Oorlogscultuur en pacifisme

HUMO: Komt uw standpunt hierop neer: wie de oorlogscultuur niet onderhoudt, kan nooit een oorlog winnen en zal dus ophouden te bestaan?

Martin van Creveld: Ja. Ik houd niet op Sun Bin te citeren, een Chinees bevelhebber die al 23 eeuwen geleden zei: 'Al breekt er maar eens in de honderd jaar een oorlog uit, men dient zich erop voor te bereiden alsof het morgen kan gebeuren'. Een wijzer woord is nooit geschreven. Als de lijken stijf op het slagveld liggen en je er alleen nog om kan rouwen, heb je niet de goede weg gevolgd. (...)

HUMO: (...) Maar begint de menselijke beschaving niet juist met het onderdrukken van die primitieve agressie?

Van Creveld: Dat kan je proberen, maar het gevaar is tamelijk groot dat er iemand met een groot zwaard en een groene vlag komt en je kop eraf snijdt. U weet dat het zwaard het symbool is van de islam, en groen de kleur van de profeet? (...) Sommige pacifisten bewonder ik. Misschien ben ik er zelf wel één: als ik er de moed toe zou hebben, zou ik me liever laten doden dan iemand te moeten doden. Maar dat geldt alleen op het individuele vlak. Het is heel wat anders als je ook voor anderen verantwoordelijk bent. En haast iedereen is ook voor anderen verantwoordelijk.

[Over vrouwen in het leger:] De Canadezen hebben eens geprobeerd vrouwen een echte opleiding tot infanterist te geven: van de honderd vrouwen was er één geslaagd. Ze bleek uit een familie van houthakkers te komen. (...) Kent u een door vrouwen gedomineerde organisatie die van belang is in de politiek of in de zakenwereld? Ik ken er niet één, en ik geloof ook niet dat er ooit één zal komen. Ik zeg altijd: waar het feminisme gedijt, zijn de grootste maatschappelijke problemen al opgelost.

[Over disproportioneel geweld:] Je wint oorlogen door disproportioneel te handelen. Hoeveel Amerikaanse burgers zijn er in de Tweede Wereldoorlog door Japan gedood? Niet één. Hoeveel Japanse burgers zijn er door de Amerikanen gedood? Ongeveer negenhonderdduizend, één procent van de bevolking. Moet ik daaruit besluiten dat Japan het recht aan zijn kant had? Nee toch.

[Over de islamisering:] Als ik een student had die goed Spaans sprak, zou ik hem laten onderzoeken hoe Karel V, Filips II en III met de moslims in het zestiende-eeuwse Spanje zijn omgegaan. Er was toen een duidelijk gevaar, omdat het Ottomaanse rijk z'n hoogtepunt bereikte. Ik heb dat maar een beetje kunnen bestuderen en ik vind de parallellen met de huidige toestand verbijsterend. Honderd jaar lang hebben die Spaanse vorsten alles geprobeerd om met de moslims in Spanje klaar te komen - integreren, bewaken, allerlei dingen verbieden, kinderen uit families weghalen, werkelijk alles hebben ze geprobeerd. U weet hoe die geschiedenis is afgelopen: men heeft ze allemaal naar de duivel gestuurd! En dat is zeer interessant. Hoe doet men dat eigenlijk administratief: hoe drijft men zo'n twintig procent van de bevolking lettelijk naar buiten?

De Israëlische historicus Martin van Creveld, geïnterviewd door Mark Schaevers in Humo, 24 maart 2009, naar aanleiding van zijn boek 'Oorlogscultuur', uitg. Spectrum; oorspronkelijke versie: "The Culture of War", uitg. Presidio Press.

Reacties

#77971

johan vandepopuliere

 

Het verdwijnen van de dienstplicht is de genadeslag geweest voor de weerbaarheid van onze staat. Vrede nastreven is prima, maar denken dat alle staten vrede nastreven, is naïef. Daarom verdient het inderdaad aanbeveling een bevolking paraat te houden voor een mogelijke oorlog. Dat is waar staatsmanschap, ook al maakt men zich daar niet mee populair. Als hele generaties niet met een werkelijke oorlog worden geconfronteerd, wordt het zelfs onhoudbaar.

Natuurlijk ben ik gelukkig met de afschaffing van de dienstplicht, als ik bedenk welke lol ik dat jaar heb kunnen trappen in plaats van in een barak door een sergeant te worden doof geschreeuwd. Vanuit een collectief, historisch standpunt valt het te betreuren.

Vandaar echter beweren dat men oorlogskunde actief moet onderhouden door zelf landen aan te vallen, hetzij onder het mom van een preventive strike, hetzij onder ronduit valse voorwendselen, is me een brug te ver.

Als de Spaanssprekende studenten dan toch bezig zijn met het Middeleeuwse halt aan de Islam te bestuderen, kunnen ze in één moeite door het halt bestuderen dat aan het protestantisme en vrijzinnigheid werd toegeroepen. De middelen waren dezelfde, de historische perceptie van rechtmatigheid en wenselijkheid allicht niet.

Over vrouwen in het leger: Als militaire krachtdadigheid moet worden vereenzelvigd met het vermogen hout te hakken ... Moderne oorlogvoering heeft steeds minder met spierkracht te maken.

Over disproportioneel handelen: natuurlijk win je daar oorlogen mee. Maar winst geeft nog geen moreel recht. In de geschiedschrijving is dat wel het gangbare mechanisme.

#77976

TVDD

 

"In a September 2003 interview in Elsevier (Dutch weekly) on Israel and the dangers it faces from Iran, the Palestinians and world opinion van Creveld stated:

We possess several hundred atomic warheads and rockets and can launch them at targets in all directions, perhaps even at Rome. Most European capitals are targets for our air force…. We have the capability to take the world down with us. And I can assure you that that will happen before Israel goes under"
Met dunkt dat er niet alleen Islamitische gekken rondlopen in de wereld.

#77983

Cogito

 

@TVDD: Eerlijk: Hoe bang bent U écht voor Israëlische "gekken"?

#77985

chris impens

 

@ johan vandepopuliere: u ziet het Westen (i.h.b. de Nato) blijkbaar als een grote oorlogsmachine die onder valse voorwendsels onschuldige landen als het idyllische Afghanistan van de Taliban aanvalt. Elders vraagt u zelfs pathetisch welk lid van de verdragsorganisatie eigenlijk door Afghanistan bedreigd wordt. Elf september, iemand? In het onduidelijke grensgebied tussen Afghanistan en Pakistan worden nog regelmatig moslimterroristen vanuit onbemande Amerikaanse vliegtuigen richting zeventig maagden geholpen. Goed zo, vind ik. Met een vriendelijk woordje alleen zou dat niet zo goed lukken.

#77987

Thos

 

Het vreedzame en katholieke België was zo burgerlijk geworden dat de listige en slechtaardige subgroepen zo goed als vrij spel hadden om het sociaal weefsel kapot te maken en de maatschappij te vergiftigen met hun ideeën die intussen allemaal een flop bleken te zijn. Het zedenbedrf, materialisme en ik-zucht hebben intussen zo'n hoogtepunt bereikt dat men zich noch afvraagt of dit gammel land nog te redden is? Een normaal mens weent zich de tranen uit de ogen als we zien wat we verloren hebben: een agrarisch-katholiek land vol gemoedelijkheid, sociaal weefsel en rijke cultuur. Ik zou zelfs zeggen een mozaïek van culturen want de lokale culturen waren toch een enorme meerwaarde en gaven kleur aan het korte leven van de mens hier op aarde. De met moeite opgebouwde erfenis van onze voorvaderen hebben we royaal verkwanseld. Dat alles is geïmplodeerd en intussen leven we in een land waar een kliek linkse fascisten hun eenvormigheidsdictatuur willen opleggen: dezelfde politici met dezelfde ideeën die dezelfde "mensen" (lees: consumenten) willen die dezelfde dingen in dezelfde winkels kopen.

#77992

Avondlander

 

Om von Clausewitz te parafraseren: "Massa-immigratie is een verderzetting van (veroverings)oorlog met andere middelen."

#77993

TVDD

 

@ Cogito. Terecht of onterecht laat ik in het midden, maar me dunkt dat de staat Israël alvast geen scrupules heeft inzake het gebruik van excessief geweld.

@ Thos. Ik raad u aan de Frankfurter Schule goed te bestuderen.

#77995

johan vandepopuliere

 

@ Chris Impens: en u ziet de NAVO als een liefdadigheidsinstelling die de mensen in verre landen een beter leven bezorgt en hen beschermt voor boze landvoogden.

We kunnen elkaars denkbeelden natuurlijk belachelijk maken tot het wit uit onze ogen verdwijnt. Het is niet door een vraag "pathetisch" te noemen dat ze haar waarheidsgehalte verliest. Dus: welk land heeft de staat Afghanistan aangevallen dat zij een invasie verdient? Waar is de bewijslast voor de betrokkenheid van Afghanistan of Irak bij 11 september? Of "weet dat toch iedereen"? En die massavernietigingswapens die er niet bleken te zijn, was dat maar "oeps, een foutje"? Ik vind dat u nogal losjes omspringt met soevereiniteit van landen en met gegronde redenen om ze binnen te vallen. Als er moslims wonen, is elke reden goed, zo lijkt het wel, en als er eentje aan flarden wordt geschoten zal het wel een terrorist geweest zijn.

Het komt me voor dat ook u als man van de wetenschap is gezwicht voor de opgang makende opvatting dat de juistheid van een daad, zoals het schenden van soevereiniteit, afhangt van wie ze stelt: "wij" of "zij".

#77996

johan vandepopuliere

 

@ Cogito: wat nucleaire slagkracht betreft, zijn er in deze wereld haves en have nots. De morele of politieke rechtvaardiging daarvoor is mij altijd ontgaan. Dat pakweg Iran er geen heeft, vind ik gezien de uitlatingen van haar president, geruststellend. Dat Israel er heeft, wekt vooralsnog weinig onrust, maar dat komt vooral omdat ik niet in een Arabisch land woon.

Kortom, wij mogen er hebben, omdat wij het zijn, en zij mogen er geen hebben omdat zij het zijn. Dat is zowat de samenvatting van het internationaal volkerenrecht. Comfortabel? Welzeker. Rechtvaardig? Ik loop even een blokje om.

#77998

chris impens

 

@ johan vandepopuliere: een zoveelste heropwarming van argumenten en tegenargumenten over het Bush-Nato-Irak-Afghanistan amalgaam is zinloos. Maar slogans uit de eigen politieke denkwereld 'en passant' voorstellen als evidente waarheden mag evenmin straffeloos gebeuren, ook niet als het voor de zoveelste keer gebeurt.

#78011

johan vandepopuliere

 

Het vragen stellen is kennelijk zo'n tweede natuur geworden, dat u de kunst van het antwoorden heeft verleerd.

#78013

chris impens

 

@ johan vandepopuliere: wilt u de vraag nog eens kort herhalen?

#78014

Benny Marcelo

 

Misschien is het wel verstandiger om veel vragen te stellen dan te denken dat je de antwoorden hebt :-)

#78055

chris impens

 

...maar ik erger mij zelf ook aan mensen die niet antwoorden. Misschien heb ik over de vragen heen gelezen (ik zap wel eens door lange teksten) of heb ik ze voor retorische vragen gehouden. Mijn eigen vraag #78013 is overigens wel echt bedoeld.