Zoon van Hollandse moslimpiraat was medestichter van Brooklyn

Anthony Jansen ("de Turk") Van Salee was een vroege immigrant in Nieuw Amsterdam, en één van de eerste kolonisten in Brooklyn (wijken New Utrecht en Gravesend). Hij werd geboren in Salè in Marokko uit een Marokkaanse concubine van Jan Jansen uit Nederland, die zich bekeerde tot de islam en bekend raakte als Murat Reys, heerser van de piratenrepubliek van Salè en een van de meest bekende "Zeerovers van Barbarije". Blijkbaar bleef Anthony Jansen Van Salee heel zijn leven moslim. Hij werd bijgenaamd "de Turk", een term die toen sloeg op moslims in het algemeen, en een Koran werd in zijn familie generaties lang doorgegeven.

Ted Kandell op het webforum van 23andme.com, 23 augustus 2010 [zie ook: Een Vlaamse moslimpiraat in Ierland?]


Anthony en Abraham van Salee waren voorouders van de Vanderbilts, de Whitneys, Jacqueline Kennedy Onassis en Humphrey Bogart.

Mario de Valdes y Cocom op PBS.org

Reacties

#98190

traveller

 

Ik kan me levendig voorstellen dat de islam en de piraterij goed samen gingen.
De generaties daarna, zoals hier opgegeven, waren ook niet echt vies van een stukje roverij.

#98191

LVB

 

@traveller: Ik vraag me af of sommige Nederlanders zich toen bekeerden tot de islam met als enige bedoeling om op die manier hun lucratieve slavenhandel te kunnen verderzetten.

#98192

Mike Reys

 

Moeten we nu alwéér op die kleine familiehistorie terugkomen? ;-)

#98197

traveller

 

@ luc

Je zou er verder kunnen naast zitten. Het waren de grootste leveranciers.

#98199

Herteleer

 

@ Luc

In een wetenschappelijk artikel verwacht ik geen vrijblijvende details, en neem ik aan dat elk detail relevant en met een bedoeling geschreven wordt.
Ik vraag me dus af waarom iemands religieuze achtergrond expliciet vermeld wordt naast zijn verwezenlijkingen. Mij lijkt het om de glorie van de individuele prestatie te laten afstralen op de groep waartoe hij behoort.
Als u dit of de wijze waarop ik dit formuleer beledigend vindt, haal dan de knipschaar maar boven, nietwaar.

#98200

LVB

 

@Herteleer: Is de informatie in het citaat waar of onwaar? Indien onwaar, weerleg ze dan. Indien waar, dan verdiende ze geschreven te worden en hier geciteerd te worden.

#98206

EricJans

 

Een moslim dus in Nieuw-Amsterdam... ja... en?
Was er ook een atheïst bij of heeft die zich niet als zodanig kenbaar gemaakt?

#98208

Herteleer

 

@Luc

Ik betwistte nergens het waarheidsgehalte van de inhoud van het artikel, ik betwistte de relevantie van de vermelding van iemands religieuze overtuiging en de eventuele bedoeling daarvan. Dat doe ik evenzeer wanneer in de media in crimi-artikels de nationaliteit of religie van daders vermeld wordt.

Ik heb niet de indruk dat u hierover ernstig wil discussiëren, gezien u mijn eerste commentaar plus uw eigen reactie erop knipte, zodat mijn tweede commentaar in de lucht zweeft. Uw goed recht, maar daar het voor mij op.

Misschien ware het handig om gebruikers van uw blog op de hoogte te stellen dat ze de integriteit en inhoud van door u ter discussie voorgestelde artikels en hun auteur niet mogen in twijfel trekken, en er enkel in softe stijl mogen op reageren, op straffe van geknipt te worden.

Sans rancune

#98209

traveller

 

Eric Jans & Herteleer

Een Hollandse piraat die zich tot de islam bekeerde, waarschijnlijk de enige van zijn eeuw, en die dan de voorzaat is van verschillende families robberbarons, dat is nieuws en waard gekend te zijn.
De Vanderbilts en de Whitneys waren niet niks.
Ik zou zeggen het bloed kruipt waar het niet gaan kan.

#98212

LVB

 

Dat Anthony Jansen een moslim was, is even relevant als het feit dat Pierre Minuit, de Waalse gouverneur van Nieuw Nederland, die Manhattan kocht van de indianen, een hugenoot was. Een onmisbaar stuk informatie, zonder hetwelk je niets van het geheel kunt begrijpen.

Wie in dit verband de bron verdacht wil maken en allerlei intentieprocessen wil voeren, zal inderdaad met mij te maken krijgen.

#98213

jvn1k

 

ja, traveller. het is dankzij die islamist in de familie dat de Vanderbilts en Whitneys zulke stouterikken waren, Jacky Onassis een slet, en Humphrey Bogart een alcoholieke vrouwenloper die stinkte uit zijn bek. Het bloed kruipt inderdaad waar het niet gaan kan. Ik vind dit zéér relevant.

#98215

EricJans

 

@ LVB:

Êuh... ik kan even niet volgen hoor.
En wat die éne moslim (vgl met die hugenoot, dus protestant) betreft: één vogel maakt toch de lente niet.
Al was 'godsdienstvrijheid' zeker één van de aspecten waarvoor vele Europeanen vrijheid zochten in de states.
Dat kan dus ook voor die éne moslim van kracht zijn geweest, inderdaad... waarom niet?
Ik zie daar geen graten in.

#98218

jvn1k

 

verdekke Ericjans, ik ben het zowaar met je eens. Hebben we iets speciaals gegeten/gedronken?

#98219

LVB

 

@Eric Jans: Zo, jij denkt dat ik dat hier citeer omdat ik daar "graten in zie"?

#98221

traveller

 

@ jvn1k

En toch denk ik nog steeds dat je intelligenter bent dan je hier steeds tracht te tonen.
Die geschiedenis en de nasleep in de familie zou wel interessant kunnen zijn als evolutie van een bepaalde familie over een paar honderd jaar, vooral met die koran in het midden van een totaal andere cultuur en een piraat die op 2 culturen en 2 werelden zit als aartsvader.
En dat is voor jou dus niet relevant?
Ik dacht toch dat je een beetje fantasie had en een beetje nieuwsgierigheid buiten popmuziek.

#98222

traveller

 

@ Eric Jans

Bekijk het zo even:
Wanneer en waarom heeft de familie de islam verlaten?
Interessante situatie.

#98223

jvn1k

 

@traveller: ach, luc beweert dan het tegenovergestelde: dat ik me intellectueler wil voordoen dan ik ben. of bedoelt hij "nog" intellectueler? maar waar haal jij die "popmuziek" dan weer vandaan?

wat ik bedoel is dat 1 zwaluw de lente niet maakte. betekent 1 islamist in de familie dat de koran daar in het midden stond? en begrijp me zeker niet verkeerd: ik haat de fundamentalistische kant van de islam en ik lach wat in mijn binnenste als brave islamisten over hun levensdroom van de mekkareis praten, en ikzelf wil er zelf niet aan denken in een islamfamilie geboren te zijn. maar ik ga ze niet pavloviaans met alle zonden van israel beladen. en mijn zin twee zinnen voorheen slaat evengoed op een VB familie.

#98224

EricJans

 

@ Luc:

Er moet toch ergens één of andere relevantie (of opmerkelijkheid of...) zijn waarom je hier iets citeert... anders zou je toch net zo goed een ander citaat kunnen plaatsen... over zeehonden bijvoorbeeld of over de twaalfvingerige darm... ik zeg maar iets.
Waar is het citaat een illustratie van of wat beoogt het uit te drukken? Eerlijk... geen idee hoor!

#98225

EricJans

 

@ Traveller:

Maar daarvoor heb je toch veel te weinig gegevens over die man! Ik ken een Vlaming die zich islamiet liet verklaren om in Maleisië te kunnen trouwen met z'n lief. Is zo iemand dan een islamiet? Maar nee... n,atuurlijk niet!
In welke mate is zo'n 'Amerikaanse Aartsvader' (zoals je zegt) dan 'islamiet'? Goeie vraag toch?

Maar oké... en laat het aan mij liggen... ik zie nu dus wel 'het punt'. Bedankt.

#98226

LVB

 

@EricJans: Zo, ik moet mij dus verantwoorden over de redenen waarom ik hier iets citeer?

#98227

LVB

 

@EricJans: De discussie moet gaan over het citaat, niet over mijn citeergedrag. Wie mijn citeergedrag in vraag stelt, is van kwade wil en wordt verbannen. Wie mijn citeergedrag in vraag stelt, gaat ervan uit dat ik moet bloggen en citeren in functie van zijn wensen in plaats van in functie van mijn interesses. Het feit dat je je de vraag stelt waarom ik dit citeer, bewijst dat je niet wil discussiëren over het citaat, maar over de reden waarom ik het geciteerd heb. Als je het citaat niet interessant of opmerkelijk vindt, discussieer er dan niet over in plaats van de opportuniteit van dit citaat op deze blog in vraag te stellen.

#98228

EricJans

 

@ LVB:

Ik kan niet anders dan hier reageren op risico van verbanning: die ik onterrecht zou vinden, gelet op de redenen die je opgaf... waar ik dan mijn conclusie uit zou trekken.

<<@EricJans: De discussie moet gaan over het citaat, niet over mijn citeergedrag. Wie mijn citeergedrag in vraag stelt, is van kwade wil en wordt verbannen. Wie mijn citeergedrag in vraag stelt, gaat ervan uit dat ik moet bloggen en citeren in functie van zijn wensen in plaats van in functie van mijn interesses. Het feit dat je je de vraag stelt waarom ik dit citeer, bewijst dat je niet wil discussiëren over het citaat, maar over de reden waarom ik het geciteerd heb. Als je het citaat niet interessant of opmerkelijk vindt, discussieer er dan niet over in plaats van de opportuniteit van dit citaat op deze blog in vraag te stellen.>>

Neen, Luc... dit zie je verkeerd: ik begreep er de bedoeling niet van en stelde je daarom de vraag waarom je dit citaat aanhaalde. Mijn vraag was - en ik herhaal met goed geweten hierover - wat het citaat precies moet illustreren?
Dat moslims zich bekeren? Dat Amerika van oorsprong multireligieus was? Eerlijk... wat? Ik zag het niet en stelde daarom de vraag. Mag het?

#98229

LVB

 

@EricJans: Dit citatenblog is het equivalent van een persoonlijke knipselmap. Niemand heeft er zaken mee waarom ik een knipsel in mijn knipselmap steek, maar ik wil je wel vertellen dat ik een bericht over slavenhandelende piraten op zich al interessant vind. Als die piraat dan nog een Nederlander is die zich bekeerde tot de islam, vind ik dat nog interessanter. Als een zoon van die piraat dan nog grootgrondbezitter werd in Brooklyn, vind ik het nog interessanter, en steek ik dat zeker in mijn knipselmap. Meer is er niet aan de hand.

De reden waarom ik iets citeer, als die reden al zou bestaan, zou geen enkele impact mogen hebben op de discussie. Wat maakt het uit of ik een citaat hier plaats om deze of gene reden? Vragen of discussies daarrond zijn ongepast en aanmatigend. Discussieer over wat jij opmerkelijk vind aan het citaat, of zwijg.

#98230

chris impens

 

Daarom heet het hier ook "citaten en gastcolumns". De gastheer beslist eigenmachtig, en gasten zijn welkom voor zoverre zij beleefd zijn en de gewoonten van het huis respecteren. Wie dat niet kan of wil, hij beginne een eigen blog.

Nieuwe reactie inzenden

De inhoud van dit veld is privé en zal niet openbaar worden gemaakt. If you have a Gravatar account, used to display your avatar.