Cultuur van obscurantisme

De Palestijnen of Irak kunnen als voorwendsel dienen voor het fundamentalistisch terrorisme. Maar zijn echte doelwit, dat zijn de waarden zelf waar onze landen voor staan: gewetensvrijheid en vrijheid tout court, scheiding van kerk en staat, gelijkberechtiging van vrouwen.

Die ideologische oorlog is in de eerste plaats tegen Amerika gericht, de sterkste westerse mogendheid. Wie er president is, maakt de terroristen weinig uit. [...] Tegen die ideologische oorlog baat weinig behalve vastberaden terreurbestrijding. Wel zullen vrede in het Nabije Oosten en in Irak, die dringende prioriteiten zijn, een deel droogleggen van het reservoir waaruit het netwerk van Al-Qaeda kan putten. [...]

De grote schuldigen zijn de Arabische regimes, de verstikkende Arabische tradities. Investeringen worden afgeschrikt door de corruptie en incompetentie van de regimes, door het gebrek aan rechtszekerheid, aan moderne, transparante wetgeving. De cultuur van obscurantisme staat ontwikkeling en dynamiek in de weg. Het jongste rapport van het VN-Onwikkelingsfonds UNPD over de Arabische wereld is verkillende lectuur. Van de wieg tot het graf worden Arabische jongens en mannen ontmoedigd om vrijmoedig te denken, te spreken, te handelen. [...]

Er zijn alvast een paar zaken die we niet moeten doen. Toegeven aan de Arabische neiging tot zelfbeklag is er een van. De Arabische wereld komt niet uit de brousse of het stenen tijdperk gekropen, hij kan terugkijken op een schitterende beschaving die eeuwen lang intellectueel en economisch voor lag op West-Europa. Hij stond aan de wieg van een van de grote religies van deze wereld. De achterlijke tradities, de verregaande schendingen van de mensenrechten in die wereld door de vingers zien is geen pro-Arabische politiek, maar is een verkapte vorm van racisme. De Amerikaanse ,,neocons'' zeggen bovendien iets heel progressiefs als ze aanvoeren dat we er moeten mee ophouden schandalige regimes het hof te maken ter wille van de olie. Hun ideeën over de praktische toepassing van die visie zijn dan weer iets anders.

Creatief denken is nodig over de wijze waarop het Westen de Arabische wereld kan aanmoedigen en uitdagen tot een renaissance. Niets zou beter het gekwetste gevoel van eigenwaarde van zovele Arabieren helen. Niets zou een beter tegengif zijn voor de propaganda en rekrutering van de extremisten.

Mia Doornaert in De Standaard van 9 juli 2005

Reacties

#10933

Briggs

 

Ja & neen.

Er is ook de internalisering, bijkomstig is de Islam al langer een vijand. Dit is een Clash of civilisations, het is niets nieuws het is stokoud.

Gelukkig wordt er hier geen discussie gevoert over 'wie begon'.