Hopen op assimilatie van moslimcultuur is utopie
We worden geconfronteerd met een oprukkende, bewuste en radicale islamisering. Hopen op een integratie of een assimilatie, die de eigen ontwikkeling van de moslimcultuur verloochent en versmacht, is een utopie. Vlaanderen - zoals trouwens heel Europa - moet leren leven met de werkelijkheid van een snel veranderende maatschappij. In een westerse wereld die zelf zijn oude christelijke tradities en waarden loslaat, schiet een islam wortel die niet zal worden uitgeroeid. De islamitische identiteitsvorming is een nieuwe en belangrijke factor in onze maatschappij.
In de jongere generatie van moslims is een her-islamisering gaande. Er wordt daar een debat gevoerd over tendenzen en mogelijke richtingen: naar een humanistische islam of naar een militant neofundamentalisme? Hoe dan ook, de godsdienst is niet weg te denken uit dat maatschappelijke veld. Er dient daarom te worden gedacht en gewerkt aan nieuwe structuren van samenleving, die de diversiteit erkennen en organiseren. Gebeurt dat niet, dan zullen de conflictueuze problemen zich explosief blijven opstapelen.
Manu Ruys in De Tijd van 12 april 2005
Reacties
Spartacus
dinsdag, 3 mei, 2005 - 17:53Europese tradities en waarden kunnen volgens Manu Ruys blijkbaar alleen maar christelijk zijn... Met hem volgen veel commentatoren deze trend : Europa laat het christendom los en dus haar tradities en waarden, allochtone mohameddanen hebben een sterker godsdienstig besef en hun waarden (hoewel misschien in se niet bedreigend) zullen door het tekort aan tegengewicht onze samenleving gaan domineren !
Toch enkele bedenkingen :
a) Europa laat niet per se het christendom los. Eerder vind er een secularisering plaats waar àlle gevestigde levensbeschouwingen van de autochtonen onder leiden (zowel de 'conservatieve' RK-kerk als hervormden, anglicanen,... maar ook bijv. de georganiseerde vrijzinnigheid). Dit leidt daarom nog niet automatisch naar een geringer christelijk beleven, wel een ànder beleven.
b) Religieuze tradities hebben een réveil : de secularisering beïnvloedt de ganse maatschappij, toch kiezen aanzienlijke aantallen Europeanen (misschien niet demografisch aanzienlijk maar wel een bewuste en dus invloedrijke minderheid) als reactie tot een sterker religieus behoren tot : Opus Dei, Wicca, bekeringen tot de Islam,...
c) Naast religieuze tradities en waarden telt Europa nog vele a-religieuze waarden (níet anti-religieus). Nav. Pim Fortuyn en Theo Van Gogh worden in Nederland waarden als patriottisme/nationalisme, Rule of Law, vrijheid van meningsuiting,... in steeds ruimere kring besproken. Het valt niet uit te sluiten dat onze maatschappij hierdoor sterk anticlericaal wordt in een nieuwe, ruimere en meer verdraagzame zin.
Vanuit de 3 bovenstaande invloeden kunnen zich een schier oneindig aantal varianten ontwikkelen die de maatschappij van morgen zullen inkleuren, immers bovenstaande invloeden hebben het enkel over de autochtone maatschappij, hierbij komen ook nog eens de vele mogelijkheden vanuit allochtoon-islamitische hoek zoals Manu Ruys correct aangaf.
jan janssen
woensdag, 20 september, 2006 - 09:00balhaar