houdt zich aan de door de democratie opgelegde spelregels voor het beheer ervan te houden in ruil voor een 'geloofsgericht gebruiksrecht'.
Maar daar stappen we even rap-rap overheen, we vergeten de lange, moeizame voorgeschiedenis en surfen gauw even mee op de nieuwe wind: GRATIS erkenning voor iedereen! Tof! Werden moskeeën in beslag genomen door de staat?
Je zegt ook:<<Ten tweede de subsidies uiteraard. Volgens mij is het ook vrij maatschappelijk aanvaard dat die religies worden voorzien in hun onderhoud met belastingsgeld.>>
Maatschappelijk aanvaard, ja, maar met het oog op de vorgeschiedenis! Die regeling is niet uit de lucht komen vallen.
De 'scheiding tss kerk staat' is begonnen met inbeslagname van kerkgebouwen en alle bezittingen.
Het gaat om eigendommen waarvan het beheer onderworpen is aan rechtsregels. Zijn er al moskees geconfisceerd in ruil voor erkenning?
Wie is hier simplistisch?
LVB
zaterdag, 10 maart, 2007 - 01:29@Eric Jans: https://www.brusselsjournal....
traveller
zaterdag, 10 maart, 2007 - 09:24@ luc
Thanks