Alleen de Franse tv lijdt aan eurocentrisme en nationalisme



(klik op de afbeelding voor een grotere versie)

Bovenstaand overzicht werd geproduceerd (...) op basis van gedetailleerde gegevens verzameld in de periode 2005-2007 door het bedrijf Infomedia in het kader van een onderzoek naar de oorsprong van fictieprogramma's uitgezonden op 124 kanalen in 13 Europese landen (...). Alle belangrijke publieke kanalen en alle belangrijke kanalen die door reclame gefinancieerd worden, werden onderzocht. Wij moesten noodgedwongen selectief zijn als het om filmkanalen en gespecialiseerde kanalen ging (...).

Persbericht van het Europees Audiovisueel Observatorium naar aanleiding van de publicatie van Volume 2 van het Europees Audiovisueel Jaarboek 2008, 24 maart 2009

Reacties

#77958

LVB

 

Om alle misverstanden te vermijden: de termen "eurocentrisme" en "nationalisme" in deze context komen van mij, en ik gebruik ze hier als negatief en ongewenst.

Het Europees Audiovisueel Observatorium, een orgaan van de Raad van Europa, vindt eurocentrisme en nationalisme daarentegen een goede zaak als het om audiovisuele producties gaat.

O, ik vergat het bijna te melden: vrijwel alle niet-Europese audiovisuele producties zijn van Amerikaanse makelij. Dit uiteraard geheel terzijde, kuch. Als het erom gaat om Amerikaanse producten buiten te houden, mogen Europeanen zich blijkbaar onbeperkt "op zichzelf terugplooien", kuch kuch.

#77961

rob

 

Is er ook een gemiddelde voor heel europa?
En wat zou een gelijkaardig oefening opbrengen in andere regio's in de wereld?

#77962

A.Rouet

 

@ rob
voor de VS bedoel je?

#77963

LVB

 

@rob: Uit het persbericht:

"The proportion of European fiction (all formats) was 39.1%, compared with 37.6% in 2006 and 36.1% in 2005. The total amount of European fiction broadcast can be broken down into national fiction (14.7%), non-national European fiction (10.4%), inter-European co-productions (4.3%) and European co-productions with third countries. There was a significant increase in the share of national fiction (15.5% against 14% in 2006), to the detriment of non-national European fiction (10.1% against 10.9% in 2006). The share held by inter-European co-productions was stable (4.4% against 4.5% in 2006), while that of European co-productions with third countries grew significantly (9.1% against 8.1% in 2006). The proportion of non-European programmes in schedules (all genres combined) declined to 60.9% (compared with 62.4% in 2006 and 63.9% in 2005)."

#77965

LVB

 

Het volledige persbericht: http://www.obs.coe.int/abou...

#77966

C.

 

Dit schema zegt vooral welke markten groot genoeg zijn om met succes eigen fictie voort te brengen. Er is een relatie tussen de grootte van het eigen publiek en de hoeveelheid plaatselijk geproduceerde fictie. Luxemburg bijvoorbeeld noppes. Oostenrijk niet veel. Et cetera. Is dat nationalisme van de enen? En nationalisme van de anderen? Of is het gewoon een zaak van schaal? Oostenrijk haalt vanzelfsprekend een deel van zijn fictie in Duitsland. En de RTBF (maar om dat te weten hebben we dit schema niet voor nodig)doet zelf zo goed als niets en haalt z'n spul in Frankrijk. De vraag is ook of er van eurocentrisme gesproken kan worden. Fictie is meestal succesrijk (zelfs als het slecht gemaakt is) in de mate dat het er in slaagt de leefwereld van de kijker goed te reflecteren. Dat lukt meestal beter met dicht bij huis gemaakte dingen. Je zou kunnen zeggen dat de Amerikanen een uitzondering vormen op die regel omdat hun product zo universeel is. Maar is dat altijd echt zo? Ik zie op kanaal 2 (of hoe het nu ook weer heet) en op TV4 reeksen die zéer weinig met het publiek hier in het land te maken hebben. En die ook maar beperkt bekeken worden. De doelgroepen in de VS voor die reeksen zijn overigens in absolute cijfers zo groot dat ze daar toch rendabel blijven, ook als er specifiek op die beperkte doelgroepen gericht wordt. Zoals bij comedies. Wanneer hetzelfde bij ons uitgezonden wordt kan dat product de eigen fictie van VTM of VRT helemaal niet verdringen, want die is ontworpen voor een écht breed publiek. Maar dat zal VT4 en K2 worst wezen, zolang hun reclameinkomsten de uitzendkosten overschrijden. Zenders als RTL zenden zoveel Amerikaans spul en masse uit omdat als puntje bij paaltje komt dat veel massaler, misschien zelfs als enige productie zo massaal aangeboden wordt, dus makkelijker als vulsel bruikbaar , en bij aankoop - opnieuw en masse, ook goedkoper. En als dat product dan uiteindelijk een acquired taste is geworden, wat zul je dan nog meer wensen? ...

#77977

rob

 

@ luc: bedankt voor de info, ik was al aan het zoeken in het rapport zelf, maar ik vond het niet onmiddellijk. Ik had beter in het persbericht gekeken.
Ben wel niet akkoord met dat Frankrijk persé aan eurocentrisme leidt, want dat aandeel is vrij laag ; hun aandeel nationale producties daarentegen ... voor GB merk je hetzelfde: vrij hoge nationale productie, maar lage europese producties. Duitsland zit daarentegen zo goed als op het Europees gemiddelde.
Ik zou het typisch durven noemen.

@ c: daarom vroeg ik ook het cijfer over europa heen, want voor sommige landen spelen inderdaad de schaalvoordelen, toch blijft het opvallend dat bijvoorbeeld LU geen andere Europese producties uitzend.

@ a rouet: niet persé, ik bedoel gewoon regio's (noord-afrika ; vs ; arabische wereld ; oost-europa ; ...) Ik vermoed dat VS bijna aan 100% nationale producties komt, maar zou wel interessant zijn voor de cijfers te kennen voor de arabische wereld of noord-afrika.

#77986

joe

 

"Ik vermoed dat VS bijna aan 100% nationale producties komt"

Ricky Gervais heb ik ginder een paar keer op TV gezien, met The Office (waar ze later een te pruimen US versie van gemaakt hebben) en met Extras. Ben niet zeker of het bij een van de grote networks was. Nu doet hij iets op HBO. En op PBS zag ik eens één van mijn lievelingsfilms "Alice in den Städten", mijn significant other moest in mijn arm knijpen.

#77988

LVB

 

@C.: Veel binnenlandse of Europese producties uitzenden is op zich geen teken van nationalisme of eurocentrisme. Dat uitdrukkelijk als een na te streven politieke doelstelling vooropstellen is dat naar mijn bescheiden mening wel. Dat met juridische middelen afdwingen is dat nog meer. Zie het verhaal op http://lvb.net/item/21 over minister Dehousse die Cartoon Netwerk van de Brusselse kabel liet halen wegens "te weinig Europese producties".

#78002

joe

 

en was het niet geert bourgeois die zei dat de vlaamse staatszenders een minimumquotum van Laura Lynn, Harry Gagger, Hugo Dellas en andere vlaamse olijkers moesten draaien? dat mag toch ook als zuiver politieke doelstelling beschouwd worden neem ik aan.