Baanwinkels en Bolkestein
Jan De Nys [managing director van Retail Estates] laat zich positief uit over de zogenaamde Ikea-wet omdat die "voor meer rechtszekerheid heeft gezorgd". Maar de invoering van de Europese Dienstenrichtlijn (de Bolkestein-directieve) eind dit jaar zou de Ikea-wet al uithollen. "Die richtlijn zegt dat je in het verlenen van winkelvergunningen geen rekening meer mag houden met economische factoren. Het gegeven dat je middenstander x, y of z in het centrum van je gemeente wilt beschermen, is dus geen argument om een vestiging te weigeren."
[De Nys:] "We zullen nu een verschuiving krijgen naar het criterium ruimtelijke planning en mobiliteit. Want daar laat de Bolkestein-richtlijn wel nog toe dat je beperkingen oplegt. En waar je het concurrentieargument nog kunt kwantificeren, lijkt ruimtelijke planning mij een heel arbitrair criterium. Ik vrees dat de richtlijn de overheid een een belangrijk instrument geeft om de sector op een weinig transparante manier te controleren".
Laurenz Verledens in Trends, 16 april 2009
Reacties
Fred
zondag, 19 april, 2009 - 21:14Twee problemen met deze redenering:
1. De Bolkesteinrichtlijn gaat over diensten, niet over handel in goederen. Strikt gezien hoeft de IKEA-wet (die expliciet over handel in goederen gaat) niet worden aangepast.
2. Sowieso is die concurrentie-clausule uit de IKEA wet een onding (tenminste voor wie gelooft in de vrijheid van ondernemen). Als gemeenten op een oneigenlijke manier ruimtelijke-ordeningscriteria zouden inroepen, zal men dit voor de rechtbank kunnen aanvechten en normaal gezien gelijk moeten krijgen.