Zoek de contradictie
De volgende vraag die zich stelt, is of de overheid moet optreden en een rookverbod moet uitvaardigen. Kan de vrije markt dit niet zelf oplossen? In principe wel. (...) We krijgen een evenwicht met twee soorten cafés: iedereen gelukkig. Er is echter een probleem. Het is niet omdat er zo'n evenwicht bestaat dat het spontaan zal worden gevonden. De cafébaas die vandaag (zonder algemeen rookverbod) zou beslissen om zijn café om te vormen tot een niet-rokerscafé heeft een dubbel probleem. Ten eerste moet hij bereid zijn om zelf politieagent te spelen en rokende klanten aan de deur te zetten. (...) Ten tweede is er heel wat onzekerheid over het effect van zo'n unilaterale beslissing. Zullen zijn concurrenten die geen rookverbodsteken plaatsen niet gaan lopen met zijn rokende cliënteel? (...)
De reden waarom een algemeen rookverbod waarschijnlijk niet zal leiden tot een daling van het zakencijfer [LVB: bedoeld wordt: de omzet] is simpel. Er zijn meer en meer mensen die een bezoek aan het café schrappen omdat er te veel rook hangt. Die groep zal zeker nog groeien. Een algemeen rookverbod zal hen opnieuw aansporen een café binnen te stappen. Die groep van nieuwe klanten zou wel eens groter kunnen worden dan de afhakende groep rokers.
Paul De Grauwe in een opiniestuk in De Morgen, 5 december 2009



Reacties
Herteleer
zaterdag, 5 december, 2009 - 19:50"Zullen zijn concurrenten die geen rookverbodsteken plaatsen niet gaan lopen met zijn rokende cliënteel?" <=> "Er zijn meer en meer mensen die een bezoek aan het café schrappen omdat er te veel rook hangt. .... Een algemeen rookverbod zal hen opnieuw aansporen een café binnen te stappen."
De schrijver is dus duidelijk tégen vrije keuze en zelfregulering, en dat verblindt hem, en drijft hem tot tegenspraak.
oxbow
zaterdag, 5 december, 2009 - 21:14Als er toch geen leegloop verwacht wordt, waarvoor dienen dan de steunmaatregelen?
http://www.standaard.be/art...
Er heeft onlangs nog zo een tabelletje in een krant gestaan (weet niet meer welke) over de buitenlandse cafés met de percentages van het volk dat zogezegd met een rookverbod tenminste op café kon gaan: over het algemeen was het telkens een negatief cijfer
En als het dat niet is, dan kunnen ze nog over de daling van hartaanvallen beginnen, wat óók al weerlegd is geweest door de universiteit Maastricht dat stelde dat de daling er kwam door de spectaculaire verbetering van de medische technieken en betere preventie.
Katrien
zaterdag, 5 december, 2009 - 21:36Ik dacht dat het rookverbod werd ingevoerd om het personeel te beschermen. Maar dat zou de vrije markt ook kunnen oplossen, waarschijnlijk.
Wel eigenaardig dat er vroeger, voor het verbod, niet meer restaurants met een rookverbod waren. Waar was de vrije markt dan? Ik zou er voor gekozen hebben.
marcfrans
zaterdag, 5 december, 2009 - 23:19@ Lvb
Ik zal uw strikvraag proberen te beantwoorden. Maar, vooraf gezegd, het is niet duidelijk (op basis van deze twee paragrafen) welk 'probleem' De Grauwe hier wil aanpakken. Gaat het om het (gezondheids)probleem van 'secondary smoke', gaat het over het maximiseren van de omzet van 1 restaurant/cafe, of gaat het over de omzet van de ganse horeca sector?
De Grauwe stelt dat er in principe een evenwicht (met twee soorten cafes) bestaat (of moet bestaan), maar dat de vrije markt dit niet "spontaan" zou kunnen vinden. Die stelling is betwistbaar. Via 'trial and error' kunnen individuele cafebazen zelf wel uitvinden wat hen het best zou uitkomen in hun omstandigheden (van clienteel en locatie...), maar dit veronderstelt dat zij 'vrij' zouden zijn van een rookverbod in te stellen, of niet, in hun eigen cafe.
Er zijn verschillende "contradicties" mogelijk hier. Neem de gemakkelijkste. Als het zou gaan om het gezondheidsprobleem (of de protectie van de gezondheid van de mensen, en vooral dan die van niet-rokers) dan is er GEEN ALGEMEEN rookverbod nodig. Het zou volstaan van individuele cafebazen zelf te laten beslissen of zij een verbod willen instellen of niet. De consumenten zullen dan wel hun eigen keuzes maken tussen cafes/restaurants.
Als het zou gaan om de omzet van 1 bepaalde zaak, dan heeft de betrokken baas zelf de keuze tussen a) verbod, (b) geen verbod, of (c) afzondering. Het (netto) resultaat gaat afhangen van vele omstandigheden van geval tot geval.
Als het zou gaan om de omzet van de ganse sector, dan is het duidelijk dat de individuele vrijheid van cafebazen de omzet zou maximiseren, vermits beide soorten klanten dan aan 'hun trekken' zouden kunnen komen of bediend worden.
En nu wachten en zien of Cogito professor De Grauwe durft aanpakken.
Cogito
zondag, 6 december, 2009 - 00:35Die contradictie heeft weinig tekst nodig: als die doelgroep bestond, was die op de vrije markt al lang bediend.
Cogito
zondag, 6 december, 2009 - 01:00Of anders gezegd: als men de groep die wegblijft wil terughalen, en als die groep groter is dan de rokers, dan zou dit betekenen dat caféhouders hun clienteel al jaren en in de komende jaren zien slinken tot minder dan de helft (want anders kan de groep nietrokers niet groter zijn dan de groep rokers). Caféhouders zullen heus geen algemeen rookverbod nodig hebben in zulk geval om maatregelen te nemen.
Enne, Professor MarcFrans, effe eerlijk: Professor De Grauwe aanpakken? Iemand anders hier zou zeggen: "De Grauwe is een lul", waarbij ik mij helemaal zou aansluiten en er verder geen woorden aan vuilmaken.
ivan janssens
zondag, 6 december, 2009 - 01:56De aanbeveling van Europa met betrekking tot het rookverbod gaat uit van de volgende vaststelling: jaarlijks sterven ongeveer 7.000 mensen over heel Europa als gevolg van omgevingsrook op het werk. Twee derde daarvan zijn rokers. Het cijfer voor de gevolgen van omgevingsrook thuis is ongeveer het tienvoudige: 70.000.
Vertrekkende van die vaststelling kunnen we proberen te berekenen hoeveel mensen er in België sterven als gevolg van "second hand" smoke in de café's. Zeven duizend delen door twintig (ongeveer aandeel Belgische bevolking in Europa). Dat is 350. Als het rookverbod wordt uitgebreid tot alle horecazaken waar gegeten wordt, dan blijft roken toegelaten in ongeveer 10% van alle horecazaken. Dus 35, waarvan één derde of ongeveer 11 à 12 niet rokers.
Nu heeft dit cijfer betrekking op roken op het werk. Het cijfer voor de horeca kan niet anders dan flink lager liggen (niet zo veel Belgen zitten 40 uur per week in een rokend café). Conclusie: het gaat hier over enkele gevallen per jaar, zeker als je enkel de niet-rokers telt, en daar gaat het toch uiteindelijk om dacht ik. Wel, als je de vrije keuze toelaat dan kunnen die niet-rokers terecht in café's die opteren voor een rookverbod. Een algemeen rookverbod is dus irrelevant voor de volksgezondheid, maar kan wel het einde betekenen voor vele café's.
Johan B
zondag, 6 december, 2009 - 09:21Ik denk dat er een situatie mogelijk is zonder contradictie.
Stel dat gemengde groepen (rokers en niet-rokers) hoofdzakelijk rokerscafés verkiezen (bv. omdat rokers dominant zijn of omdat niet-rokers medelijden hebben met verslaafden, enz.). Stel verder dat groepen met rokers veel talrijker zijn dan groepen met uitsluitend niet-rokers. Het gevolg is dan dat in een vrije markt niet-rokerscafés weinig succes zullen hebben.
Na de invoering van een rookverbod kunnen groepen met rokers niet meer kiezen om naar rokerscafés te gaan. Het is dan theoretisch mogelijk dat het aantal rokers dat beslist thuis te blijven kleiner is dan het aantal niet-rokers dat beslist terug op café te gaan.
Cogito
zondag, 6 december, 2009 - 10:44Het is beslist tijd voor een nieuw soort roken: met een in-en uitademmasker op. Binnenin een soort neus-mondmasker bevindt zich een pijpje waarlangs men tabaksrook kan inhaleren. de uitgeademde rook wordt via een slang naar een afvoersysteem gebracht waar de rook gereinigd wordt en vervolgens naar buiten toe geloosd.
In het zuurstofmasker zit ook een klep die het inhaleren van gewone lucht mogelijk maakt, zodat de roker kan ademen zonder het masker af te moeten doen. Hoewel men ook een variant kan verzinnen waarbij het masker enkel tegen het gezicht wordt gehouden wanneer men wil in- of exhaleren. Men kan zelfs een centrale tabakshaard verzinnen van waaruit alle rokers hun rook krijgen aangevoerd en die continu brandt.
Net als het Zweedse Snuss en de rookloze sigaret zal zulke ingenieuze oplossing die de enkele meerokende doden uitspaart, vigoureus worden bestreden.
Wat volgende vragen bij mij wakker maakt:
Hoe belangrijk is het blootleggen van de echte motieven om de verbieders te bestrijden? Hoe belangrijk is het verbergen van je echte motieven om om het even wat als wet te kunnen opleggen? Men zou het Machiavelli kunnen vragen.
Cogito
zondag, 6 december, 2009 - 10:45In hoeverre is het dwarsbomen van de kapitalistische Amerikaanse tabaksindustrie een (hoofd)motief?
Mike
zondag, 6 december, 2009 - 10:49In Café Belga (met excuses aan de flamingante lezers), Flageyplein, is al jaren een rookverbod. Ondanks de waanzinnige grootte van het café, wat stiekem gedrag zou vergemakkelijken, heb ik nog nooit iemand een poging zien ondernemen om tegen het rookverbod in te gaan. De eigenaars hebben dus ook nog nooit politie moeten spelen.
marcfrans
zondag, 6 december, 2009 - 19:34@ Johan B
Niet-rokers die "medelijden" zouden hebben met verslaafden lijken me niet verstandig. Het eigen comfort en - belangrijker - gezondheid opofferen voor iemand anders' dommiteiten...?
Een belangrijke functie van een 'vrije markt', naast het leveren van informatie over 'schaarste' en over consumentenvoorkeuren, is het leveren van informatie over 'producten' (in casu hier diensten). Wanneer cafebazen zelf mogen beslissen over het al of niet invoeren van een eigen rookverbod, dan gaat het simultaan bestaan van beide soorten cafes informatie verschaffen aan de bestaande rokers. We mogen veronderstellen dat niet alle rokers echt-verslaafden zullen zijn, maar dat er nog steeds een grote groep van 'gelegenheidsrokers' bestaat. Het contrast tussen de aangename lucht in rookvrije cafes versus de 'stank' in rokerscafes, zou na een 'learning effect' mogelijks leiden tot een vermindering van het aantal rokers.
De contradictie zit hem in een algemeen rookverbod. Een vrije markt met beide soorten cafes gaat zowel de totale nuttigheid (voor rokers en niet-rokers) maximisen EN de gezondheid van niet-rokers kunnen vrijwaren.
Cogito
zondag, 6 december, 2009 - 21:51En wat was nu de door jou beoogde contradictie, Luc?
Patient X
zondag, 6 december, 2009 - 23:31Ik had niet verwacht dat dit gewauwel van een hoogleraar afkomstig zou zijn.
Krist
maandag, 7 december, 2009 - 00:36De uitslagen van in Zwitserland gehouden referenda doen vermoeden dat zelfs een flink deel van de rokers voor een rookverbod in de horeca is. Dat "de vrije markt" niet voor meer rookvrije cafés zorgt is dus wel opmerkelijk. Ik denk dat we hier inderdaad met een "marktfalen" zitten.
Cogito
maandag, 7 december, 2009 - 04:58Een "wat" Krist?
Ongeduld zal je bedoelen.
Leo Norekens
maandag, 7 december, 2009 - 09:06Ik dacht dat de vraag in de titel retorisch bedoeld was, maar nu blijkt dat de gemeente er een raadspelletje van maakt.
Welaan dan...
De Grauwe zegt enerzijds dat zonder algemeen rookverbod de rookvrije cafés hun klanten gaan verliezen aan de rookcafés, en dus schade zullen lijden, ....en anderzijds dat een rookverbod nieuwe klanten naar de cafés zal leiden, wier aantal dat van de afhakende groep rokers wel eens zou kunnen overstijgen.
In beide gevallen is de conclusie: hoera voor het rookverbod! ... en toch klopt er iets niet.
Het is, in goed Vlaams, "het één of het ander", professor.
-------------
Toevoeging:
...Of beter gezegd: beide effecten zijn realistisch te verwachten, zowel bij een algemeen rookverbod als bij een particulier rookverbod. In beide gevallen moeten ze samen in rekening gebracht worden, en met alkaar in vergelijking gebracht, en mag dus enkel het netto-effect behouden blijven.
Als bij een algemeen rookverbod het aantal nieuwe (rookafkerige) klanten groter zou zijn dan het aantal afhakers, dan zou dit a fortiori in het voordeel moeten spelen van de rookvrije cafés die zich onderscheiden van de vrije-rookcafés, want zij gaan met heel die groep nieuwe klanten lopen.
Iedereen tevreden.
Weg met het algemeen rookverbod dus. Veel succes voor de vrijwillig rookvrije cafés. En evenveel succes voor de vrije-rookcafés.
LVB
maandag, 7 december, 2009 - 09:13Het valt wel op dat naarmate het discours van De Grauwe onsamenhangender en warriger wordt, hij meer en meer bijval krijgt van de mainstream media. In de trant van "zèlfs de liberale professor De Grauwe zegt dat..."
RW
maandag, 7 december, 2009 - 12:56zakencijfer-omzet
Oh! Lvb opeens bezorgd om de kwaliteit van het Nederlands!
Ik had er al niets over willen zeggen wegens pedant en het zal hem een zorg zijn, en 'laat de markt toch beslissen', maar dan toch maar:
'We worden niet langer voorgeschreven wat we moeten doen of denken ...' in Wij zijn jaloers op de Moslims is afschuwelijk Nederlands. Brrr. Anglicisme. Ik hoef zelfs niet te gaan kijken in de Engelse tekst om te weten wat daar staat.
In het Nederlands zeg je: 'Ons wordt niet langer voorgeschreven wat we moeten doen of denken ...'
Overigens, waarom Moslims met een hoofdletter? Schrijf je Protestant met een hoofdletter?
LVB
maandag, 7 december, 2009 - 14:25@RW: Die schabouwelijke vertaling komt van De Morgen, zoals uit de bronvermelding kan worden afgeleid.
Mijn bezorgdheid voor de Nederlandse standaardtaal is niet van recente datum: http://lvb.net/?query=verka... en http://lvb.net/?query=diale...
Jef Klak
dinsdag, 8 december, 2009 - 13:32De vraag is natuurlijk: wat mag een overheid reguleren en wat niet? Ik bedoel, je kan argumenteren dat zij zich niet te moeien heeft met wat er in een café afspeelt, dat rokers m.a.w. niet-rokers kunnen blijven terroriseren met hun stank. Dan kan je evengoed argumenteren dat de overheid zich niet te moeien heeft met hoe snel er wordt gereden op de openbare weg, om het aan elk individu zelf over te laten. Tenslotte, als iedereen mooi netjes op zijn/haar vak blijft en geen ondoordachte maneuvers maakt kan dat ook best zonder ongevallen. Maar er bestaat in beide gevallen een verhoging van het gezondheidsrisico. Je kan in beide gevallen argumenteren of de aanpak niet te drastisch is. Mijn inziens wel. Laat cafés tenminste toe een apart rookkot te bouwen. Maar ik pleit wel degelijk voor een algemeen verbod. Het is gewoon degoutant wanneer je een stappeke doet met propere kleren en na 15 minuten stink je extreem naar de rook! Dat is gewoon onaanvaardbaar.
LVB
dinsdag, 8 december, 2009 - 13:41@Jef Klak: de vergelijking tussen een rookverbod op café en een snelheidsbeperking op de openbare weg gaat niet op. Niemand wordt verplicht of kan er niet onderuit om een rokerscafé binnen te gaan. De openbare weg gebruiken, dat is voor zeer veel mensen een noodzaak.
johan vandepopuliere
dinsdag, 8 december, 2009 - 14:18Over het taalgebruik in onze kranten maak ik mij geen zorgen meer. Wat dat betreft is het predicaat "kwaliteits-" al lang een potsierlijke leugen. De vermakelijke website Radio Plasky heeft zich gespecialiseerd in allerhande vormfouten en inhoudelijke tegenstrijdigheden op te sporen, en wordt, gezien de snelheid waarmee online fouten worden rechtgezet, zelfs als een soort gratis eindredactie gebruikt.
Het rookverbod is hetzelfde debat als het dragen van een gordel, een fietshelm, het vergrendelen van je auto, ... In welke mate dwingt de overheid haar burgers zorg te dragen voor zichzelf. Dat een libertarische blogger zich daartegen verzet, wekt geen verbazing.
Ik vind het discours van De Grauwe niet contradictorisch maar hij maakt verregaande veronderstellingen:
stel dat ik twee voorwaarden heb om op café te gaan
- de aanwezigheid van mijn vriend X
- de afwezigheid van rook
stel nu verder dat mijn vriend X geen voorwaarden heeft om op café te gaan, maar kunnen roken belangrijker vindt dan gezelschap
In een vrije markt waar rookcafés ontstaan en niet-rookcafés, gaat X op (rook-)café en ik niet.
In een gereguleerde markt met rookverbod gaan X en ik samen op (niet rook-)café.
De verregaande veronderstelling die De Grauwe maakt is dat er veel X-en en jvdp's zijn.
Toch ben ik te vinden voor een rookverbod op café, om dezelfde reden waarom alle feesten in mijn vriendenkring nu rookvrij zijn. De rokers gaan buiten eentje roken, wat voor afwisseling in ruimte en gezelschap zorgt. Iedereen is blij dat ze hun kleren 's anderendaags kunnen aandoen, etc. De meeste rokers die ik ken zijn voorstander. De niet-rokers zijn af en toe jaloers op het sfeertje buiten en gaan zelfs al eens mee. Toch was er een sociale omslag nodig om dit te bewerkstelligen. Dezelfde sociale omslag kan ontstaan door een van overheidswege opgelegd verbod.
Ik geloof wel dat de mens spontaan zoekt naar lokale maxima in het gemeenschappelijk comfort, maar dat overheden kunnen zorgen dat men van een lokaal maximum naar een hoger lokaal maximum elders springt, via een gedwongen minimum.
Jef Klak
dinsdag, 8 december, 2009 - 15:48@Luc,
De openbare weg gebruiken we omdat we nood hebben een mobiliteit.
Een café "gebruiken" we omdat we nood hebben aan sociaal contact.
Hoewel voor discussie vatbaar zou je zelfs kunnen stellen dat nood aan sociaal contact primeert op mobiliteit via openbare weg.
Niemand wordt verplicht of kan er niet onderuit de openbare weg niet te gebruiken hoewel dat, toegegeven, een pak moeilijker is gezien de economische realiteit dan onder een stink-café onderuit te geraken. Maar het punt ligt hem eerder in het feit dat zonder rookverbod, geen enkele zelfstandige café uitbater het risico zal durven nemen een rookverbod in te voeren uit angst dat zijn overbuur het niet doet. En reclame makan van "hey, mijn stink-café is eindelijk rookvrij - allen naar hier" zal wel effe duren vooraleer de mensen het weten en dan nog, zonder grondige schoonmaakbeurt zal de stank er nog wel effe blijven rondhangen.
Punt is dus dat de overheid van mening is dat er maar beter een algemeen rookverbod komt en uitzonderlijk ben ik het met hen eens. Omdat passief roken nu eenmaal schadelijk is en ik als niet-roker evenveel nood en recht op sociaal kontakt heb als een ander. Straks gaan we nog zeggen dat de overheid dan maar zelf niet-rokers cafés moet opendoen voor de zageventen zoals ik. En de dag dat die succesvoller zouden zijn komt iedereen klagen dat het niet eerlijk is enz...
Misschien moeten ze met dagen werken. Maandag gesloten. Dinsdag en woensdag: verboden te roken. Donderdag vrijdag rook je jezelf te pletter en zaterdag weer niks en zondag weer wel... Tis maar een idee...
Cogito
dinsdag, 8 december, 2009 - 16:23Ik vind het nog altijd verbazend. Als je dus meent ergens goede argumenten voor te hebben, mag je je buurman verplichten om te doen wat jij zegt? Rare snuiters, die democraten.
Ik denk dat ik eens ga pleiten voor twee verplichte ochtendfitnesssessies per week. Goed voor de gezondheid, goed voor de ziekenkas. Alleen fascisten kunnen er iets tegen hebben.
fcal
woensdag, 9 december, 2009 - 00:04@Luc
Ik heb ergens gelezen, dat in Californië het reeds verboden is van in de "open lucht" te roken. U bent een Californiëkenner, klopt dit?
Rick
woensdag, 9 december, 2009 - 00:41Onlangs wel vastgesteld dat in de winkelstraat van Santa Monica, CA een rookverbod heerst. Op de pier ook.
Cogito
woensdag, 9 december, 2009 - 09:40Dat is omdat het uiteindelijk doel van het begin af aan, een nicotineverbod is. Nicotine is veel schadelijker voor de gezondheid (hart) dan pakweg cafeïne. Alle strapatsen rond meeroken en gedeeltelijke verbodjes zijn elleboogwrikkerijtjes. Daarom dat pogingen om op nietrokende wijze te voorzien in nicotinetoevoer, zoals snus of de rookloze sigaret, met evenveel vigor bestreden worden als tabak. Ik bekijk het allemaal met gemengde gevoelens. Ik vind het absoluut een smerige gewoonte en een tabaksvrije maatschappij zou ik wel mooi vinden, maar de liberaal in mij heeft fundamentele morele bezwaren tegen het bereiken van dit doel via wapens euh politiek (maar dat is eigenlijk hetzelfde).
Benny Marcelo
woensdag, 9 december, 2009 - 11:18@Jef Klak: je bent er wel tegen dat de overheid rookvrije cafés opent, maar de overheid moet wel alle cafébazen verplichten hun café rookvrij te maken.
Als dat geen contradictie is.
Benny Marcelo
woensdag, 9 december, 2009 - 11:21In feite Jef Klak, ben je hier aan het pleiten om de overheid dat te laten doen wat jij graag hebt.
Chapeau voor het pleidooi van Cogito dan.
Elhaz
woensdag, 9 december, 2009 - 12:16@fcal: een vriend van mij zat in CA in zijn auto op de parking van een unief een sigaret te roken. Iemand tikt op zijn raam en zegt hem dat het verboden is te roken op het terrein. Onverdraagzaamheid ten top. Voor sommige mensen is het kunnen vergallen of verbieden van het plezier van een medemens een groot genot.
Jef Klak
woensdag, 9 december, 2009 - 23:17@Cogito: Liberalisme = maximale vrijheid van het individu, beperkt door waar deze de vrijheden van anderen aantast. Een beter voorbeeld dan roken ga je niet snel vinden!
@Benny Marcelo: En jij niet dan? Als wat ik graag heb in teken van het liberalisme staat en de overheid volgt dat voor 1 keer is, dan denk ik dat er reden tot juichen is, toch wel. Ja ik weet dat het verbieden van iets in contradictie lijkt te staan met het liberalisme totdat je beseft dat rokers toelaten overal hun ding te laten doen een degelijke beperking is van anderen hun vrijheid om gezond en rookvrij te leven! En ja, jullie rookpleiters beseffen verdomd goed genoeg dat ik principieel gelijk heb maar jullie egoïsme primeert dus duidelijk boven jullie luiheid om buiten of in een apart kot jullie eigen en enkel jullie eigen longen naar de kloten te paffen.
Omdat JULLIE gewoontes om anderen het leven zuur te maken nu eenmaal een "wervorven recht" zijn moeten wij niet-rokers maar blijven aanvaarden. Laat dan meteen cocaïne toe. Minder schadelijk voor anderen. Wel ik heb een alternatief. Rook maar wherever you want maar zet een luchtdichte helm op je kop zodat de rook er niet uit kan. Zo heb je er zelf nog wat aan ook want meer geniet.
isaiah
donderdag, 10 december, 2009 - 10:31@jef klak:
"laat dan meteen cocaïne toe". Yep, je begint het liberalisme te begrijpen.
"Het niet aantasten van andermans vrijheden" Ok, waar zullen we beginnen. In welk opzicht is het roken een aantasting van de vrijheid van anderen? Dat zij ergens niet meer kunnen komen. Neen, ze kunnen dat wel nog. Dat het die anderen stoort? De pompeuze villa hier in mijn straat stoort me ook, maar ik ben blij dat de mensen soms nog iets kunnen bouwen ook al gaat dat in tegen de esthetica van een paar ambtenaren. Omdat het hun gezondheid aantast? De gevaren van passief roken worden enorm overdreven en vallen in feite heel erg mee. Lees maar eens wat Wim Betz en Luc Bonneux, toch redelijk gerespecteerde medici, erover zeggen. Benieuwd naar je andere redenen.
"Omdat JULLIE gewoontes om anderen het leven zuur te maken nu eenmaal een 'wervorven recht' zijn moeten wij niet-rokers maar blijven aanvaarden." Ik dacht dat Cogito duidelijk had aangegeven geen roker te zijn. Ikzelf ben ex-roker.
Jef Klak
donderdag, 10 december, 2009 - 14:11@isaiah: Ik wil roken niet verbieden. Ik wil zaken die schade veroorzaken bij anderen reguleren. Roken valt daar perfect onder. Van mij mogen mensen roken op café, maar dan in aparte ruimtes waar ze anderen niet storen. Je kan toch moeilijk beweren dat rook onschuldig is voor niet-rokers? Je kan toch moeilijk argumenteren dat het moet kunnen dat niet-rokers, op zoek naar sociaal contact, er maar moeten mee leven dat ze hun kleren slechts 1 keer kunnen aan doen dankzij rokers?
Dat van coke was slechts illustratief. Ik hoop van harte dat ik daar geen betoog om hoef te houden omtrent het waarom we beter strijden tegen elke vorm van verslavende drugs...
Je betoog over een villa, daar ga ik niet eens tijd aan besteden. Als andermans weelde je stoort kwalificeer je in mijn ogen als onverdraagzaam of afgunstig. Wat jij zegt is simpelweg, ik mag de lucht verpesten waar anderen aanwezig zijn en als het hen niet aanstaat moeten ze maar oprotten. Als we op die manier moeten leven kunnen alle minderheden zich maar beter meteen ophangen in de wereld... En zelfs gesteld dat de gezondheidsrisicos beperkt zijn, ze zijn er nog steeds, net als de praktische beperkingen zoals stank, tranende ogen, verstopte neus enz. Punt is dat jullie rokers goed weten dat het storend is maar liever blijven discussiëren over hoe achterlijk het wel niet is dat niet-rokers vragen om rustig te kunnen ademen zonder jullie nicotine stank. Dat kan je best egoïstisch noemen.
RP
donderdag, 10 december, 2009 - 15:09@ Jef Klak: mijn moeder van 77 jaar heeft nooit met de auto gereden (of gerookt for that matter). Mag zij nu gaan eisen dat auto's verboden worden omdat er ieder jaar X doden en een veelvoud daarvan aan zieken vallen door uitlaatgassen en fijn stof?. En van die uitlaatgassen heeft iedereen die niet in Leuven Centraal et al. zit, zowieso last, terwijl passief roken vrij gemakkelijk vermijdbaar is (niemand verplicht je om in een café te gaan zitten). Punt is dat het vrij hypocriet is om rokers te verwijten dat ze de gezondheid van anderen schaden en ondertussen hetzelfde te doen door lustig fijn te stof de atmosfeer in te jagen.
En voor de slechte verstaander: ik pleit hier niet voor rook- of autoverbod, ik pleit voor minder betutteling.
RSPat
donderdag, 10 december, 2009 - 22:02Ik ken iemand die diabeet is en zijn vrouw is rookster. Als het om diabetes gaat prediken ze 'gezondheid', als het om het rookverbod gaat 'economie'. Moest nu één van beiden astma gehad hebben ... Om maar te zeggen dat de mening van sommigen afhangt vanwaar de wind komt. Als niet-roker heb ik nooit enig probleem gehad met rokers in een café. Als roker ook niet. En dat van die kleren, jef, dat begrijp ik ook niet. Na een stevig avondje uit zijn je kleren zowiezo niet fris meer, tenzij je een ergens een koel part hoekje opzoekt en de ganse avond rustig op je stoeltje blijft zitten. Ik begrijp niet waarom men een rookverbod op café wil. Dat is nooit een probleem geweest. Waarom nu plots wel.
Benny Marcelo
donderdag, 10 december, 2009 - 22:43@RSPat:
Waarom nu plots wel? onverdraagzaamheid!
En ik rook wel: twee a drie sigaretten per dag en soms lig ik al in mijn bed dat ik plots bedenk dat ik zelfs dat vergeten ben. Sta er niet terug voor op hoor :-)
Als een rookvrij cafe een lucratieve zaak zou zijn was er allang een op het idee gekomen om een rookvrij cafe te beginnen. Wat is hetvolgende? Een alcoholverbod?
Moest ge eens weten hoe al die verbodjes op mijn zenuwen werken; dat kan toch ook niet gezond zijn.
Jef Klak
vrijdag, 11 december, 2009 - 15:19We kunnen over alles gaan muggenziften. Een auto vervuilt ook. In eten zitten hormonen die ongezond zijn. Een computer vervuilt want gebruikt stroom, een paar schoenen maken vervuilt ook dus allemaal ongezond. En daarom mogen we roken niet afschaffen? Laat ons dan meteen het hele systeem platleggen en afschaffen want ergens hoe je het ook keert of draait zal er altijd wel iets zijn dat dezelfde tekenen vertoont en waar geen haan naar kraait. Niet-rokers klagen al jaaaren. En de vele rook in een klein café is écht wel storend. Waarom mag er ni meer gerookt worden? Onverdraagzaamheid zeggen sommigen. Kan je ook omdraaien. Waarom willen jullie persee anderen verplichten mee te roken? Egoïsme? Is roken soms een verworven recht? Is het een verworven recht om mensen die kiezen om niet te roken, om hun kleren wél de dag nadien te kunnen dragen, toch te verplichten in de stank te zitten?
Verboden komen er meestal nadat er een maatschappelijk draagvlak voor werd gecreëerd. Helaas komt dat er vaak genoeg doordat overheden via media gemanipuleerde en demagogische boodschappen de ether insturen. Zoals dat 7 op de 10 voor compleet alcoholverbod zou zijn. 7 op de 10 zou nog trager willen rijden als dat de uitstoot ten goede komt. Bull-shit. Voor roken echter, als ik mijn naasten erover spreek, merk ik echter wel dat zowel bij rokers als niet-rokers wel degelijk een positieve attitude bestaat tegenover dat feit.
Natuurlijk, een echte libertariër is defacto geneigd alle betutteling van overheden te becritiseren. In 90% hebben zij m.i. ook gelijk. Doch, in dit geval ben ik van mening dat er een maatschappelijk draagvlak voor bestaat en dus komt er een verbod. Punt. Als morgen een draagvlak wordt gecreëerd om de auto definitief aan banden te leggen zal het met de mobiliteit ook wel gedaan geraken en ze zijn in ieder geval hun uiterste best aan het doen, de extrem-linkse jongens van Groen! en Rood! Aparte busvakken waar op een uur welgeteld 3 bussen over kruipen om 1% v.d. mensen te vervoeren terwijl de overige 99% voor dat vak heeft betaald maar zelf wel staat aan te schuiven; Het is zelfs misdadig te noemen. Waar zitten ze nu met die gelijke kansen? Gelijke kansen op mobiliteit? Gelijke kansen om tijdig op je werk te geraken? Ah nee da telt ni dan!
Enfin, ik vind roken erg storend als ik op restaurant of café zit en ik heb evenveel recht met vrienden er af te spreken om iets te gaan drinken als rokers zelf! Zeggen van: ga elders kaats ik meteen terug: gaan jullie buiten smoren.
En ja, je hebt een punt, iemand die nooit auto reed en kapot gaat van de smog kan daar terecht over klagen. Helaas, het nadeel van leven met anderen: de meerderheid kan blijkbaar dingen opleggen totdat de overheid er een slot op doet. Voor roken is er blijkbaar niet langer een meerderheid.
RSPat
vrijdag, 11 december, 2009 - 17:21Ik denk niet dat het met onverdraagzaamheid te maken heeft maar inderdaad met dat maatschappelijk draagvlak of hoe je het ook wil noemen. Toch vind ik het eigenaardig dat velen die zo'n bruine rokerskroeg geweldig vonden - terwijl ze zelf niet rookten - nu plots pleiten voor een rookverbod. Vroeger gingen ze misschien gewoon een tafeltje verderzitten of zetten zich zo dat ze niet zoveel last hadden van de rook ... maar toch vonden ze het 'rokerige' iets hebben. En daarbij, iedereen kent toch wel een café waar er meer of minder gerookt wordt. Je hebt nog altijd keuze. Wie zijn eigenlijk diegenen die nu plots voor dat rookverbod zijn. Zij die vroeger zo gezellig in een bruin rokerscafé zaten maar nu plots in het restaurant geen sigaret willen zien?
Benny Marcelo
zaterdag, 12 december, 2009 - 18:43Inderdaad Jef Klak ge kunt over alles muggenziften; o.m. over rokers in een cafe; waar je vrijwillig 4 a 5 uur per week doorbrengt. Als dat geen muggenziften is.