VRT versus HLN: wie heeft de grootste nieuwssite?

De voorbije maand juni 2006 werd een topmaand voor VRTnieuws.net. Het gemiddeld aantal unieke bezoekers per dag steeg tot 112.904. Dat betekent een vermeerdering met 40% alleen al de eerste helft van dit jaar. In januari telde VRTnieuws.net immers gemiddeld 79.402 unieke bezoekers per dag. [...] Tijdens deze periode is VRTnieuws.net ook onbetwist marktleider geworden, vóór de verschillende sites van de Vlaamse kranten. Er werden zelfs twee dagen genoteerd met meer dan 150.000 unieke bezoekers: donderdag 8 juni met 154.416 en woensdag 28 juni 2006 met 153.190, uiteraard door de aanwezigheid van uitzonderlijke nieuwsfeiten. Op 8 juni speelden Kim Clijsters en Justine Henin-Hardenne de halve finale van het tennistornooi op Roland Garros en op 28 juni werden de lichamen van de twee vermoorde meisjes uit Luik teruggevonden. Informatie over de zoektocht na hun verdwijning, net zoals het verloop van het wereldkampioenschap voetbal in Duitsland en de aankomende start van het tennistornooi van Wimbledon en de Ronde van Frankrijk zorgden ervoor dat de bezoekerscijfers continu een hoog niveau haalden.
Zoals gewoonlijk stonden alle bestemmelingen, zo'n 60 e-mail adressen van redacties en nieuwssites, volledig zichtbaar in het bestemmeling-veld. Bijgevolg was het een koud kunstje voor Bart Franssen van De Persgroep om nauwelijks twee uur later naar precies dezelfde redacties en nieuwssites ook een persmededeling te versturen: "HLN.be onbetwist marktleider bij de nieuwssites".
HLN.be feliciteert VRTnieuws.net met hun mooie cijfers. Toch willen we erop wijzen dat HLN.be met in juni gemiddeld 139.213 unieke bezoekers per dag nog steeds met voorsprong de grootste nieuwssite van het land is. HLN.be haalde op woensdag 28 juni zelfs een piek van 197.139 unieke bezoekers. Dat cijfer hebben we natuurlijk vooral te danken aan de sterke verslaggeving van de verschillende sportevenementen en de ontwikkelingen in de zaak van de vermoorde meisjes Stacy en Nathalie. Bovendien blijft ook onze Franstalige zustersite 7sur7.be stevig groeien. Ze telde in juni gemiddeld 15.620 unieke bezoekers en noteerde op 28 juni een piek van 28.385 individuele lezers.
Een snelle blik op de publieke Metriweb-cijfers over de laatste 7 dagen toont dat HLN.be gemiddeld meer bezoekers per dag (166.007) had dan VRTnieuws.net (120.810), maar dat VRTnieuws.net meer pagina-opvragingen per dag (2.518.971) had dan HLN.be (1.857.239).
Dit (voor buitenstaanders) amusante gekibbel tussen twee mediabedrijven over het aantal bezoekers op hun website is naar mijn mening pas het begin van een concurrentiestrijd tussen nieuwssites die in de komende jaren alleen maar harder en bitser zal worden. De strijd om het publiek zal zich, ook voor de klassieke mediabedrijven, uitbreiden van kijkcijfers, lezerscijfers en luistercijfers naar bezoekerscijfers op websites.
Ook Aimé Van Hecke, directeur televisie van de VRT, is zich bewust van deze evolutie. Op 3 mei jongstleden gaf hij een uiteenzetting voor Alechia, de TEW-alumnivereniging van de Universiteit Antwerpen, over de toekomst van de VRT. Ik was aanwezig, na een tip van blogger en Alechia-lid Peter Fleming. Een citaat uit de uiteenzetting van Van Hecke:
De mediawereld verandert, de mediamarkt evolueert. Hier ziet u een slide waarop De Standaard via zijn website videobeelden toont naar aanleiding van de moord op Joe Van Holsbeeck. Met andere woorden: De Standaard, de Vlaamse Uitgeversmaatschappij, is een televisie-omroep geworden. Niemand schrijft daar veel over, maar De Standaard is een concurrent van de VRT geworden, want wij hebben diezelfde beelden ook op onze website en in ons tv-journaal getoond.Aimé Van Hecke
Wij brengen via onze website ook tekst en foto's. Met andere woorden, wij worden een concurrent van De Standaard, van Het Laatste Nieuws, van Dag Allemaal, van Humo, die ook websites hebben met tekst en foto's. De mediamarkt verandert helemaal. Op dit ogenblik heeft VRTnieuws.net op weekbasis ongeveer 100.000 bezoekers en op dagbasis ongeveer 80.000, en dat groeit gestaag.
Ons journaal wordt maar enkele keren per dag uitgezonden, als je analoog kijkt. Als er iets gebeurt overdag, gaat men heel snel kijken naar VRTnieuws.net. Dat hele website-gebeuren met nieuws vinden vooral de kranten heel bedreigend voor hun voortbestaan. Vandaar dat ze erg veel investeren in nieuwswebsites. Die zijn betalend, die van de VRT is voorlopig nog altijd gratis. Dat is natuurlijk een heel debat. Want men beschuldigt ons van oneerlijke concurrentie, en voor een gedeelte is dat ook een probleem. Ook daar zal de overheid moeten over beslissen, of VRTnieuws.net kan blijven bestaan of niet. Dat laatste is voor ons onmogelijk en onbespreekbaar, omdat wij onze nieuwsfunctie via alle mediavormen willen brengen.
In dezelfde presentatie opperde Van Hecke ook het idee dat sterke VRT-merknamen zoals Canvas en Klara volledig cross-mediaal zouden worden. Ze zouden dan niet alleen via radio (Radio 1 wordt dan Canvas radio), tv (het digitale cultuurnet wordt Klara-tv) en internet worden verspreid, maar ook in gedrukte vorm. De VRT zou de merknaam tegen betaling in licentie kunnen geven aan een uitgever, die dan een week- of maandblad zou uitgeven dat inhoudelijk sterk aansluit op de audiovisuele programma's.




Robin Wauters
Uiteraard is het de nieuwssite met de meeste unieke bezoekers per dag die het 'grootst' is, niet die met het meeste pageviews.