Betoging in Brussel tegen Hugo Chavez
Op zondag 27 mei is er in Brussel een betoging tegen de sluiting van onafhankelijke radio- en tv-zenders door president Hugo Chavez van Venezuela. De betoging start om 15 uur aan de Simon Bolivarlaan 30. Meer informatie: Cristancha H. - GSM : 04 73 80 79 56 - Mail: tucusa9@hotmail.com.

Wat is er gebeurd?
De regering van Venezuela heeft publiek aangekondigd dat ze de intentie heeft om Radio Caracas TeleVision te sluiten vanaf 27 mei 2007. Deze openlijke illegale beslissing negeert het recht van RCTV om te opereren tot het jaar 2022, zoals vastgelegd in de wet van de telecommunicatie.
Sinds zijn verkiezingscampagne van 1998 heeft president Hugo Ch?vez systematisch diegene aangevallen die er andere gedachten op na hielden dan hemzelf. Stilaan is hij overgegaan van een systematisch taalgebruik van haat en aggressie, gericht aan het adres van journalisten, uitgevers, kranten, mediums van radio en televisie, directie en werknemers van de media, om er vervolgens een staatspolitiek van te maken.
Als direkt gevolg van deze verbale haat, zijn er in Venezuela sinds 1999 meer dan 773 fysieke en morele geweldplegingen gebeurd. 6 journalisten zijn vermoord, 285 journalisten gewond en meer dan 130 aanvallen op het medium van communicatie. Tot op vandaag zijn deze delicten onbestraft gebleven. De laatste manifestatie van dit aanhoudende agressieve systeem is de dreiging tot sluiting van RCTV.
De werkelijke rede van deze beslissing is een politieke beslissing en géén juridische zoals president Chavez letterlijk heeft gezegd op opeenvolgende gelegenheden. Letterlijke citaten :
Waarom tegen RCTV?
Radio Caracas Television heeft het langste traject in de geschiedenis van de Venezolaanse televisie, de meeste ervaring in de audiovisuele media en een traditie van onafhankelijke journalistiek, kritisch en veelzijdig, door iedereen in het land erkend. RCTV sluiten is een aanval op een halve eeuw Venezolaanse televisie, tegen duizenden arbeiders en hun families, maar vooral tegen het merendeel van het publiek die hun voorkeur in eer houden en hun programmas volgen.
Alle gevarieerde en tegenstellende juridische argumenten die de president en zijn ministers gebruiken, verbergen de enige en echte reden: het doen zwijgen van de grootste van alle onafhankelijke televisie-kanalen die zich in Venezuela bevinden, het kanaal met het grootste zendbereik en geprefereerd doorheen het hele land. De leider in de verdediging van het pluralisme. Het kanaal dat altijd een kritisch standpunt heeft genomen tegenover de macht. Een zender die de volgelingen van de president respecteert, maar ook de rest van de Venezolanen; zij die andere ideeën en andere religies hebben. Wij zijn een onafhankelijk medium dat kritisch, democratisch en veelzijdig is.
Andere radio- en tv-kanalen verkeren in dezelfde wettelijke situatie als RCTV. De regering is niet in staat om een wettelijke rechtvaardiging te geven voor deze discriminerende behandeling, en heeft expliciet gezegd dat RCTV zijn redactionele lijn niet heeft gematigd, terwijl anderen dit wel hebben gedaan.
Wie steunt ons?
De steun die RCTV heeft mogen ontvangen komt van heel het spectrum van de Venezolaanse samenleving. Acht op de tien Venezolanen verwerpen deze beslissing. Van deze 8 zijn er 6 onafhankelijk of volgelingen van de president, toch zijn ze niet akkoord met deze beslissing. Kort samengevat krijgen we steun van chavisten en anti-chavisten, jong en oud, rechts en links, arm en middenklasse, arbeiders en werkgevers, artiesten en soldaten. Allen zijn ze er tegen dat RCTV getransformeerd zal worden naar nog een kanaal in dienst van de regering.
Meer nog, hebben we steun mogen ontvangen van diverse internationale organisaties die simpelweg bezorgd zijn om de status van de vrije meningsuiting in Venezuela. Onze acties en formele klachten, bij de commissie en de rechtbank van de interamerica's van de mensenrechtenorganisaties van de Amerikaanse Staten(OEA), hebben deze organisaties ertoe gebracht om speciale maatregelen te dicteren ter bescherming van de journalisten, arbeiders, directie en fysische infrastructuur van RCTV.
Deze maatregelen zijn van kracht, doch heeft de Venezolaanse staat ze op systematische wijze naast zich neergelegd, zoals de regering gedemonstreerd heeft aan de vermelde internationale organismen.
Wat gebeurt er als ze ons sluiten?
Onze conclusie van wat we doen is simpel : indien president Chavez niet eens bereid is om zijn vernieuwingen te laten passeren voor een congres, dat in zijn totaliteit gecontroleerd door hemzelf, omdat hij géén discussie of debat wil, is het duidelijk dat hij géén onafhankelijke televisiezender duldt die aan de top staat van de kijkcijfers. Zijn doel is al de macht over Venezuela te verkrijgen door RCTV te sluiten.
President Chavez heeft een beeld over autonomie en vrijheid van publieke machten die weinig democratisch is :
President Chavez : "...het ergste is dat nu enkelen hun eigen regeringetjes beginnen te maken en enkelen hebben al gezegd : neen, Chavez is de baas in Miraflores (presidentieel paleis), maar hier ben ik de baas." "Dit is contra-revolutionair. Dit noemt men ontrouw. Dit noemt men verraad!" "Nu, zij zijn slechte elementen en tumoren die onze revolutie in gevaar brengen. Omdat deze factoren eveneens een netwerk van contacten hebben en die ze in vele gevallen opbouwen met het geld van de regering. Meer nog, vele malen komen ze aan, komt de revolutionaire nationale regering bijeen en wil men bijvoorbeeld een beslissing nemen tegen iets, wat te zien heeft met of moeten we beslissingen doornemen op vlak van justitie en dan beginnen zij te bewegen naar de andere kant van de schaduw en in vele gevallen slagen ze erin om beslissingen van de revolutie te neutraliseren via een rechter of van een rechtbank of zelfs in het hoogste tribunaal van justitie; achter de rug van de leider van de revolutie. Opererend van binnenuit tegen de revolutie. Dat is, ik herhaal, verraad aan het volk. Verraad aan de revolutie." (24 maart 2007)
Als ze het sluiten van RCTV toestaan, als onderdeel van een politieke strategie van president Chavez, zal het land in de handen blijven van één enkele politieke strekking, die zal doen wat ze wil. Als ze RCTV sluiten verliezen de Venezolanen de vrije keuze. Zelfs je vrije tijd en je ontspanning zullen worden gecontroleerd door Chavez. Als de sluiting van RCTV plaatsvindt, zal iedereen, zonder uitzondering, uitgevers, onafhankelijke journalisten en media, bedreigd blijven.
Verklaring van de standpunten
Onze traditie, wat wij verdedigen, is een geschiedenis van eerlijke arbeid en het uitoefenen van objectieve journalistiek. De verdediging van ons kanaal is een verdediging voor het recht van alle Venezolanen, om geïnformeerd te worden, om zich te ontspannen, om zelf te kiezen hoe ze zich vermaken.
We respecteren de president en zijn regering, maar we begrijpen niet dat ze al de moeite doen om als een autocratische regering te willen regeren en elke dialoog weigert met de politieke partijen, de vakbonden, de educatieve sector, universitairen, ondernemers, geestelijke leiders, organisaties ter verdediging van de mensenrechten en tevens de vertegenwoordigers van het volk, die er standpunten of visies op na houden die niet stroken met de ijzeren wil van hun regering.
Wij doen een oproep aan iedereen om het recht van de vrije keuze en het recht geïnformeerd te worden van alle Venezolanen te verdedigen. En we doen een oproep aan de regering om te handelen binnen de rechtsstaat en deze beslissing ongedaan te maken, zoals verschillende personen en organisaties op nationaal en internationaal niveau hem aanraden. Allen geven zij de raad dat hij moet handelen met eerlijkheid en tolerantie voor andere meningen, wat nodig is voor een president die de wens heeft om als democratisch president aanzien te worden.
Dit is het moment voor de president om te laten zien of hij de democratische leider van het socialisme van de 21ste eeuw is, of een zoveelste vertegenwoordiger van het oude autocratische populisme.
Isabel Granier

Wat is er gebeurd?
De regering van Venezuela heeft publiek aangekondigd dat ze de intentie heeft om Radio Caracas TeleVision te sluiten vanaf 27 mei 2007. Deze openlijke illegale beslissing negeert het recht van RCTV om te opereren tot het jaar 2022, zoals vastgelegd in de wet van de telecommunicatie.
Sinds zijn verkiezingscampagne van 1998 heeft president Hugo Ch?vez systematisch diegene aangevallen die er andere gedachten op na hielden dan hemzelf. Stilaan is hij overgegaan van een systematisch taalgebruik van haat en aggressie, gericht aan het adres van journalisten, uitgevers, kranten, mediums van radio en televisie, directie en werknemers van de media, om er vervolgens een staatspolitiek van te maken.
Als direkt gevolg van deze verbale haat, zijn er in Venezuela sinds 1999 meer dan 773 fysieke en morele geweldplegingen gebeurd. 6 journalisten zijn vermoord, 285 journalisten gewond en meer dan 130 aanvallen op het medium van communicatie. Tot op vandaag zijn deze delicten onbestraft gebleven. De laatste manifestatie van dit aanhoudende agressieve systeem is de dreiging tot sluiting van RCTV.
De werkelijke rede van deze beslissing is een politieke beslissing en géén juridische zoals president Chavez letterlijk heeft gezegd op opeenvolgende gelegenheden. Letterlijke citaten :
- Zes maanden voor de verkiezingen : "...Dit wapen, in het gezichtsveld, met vizier, heeft een bereik van precies 1000m. Zet u met je camera daarboven op 1000m. Ik ga niet op u schieten, cameraman, maar op dat rode gedeelte van de camera; ik ben er zeker van, jij kunt daar rustig blijven, ik mis niet met dit wapen..." "...Er zijn enkele kanalen die signalen gegeven hebben te willen veranderen. En het lijkt dat ze de bedoeling hebben om de constitutie te respecteren, de wet, van diegenen die de staatsgreep steunde, dat was iedereen, iedereen, beter gezegd toen was het de moment om de lopende concessies te verbreken. Doch hebben we opgeroepen tot dialoog, om te bezinnen. Was dit fout? Ik denk het niet. Ik denk het niet. Alles heeft zijn moment..." (14 juni 2006)
- Eén maand voor de verkiezingen : "Ik herinner enkele communicatiemedia eraan, vooral de televisiezenders, dat volgend jaar de concessies verlopen. Op 27 maart moeten ze niet verrast zijn wanneer ik ze zeg : er is géén concessie meer..." (3 november 2006)
- Drie weken na de verkiezingen : "Er zal géén nieuwe concessie zijn voor het anti-regeringskanaal, Radio Caracas Television, het is gedaan met de concessie, de maatregel is geformuleerd. Bereid jullie voor, zet jullie toestellen maar uit"; "Hier gaat men geen communicatiemedium tolereren dat in dienst staat van de organisatoren van een staatsgreep, tegen het volk, tegen de natie, tegen de nationale vrijheid, tegen de eerbaarheid van de republiek. Men respecteerd Venezuela." (28 december 2006)
- Zes weken na de verkiezingen : "Er blijft hen nog over: enkele dagen van januari, februari, maart... Krijs maar, trap maar, doe wat je wil, de concessie is ten einde voor deze fascistische zender RCTV. Doe wat je wil en zeg wat je wil, noem mij hoe je wil, het interresseert me niet, het is gedaan." (13 januari 2007)
Waarom tegen RCTV?
Radio Caracas Television heeft het langste traject in de geschiedenis van de Venezolaanse televisie, de meeste ervaring in de audiovisuele media en een traditie van onafhankelijke journalistiek, kritisch en veelzijdig, door iedereen in het land erkend. RCTV sluiten is een aanval op een halve eeuw Venezolaanse televisie, tegen duizenden arbeiders en hun families, maar vooral tegen het merendeel van het publiek die hun voorkeur in eer houden en hun programmas volgen.
Alle gevarieerde en tegenstellende juridische argumenten die de president en zijn ministers gebruiken, verbergen de enige en echte reden: het doen zwijgen van de grootste van alle onafhankelijke televisie-kanalen die zich in Venezuela bevinden, het kanaal met het grootste zendbereik en geprefereerd doorheen het hele land. De leider in de verdediging van het pluralisme. Het kanaal dat altijd een kritisch standpunt heeft genomen tegenover de macht. Een zender die de volgelingen van de president respecteert, maar ook de rest van de Venezolanen; zij die andere ideeën en andere religies hebben. Wij zijn een onafhankelijk medium dat kritisch, democratisch en veelzijdig is.
Andere radio- en tv-kanalen verkeren in dezelfde wettelijke situatie als RCTV. De regering is niet in staat om een wettelijke rechtvaardiging te geven voor deze discriminerende behandeling, en heeft expliciet gezegd dat RCTV zijn redactionele lijn niet heeft gematigd, terwijl anderen dit wel hebben gedaan.
Wie steunt ons?
De steun die RCTV heeft mogen ontvangen komt van heel het spectrum van de Venezolaanse samenleving. Acht op de tien Venezolanen verwerpen deze beslissing. Van deze 8 zijn er 6 onafhankelijk of volgelingen van de president, toch zijn ze niet akkoord met deze beslissing. Kort samengevat krijgen we steun van chavisten en anti-chavisten, jong en oud, rechts en links, arm en middenklasse, arbeiders en werkgevers, artiesten en soldaten. Allen zijn ze er tegen dat RCTV getransformeerd zal worden naar nog een kanaal in dienst van de regering.
Meer nog, hebben we steun mogen ontvangen van diverse internationale organisaties die simpelweg bezorgd zijn om de status van de vrije meningsuiting in Venezuela. Onze acties en formele klachten, bij de commissie en de rechtbank van de interamerica's van de mensenrechtenorganisaties van de Amerikaanse Staten(OEA), hebben deze organisaties ertoe gebracht om speciale maatregelen te dicteren ter bescherming van de journalisten, arbeiders, directie en fysische infrastructuur van RCTV.
Deze maatregelen zijn van kracht, doch heeft de Venezolaanse staat ze op systematische wijze naast zich neergelegd, zoals de regering gedemonstreerd heeft aan de vermelde internationale organismen.
Wat gebeurt er als ze ons sluiten?
Onze conclusie van wat we doen is simpel : indien president Chavez niet eens bereid is om zijn vernieuwingen te laten passeren voor een congres, dat in zijn totaliteit gecontroleerd door hemzelf, omdat hij géén discussie of debat wil, is het duidelijk dat hij géén onafhankelijke televisiezender duldt die aan de top staat van de kijkcijfers. Zijn doel is al de macht over Venezuela te verkrijgen door RCTV te sluiten.
President Chavez heeft een beeld over autonomie en vrijheid van publieke machten die weinig democratisch is :
President Chavez : "...het ergste is dat nu enkelen hun eigen regeringetjes beginnen te maken en enkelen hebben al gezegd : neen, Chavez is de baas in Miraflores (presidentieel paleis), maar hier ben ik de baas." "Dit is contra-revolutionair. Dit noemt men ontrouw. Dit noemt men verraad!" "Nu, zij zijn slechte elementen en tumoren die onze revolutie in gevaar brengen. Omdat deze factoren eveneens een netwerk van contacten hebben en die ze in vele gevallen opbouwen met het geld van de regering. Meer nog, vele malen komen ze aan, komt de revolutionaire nationale regering bijeen en wil men bijvoorbeeld een beslissing nemen tegen iets, wat te zien heeft met of moeten we beslissingen doornemen op vlak van justitie en dan beginnen zij te bewegen naar de andere kant van de schaduw en in vele gevallen slagen ze erin om beslissingen van de revolutie te neutraliseren via een rechter of van een rechtbank of zelfs in het hoogste tribunaal van justitie; achter de rug van de leider van de revolutie. Opererend van binnenuit tegen de revolutie. Dat is, ik herhaal, verraad aan het volk. Verraad aan de revolutie." (24 maart 2007)
Als ze het sluiten van RCTV toestaan, als onderdeel van een politieke strategie van president Chavez, zal het land in de handen blijven van één enkele politieke strekking, die zal doen wat ze wil. Als ze RCTV sluiten verliezen de Venezolanen de vrije keuze. Zelfs je vrije tijd en je ontspanning zullen worden gecontroleerd door Chavez. Als de sluiting van RCTV plaatsvindt, zal iedereen, zonder uitzondering, uitgevers, onafhankelijke journalisten en media, bedreigd blijven.
Verklaring van de standpunten
Onze traditie, wat wij verdedigen, is een geschiedenis van eerlijke arbeid en het uitoefenen van objectieve journalistiek. De verdediging van ons kanaal is een verdediging voor het recht van alle Venezolanen, om geïnformeerd te worden, om zich te ontspannen, om zelf te kiezen hoe ze zich vermaken.
We respecteren de president en zijn regering, maar we begrijpen niet dat ze al de moeite doen om als een autocratische regering te willen regeren en elke dialoog weigert met de politieke partijen, de vakbonden, de educatieve sector, universitairen, ondernemers, geestelijke leiders, organisaties ter verdediging van de mensenrechten en tevens de vertegenwoordigers van het volk, die er standpunten of visies op na houden die niet stroken met de ijzeren wil van hun regering.
Wij doen een oproep aan iedereen om het recht van de vrije keuze en het recht geïnformeerd te worden van alle Venezolanen te verdedigen. En we doen een oproep aan de regering om te handelen binnen de rechtsstaat en deze beslissing ongedaan te maken, zoals verschillende personen en organisaties op nationaal en internationaal niveau hem aanraden. Allen geven zij de raad dat hij moet handelen met eerlijkheid en tolerantie voor andere meningen, wat nodig is voor een president die de wens heeft om als democratisch president aanzien te worden.
Dit is het moment voor de president om te laten zien of hij de democratische leider van het socialisme van de 21ste eeuw is, of een zoveelste vertegenwoordiger van het oude autocratische populisme.
Isabel Granier

traveller
We weten wat het is, we hebben in Vlaanderen sinds honderden jaren problemen met vrije meningsuiting, nu is het zelfs door onze "eigen" regering.
Je hebt mijn volle sympathie en ik hoop dat Chavez bankroet gaat aan zijn eigen folies, alhoewel met de huidige en toekomstige olieprijzen kan hij zich veel folies veroorloven.
Het allerbeste nog.