Vlaander niet zo!
Stel dat Vlaanderen een werkwoord zou zijn, wat zou het dan betekenen? Al de hele zomer lang zoeken Gorcha Davidova (Kazachstan), Simon Shrimpton Smith (Verenigd Koninkrijk) en Ernst Löw (Nederland) onder leiding van Bert Kruismans naar de juiste invulling van het werkwoord “Vlaanderen”. Als binnenlandse buitenlanders kunnen zij als geen ander oordelen over wat typisch Vlaams is en wat niet.
Van juni tot augustus stelden ze een lijst op van begrippen die zo kenmerkend zijn voor Vlaanderen en zijn inwoners dat we er een werkwoord van kunnen maken. Zo had ons panel het de voorbije maanden onder meer over de baksteen in de maag, het veelvuldig kussen bij een begroeting, familiebezoek op zondag, terrasjes doen bij ronduit slecht weer, het fenomeen van de zakenlunches, zwart geld, filerijden naar zee, etc. (...)
De voorbije weken hebben de luisteraars massaal gestemd via de website van Radio 2 en daaruit kwam de volgende shortlist voort:
- “onze talen spreken”, de meertaligheid van de gemiddelde Vlaming
- Lekkere frieten bakken
- Lekker bier brouwen en drinken
- Je bescheiden en nederig opstellen
Na veel wikken en wegen gaf de taalraadsman van de VRT en eindredacteur bij Van Dale Ruud Hendrickx de genadeslag aan de talen, de friet en het bier. Dit is dan ook de uiteindelijke betekenis van het werkwoord “Vlaanderen” geworden:
vlaanderen (onoverg.; vlaanderde, h. gevlaanderd) overdreven en ten onrechte bescheiden gedrag vertonen: vlaander niet zo!
(2009) afgeleid van het zelfstandig naamwoord Vlaanderen
Deze ultieme betekenis werd ook op overtuigende en iets minder bescheiden wijze verdedigd door Nederlander en lid van het panel Ernst Löw. Daarop merkten Bert Kruismans en Ruud Hendrickx laconiek op dat onze taal in Vlaanderen weer verrijkt is door een Nederlander…
VRT-persbericht, 28 augustus 2009 (onder embargo tot 30 augustus, 13 uur)



Reacties
chris impens
zondag, 30 augustus, 2009 - 13:26M.a.w.: vlaanderen = gebrek aan assertiviteit vertonen. (Inderdaad de verklaring voor het bestaan en het voortbestaan van België.) Het duale begrip is: belgen = onterechte voordelen inpikken ten nadele van iemand die vlaandert.
Cogito
zondag, 30 augustus, 2009 - 13:52Is dat niet "Walen" dat je bedoelt Chris?
Belgen = ondersteunen van iemand die waalt, of aanmoedigen van het Vlaanderen.
chris impens
zondag, 30 augustus, 2009 - 14:48Volgens het WNT is "belgen": "boos worden", en "walen": "draaien, wentelen, van plaats of positie veranderen". Het is natuurlijk een uiting van "vlaanderen" dat wij het zo lang zonder werkwoord moesten stellen!
Rudy
zondag, 30 augustus, 2009 - 15:37Komkommertijd!
Heeft iemand bij de VRT iets "gehad" met die gortige Gorcha of zo dat ze hier aan bod moet komen?
melodius
zondag, 30 augustus, 2009 - 16:53"Overdreven bescheiden" ??? Die Ruud is best wel grappig vind ik.
Hugo M
zondag, 30 augustus, 2009 - 17:22Dat lijkt me wel een goeie definitie van de "Vlaming". Alle geografische troeven, werklust, geld, vernieuwingsdrang, openheid in handen hebben, en dan nog gaan kruipen voor den belziek en zijn ziekmakende mechanismen. Den belziek, waarvan zelfs de OESO zegt dat het niet kàn werken als staat.
En toch gaat de Vlaanderaar zich excuseren en kruipen voor typetjes als Melodius, of zich er druk over maken. Zich laten culpabiliseren over een oorlog die al 70 jaar voorbij is. Zich laten culpabiliseren over een reductie in de waanzinnig hoge transfers, en zich dan "egoïst" horen noemen.
Ze zijn zelfs geen welgemeend "fock you" waard. Vlaanderen is bang van zijn eigen schaduw. Gewoon doen. On n'est demandeur de rien maar we verlagen wel eenzijdig de vennootschapsbelasting bvb.
We geven fiscale stimuli aan bedrijfszetels om zich 10km verder in de lege zone vlak boven de luchthaven te gaan vestigen. We zetten de Patria ruïnes te koop.
A.Rouet
zondag, 30 augustus, 2009 - 17:27@ melodius
Wanneer ze zich in een internationaal gezelschap bevinden, gedragen Vlamingen én Walen zich best bescheiden, vind ik. Ook Brusselaars vallen wat dat betreft mee wanneer ik hen vergelijk met de gemiddelde Amsterdammer of Parisien.
Zelfs wanneer, zoals steeds, de Vlaming van het bonte gezelschap de groep 'begint te tolken', doet hij dat meestal op bescheiden manier.
Bompa
maandag, 31 augustus, 2009 - 00:28Is het dan OK als ik tegen iemand zeg dat hij de 'marrokaan' niet moet uithangen ?
De volgende wetstraatidioot die zegt dat we 'meer Vlaanderen' nodig hebben, wil eigenlijk zeggen : wees wat meer onderdanig (Is dit het ware opzet van de regimezender?).
Eventueel aan toe te voegen : vlaanderen (onoverg.; vlaanderde, h. gevlaanderd) overdreven en ten onrechte bescheiden gedrag vertonen. Iemand Vlaanderd als hij niet bewust is van zijn 'vrij-zijn'. Iemand Vlaanderd waneer hij beperkt is in zijn toepassing van diezelfde vrijheid om zijn rechten te bekomen door allerhande opgeworpen politieke en sociale constructies.
Herteleer
maandag, 31 augustus, 2009 - 00:49Vlaanderen als werkwoord is echt tenenkrullende onzin. Een ietwat plausibele invulling zou kunnen zijn: 'het dramatiserend jengelen omdat er in een boerenhol aan de andere kant van de wereld geen leeuwevlag wappert op 11 juli'
melodius
maandag, 31 augustus, 2009 - 08:26"Ik Vlaander" zou bijvoorbeeld kunnen betekenen "ik maak me heel heel kwaad als aan bepaalde historische feiten wordt verwezen, zoals bv dat de flaminganten met de nazis hebben gecollaboreerd en anno 2009 nog steeds vinden dat zij groot gelijk hadden en de werkelijke slachtoffers van de oorlog zijn, maar ik ben wel dwaas genoeg om als eerste de oorlog ter sprake te brengen". Of "ik slinger wild heen en weer tussen dorpse arrogantie en een dorps minderwaardigheidsgevoel". Of nog "ik ben een vrijdenker omdat ik even xenofoob ben als 90% van mijn volksgenoten". Het zijn maar suggesties.
RW
maandag, 31 augustus, 2009 - 08:58@Melodius
Mooie definitie!
Weet u ook wat 'ik lul' betekent?
traveller
maandag, 31 augustus, 2009 - 10:08@ Herteleer
Riga een boerenhol?
Je weet nog minder over Letland dan over Vlaanderen
traveller
maandag, 31 augustus, 2009 - 10:11@ melodius
Hoe oud was jij feitelijk in 1940?
Jouw puberale uitdagende woordenkramerij maakt geen enkele indruk.
johan vandepopuliere
maandag, 31 augustus, 2009 - 10:22@ Melodius: Het feit dat u Vlamingen als een onderscheidbare etnie benadert, maakt dat u levensbeschouwelijk niet van de flamingant te onderscheiden valt. Alleen het voorwerp van uw vijandigheid verschilt, maar de fatalistische toon, de veralgemening en de neerbuigendheid van uw betoog, zijn typisch voor de racist, of ruimer gesproken, de etnicist, en in het bijzonder de kwade varianten ervan. Ik ben niet dermate relativistisch ingesteld dat ik niet geloof in een mogelijke karakterisering van de gemiddelde x-ing, zowel genetisch als cultureel, maar de neiging om die karakterisering te verengen tot het negatieve en die vervolgens uit te vergroten, toont een verregaande bewustzijnsvernauwing, kenmerkend voor extremisten van allerlei slag.
chris impens
maandag, 31 augustus, 2009 - 11:46@ johan vandepopuliere: "Vlamingen als een onderscheidbare etnie benaderen", m.a.w. zoals Johan Vandepopuliere dat deed in # 77602 door het te hebben over "ons (=van de Vlamingen, inclusief JVDP) vermogen ons (idem) aan te passen en ons (idem) aan te schurken tegen de feitelijke machthebber"? Waardoor de tricolore nationalist JVDP volgens zijn eigen logica "levensbeschouwelijk niet van de flamingant te onderscheiden valt"?
RW
maandag, 31 augustus, 2009 - 11:53Melodius zit met een gedepasseerd begrippenapparaat. Wie spreekt er tegenwoordig nog van 'de flamingant', tenzij hij vreselijk oud is of in een omgeving woont waar de tijd heeft stilgestaan en de mentaliteit is blijven hangen?
'Flamingantisme' is een interpretatie van een maatschappelijke beweging vanuit een minimalistisch buitenstaandersperspectief: er zijn lieden die willen afwijken van de norm en die zich dan overgeven aan een bepaald gedrag (Nederlands, 'le flamand', willen spreken in omstandigheden dat dat niet past (in de rechtbank, in het onderwijs, in het parlement, in het leger ....). Bij dat soort mensen hoort een zelfstandig naamwoord (flamingant) dat een verzelfstandigd tegenwoordig deelwoord is dat afgeleid is van een werkwoord (flaminger) dat weer is afgeleid van een scheldwoord (flamin).
Dat woord is toch helemaal niet meer van toepassing in de tegenwoordige context. De norm is niet langer Frans spreken. Het terrein is is niet langer de cultuur. Het terrein is de economie en de politieke structuur, en wie er ageert is nationalist of separatist of wat anders, wellicht het tegendeel, maar van 'flaminganten' spreken? Désuet!
Ook dat verwijzen naar de tweede wereldoorlog is zo vreselijk gepasseerd. We zijn 60-70 jaar verder! Bijna iedereen die nu actief is, is na die oorlog geboren. Wat is de relevantie van wat toen gebeurd is als gevolg van een internationaal conflict in een heel andere tijd voor wat er nu op micro-niveau gedebatteerd wordt in een kleine Europese regio?
Tenslotte is er het fetisjisme. Blijkbaar hebben woorden als 'nazi' een geweldig emotionele afschrikkende lading voor sommigen. En diezelfden veronderstellen dan bovendien dat ook voor de buitenwacht dat soort woord geweldige impact heeft. Ook iets van meer dan een halve eeuw geleden. Intussen is het nazisme een in de tijd omschreven historisch gegeven dat de meeste levende medeburgers niet persoonlijk beleefd hebben, en is het woord uitgehold tot een lege schaal door het gedurig betekenisloos gebruik ervan. Maar toch blijft het ritueel standhouden. Ga even kijken op de forums van le Soir. Je weet geen raad met de evolutie van wat dan ook? Snel naar de kast met medicamenten en er een woord uithalen als 'nazi'! (Of 'fascist', of 'racist', of het summum: 'Hitler'.)
Kom, ik ga weer wat nuttiger dingen doen. Laat de doden de doden begraven.
A.Rouet
maandag, 31 augustus, 2009 - 12:32Zeer raak die 86968 van jvdp, getuige impens' 86969.
Melodius en impens, 'flamingant' niet zo!
johan vandepopuliere
maandag, 31 augustus, 2009 - 13:32@Chris: met uw "tricolore nationalist" begeeft u zich op het terrein van Marc Huybrechts e.a., die zelf beweegredenen verzinnen bij andermans uitspraken of beweegredenen. Ik ontken de Vlaamse identiteit niet, noch de "belgitude". Beide historische en culturele entiteiten hebben hun sporen nagelaten in de individuele identiteiten van de inwoners van die regio's, of burgers van die naties.
U bent erg goed in het bijhouden van bijdragen, maar de inconsequenties die u daarbij wil aantonen, zijn wensdromen. Ik noem mezelf al heel mijn lvb-leven in zekere mate racist, en geloof niet dat de mens zomaar los te koppelen valt van de entiteiten die hem omringen, wat een liberale beweging nuttig en ietwat paradoxaal maakt.
Waarin ik met melodius verschil, is dat zijn analyse van de Vlaamse aard vervalt in extreme en negatieve veralgemening. Dergelijk extremisme heeft hij gemeen met anderen hier, die leden van etnieën categoriseren volgens die etnische kenmerken, die meestal negatief geladen zijn.
Het is, zoals A.Rouet opmerkt, natuurlijk niet prettig om vast te stellen dat je aartsvijand je broeder is, niet alleen in bijbelse, maar ook in ideologische zin. Waarna de poging de bal terug te kaatsen naar de wakkere observant enkel als uiterst krampachtig kan worden beschouwd.
chris impens
maandag, 31 augustus, 2009 - 15:10@ JVDP: ik houd helemaal niets bij, maar mag mij verblijden in een redelijk geheugen. Naast "Vlaams nationalisme" --een ongunstige term die u ook gebruikt-- floreert er ook een "Belgisch nationalisme", waarvan emotionele oproepen tot "belgitude" m.i. een symptoom zijn.
Wat nu #86968 betreft: het "erkennen van onderscheidbare etnieën" zou dus niet van "flamingantisme" (erg, dus) te onderscheiden zijn? Toe maar. Met dat standpunt kan een nieuwe heksenjacht geopend worden, vergelijkbaar met de "racisme"-paranoia. En de Belgische "etnie" dan, uitgevonden in 1830, en basis van een anti-solidaire secessie?
johan vandepopuliere
maandag, 31 augustus, 2009 - 16:34@Chris: dus "Vlaams nationalisme" is een ongunstige term, *die ik* ook gebruik ??? Of *omdat ik* hem gebruik?
In het eerste geval moet ik dringend enkele van uw bijdragen herlezen, want ik had niet de indruk dat u het Vlaams nationalisme ongunstig vond. In het tweede geval bemoeilijkt de premisse, dat een term een andere betekenis heeft naargelang van wie hem gebruikt, de discussie danig. Wij beschouwen "evolutieleer" toch niet als een spotnaam, wanneer hij door pakweg Tom Cruise wordt uitgesproken?
Wat de Belgische etnie betreft: er zijn genoeg mensen die zich Belg beschouwen, sommigen daarvan zelfs én Belg én Vlaming. Maar hun recht zich tot een bepaalde identiteit te rekenen wordt hen blijkbaar niet gegund. Het is bijvoorbeeld niet omdat ik me niet kan voorstellen homo te zijn, een identiteit die pas veel later werd aanvaard in onze contreien dan 1830, dat ik andermans geaardheid in twijfel trek. Een analogie die wellicht meer versluiert dan verheldert, dus laat ik het mutatis mutandis maar op Belgen houden.
chris impens
maandag, 31 augustus, 2009 - 17:12@ JVDP: ik vind "nationalisme" (Vlaams, Belgisch, Tsjechisch, Iers, Schots,...) ongunstig klinken, en het etiket "nationalist" dat mij hier wel eens opgeplakt is ergert mij. Maar niet alles waaraan men dat stigma meegeeft verdient het ook. Ghandi was tenslotte ook een nationalist, en elk antikoloniaal streven naar autonomie (Vlaams, Tsjechisch, Iers, Schots,...) kan als nationalisme afgedaan worden. En specifiek: uit Belgicistische hoek klinken verwijten van "nationalisme" zeer onecht, want het uiterst conservatieve en volkomen kunstmatige Belgische nationalisme heeft niet eens de excuses van het Vlaamse (Tsjechische, Ierse, Schotse,...).
melodius
dinsdag, 1 september, 2009 - 07:43Blijkbaar mist de knuppel zijn effect niet in het hoenderhok. Nog één suggestie, in het bijzonder bedoeld voor het publiek van deze blog : "ik vlaander", "ik verwijt (onterecht) aan anderen wat ik zelf doe". Zo zal de modale flamingant aan degene die de masturbatoire inspanningen van de VRT om van "vlaanderen" een flatteus werkwoord te maken verwijten zelf een nationalist te zijn. Of zal hij de Franstaligen in de Brusselse periferie consequent "Herrenvolk" noemen, als onrechtstreekse hommage aan de lange collaborationistische traditie van de Vlaamse beweging.
Herteleer
dinsdag, 1 september, 2009 - 07:49@ traveller
U schreef: "Riga een boerenhol?
Je weet nog minder over Letland dan over Vlaanderen"
Dat klopt, ik ben geen aardrijkskundige.
Ik snap echter niet zo goed waarom u er Riga bijsleurt.
Stond er iets in mijn reactie (#86958) dat u aan die stad deed denken?
Terug on topic:
Ik hoop dat de uitvinder van het werkwoord 'vlaanderen' niet 'gebelgd' is, mocht zijn neologisme een stille dood sterven...
joe
dinsdag, 1 september, 2009 - 09:10"Ik snap echter niet zo goed waarom u er Riga bijsleurt."
groot gelijk Herteleer, we hadden het indertijd over die vlaggen in Nowhere, Iowa USA.
Ruimingswerken
dinsdag, 1 september, 2009 - 10:13Ik had niet begrepen dat de VRT van 'vlaanderen' een flatteus werkwoord wou maken. Ik had de indruk dat ze daar met die definitie van dat zogezegde werkwoord net als Melodius graag wat neerkeken op dat volkje. Of heeft Melodius in zijn haast om te trollen die zin niet 100% goed geformuleerd?
'Zo zal de modale flamingant aan degene die de masturbatoire inspanningen van de VRT om van "vlaanderen" een flatteus werkwoord te maken verwijten zelf een nationalist te zijn.'
Er scheelt iets aan die zin.
@Melodius
Meneer, met alle verschuldigde respect, kan u ons eens een correcte versie van die zin geven, zodat we u goed begrijpen? Er valt meestal goud uit uw mond en het zou jammer zijn het deze keer niet goed te zien vallen.
Bompa
dinsdag, 1 september, 2009 - 10:47"Hij vlaanderde toen hij hem zag turken en veel te traag marokkaande."
= De Vlaming vertoonde fatalistisch bescheiden -masturbatoir-gedrag toen hij een man zag die zijn tweede sigaret opstak in nog geen 3 minuten terwijl hij ostentatief in een BMW decapotable veel te traag door Sint jans molenbeek cruisde en het verkeer stratenlang ophield.
Disclaimer : Helaas ben ik niet zo vertrouwd met andere nationaliteiten. Dergelijke zinnen zijn zeker en vast mogelijk met alle andere nationaliteiten. Dankzij het geslaagde integratiebeleid ben ik het meest vertouwd met de eigenschappen die eerder vermelde landen,volkeren typeren.
Dorb
dinsdag, 1 september, 2009 - 13:01Melodius, heb je nu echt niets anders te doen dan op de Vlamingen te hakken. Dit getuigt van een enorm minderwaardigheidscomplex. Op uw onzin antwoorden we niet.
A.Rouet
dinsdag, 1 september, 2009 - 13:05@Dorb
ah nee?
Dorb
dinsdag, 1 september, 2009 - 13:57Voor een mindere geest wil ik me nog verduidelijken, A.Rouet. Ik antwoord niet op de inhoudelijke nonsens van Melodius, maar wijs hem er wel op dat hij zich aanstelt. Een stuk zoals jij nu doet.
Benny Marcelo
dinsdag, 1 september, 2009 - 17:29@Dorb en Ruimingswerken: Melodius is een zelfverklaarde anarchist (heeft hijzelf gezegd) die er dan nog prat op gaat dat hij veel belastingen betaald (heeft hij ook zelf gezegd. Een uitdagerke vanachter zijn anonimiteit, schrik voor de confrontatie. Mocht die er komen dan is hij de eerste om te bleiten dat de overheid hem niet beschermd. Maak er u niet druk in.