Foutjes in de kranten

Ik probeer mijn neiging te onderdrukken om over kleine foutjes in de kranten te bloggen, want dan wordt mijn blog één geweeklaag over futiliteiten. Maar soms, als op korte tijd meerdere factuele fouten zich opstapelen, wordt het me toch te sterk. En omdat ik dagelijks de Corelio-kranten De Standaard (online) en Het Nieuwsblad (op papier) lees, De Morgen enkel in het weekend lees, De Tijd en Het Laatste Nieuws slechts sporadisch lees en Gazet van Antwerpen en Het Belang van Limburg al helemaal niet, zullen eerstgenoemde kranten vaker het slachtoffer worden van mijn gemierenneuk.

Neem nu Het Nieuwsblad van vandaag. "George W. en Barbara Bush tonen het Witte Huis aan hun opvolgers". De vrouw van de huidige president heet Laura, zijn moeder heet Barbara.



En naar aanleiding van 11 november was het ook raak. De website van De Standaard publiceerde toen een bericht van het Nederlandse persagentschap Novum waarin minstens twee fouten staan. Dat "Het Britse Gemenebest" als één van de oorlogvoerende partijen wordt genoemd, terwijl het Gemenebest pas officieel werd opgericht in 1926 en de benaming voordien "British Empire" was, dat wil ik nog welwillend door de vingers zien. Maar dat er geschreven wordt:
"Negentig jaar geleden, op 11 november 1918 om 11 uur, tekenden Duitsland en de Geallieerden de wapenstilstand in een treinwagon in het Noord-Franse Compiègne"

Nee, dat is er over, want dergelijke feitelijke onjuistheden gaan een eigen leven leiden als ze niet worden rechtgezet. De wapenstilstand werd namelijk voor dag en dauw getekend, tussen vijf uur en halfzes in de ochtend, om van kracht te worden om 11 uur. Schrijf dan niet dat hij getekend werd om 11 uur, hé. Dat de fout bij Novum ligt blijkt uit het feit dat de Nederlandse krant Trouw precies dezelfde twee factuele fouten publiceerde. Een paar dagen eerder, op zaterdag 8 november, had Karel Verhoeven het in de papieren versie van De Standaard wél juist:
In de vroege ochtend van elf november 1918, even over vijf om precies te zijn, dicteerde de Franse maarschalk Ferdinand Foch zijn voorwaarden voor de wapenstilstand aan de Duitse delegatie.


Reacties

#71557

johan vandepopuliere

 

Ik behoor tot de oude school die meent dat slordigheid in het gebruik van het Nederlands slordig denken verraadt en twijfels doet rijzen over de zorgvuldigheid van de informatievergaring.

De Standaard, en zeker de online versie, BULKT van de taalfouten. Het is stuitend en tergend hoe de redacteurs die massa aan taalfouten blijven produceren of klakkeloos overnemen van de persbureaus.

Laatst, bij de reacties op het overlijden van Wannes Van de Velde, presteerde redacteur WLE het om het volgende te schrijven:

- " [Katastroof], de groep die bekend staat om zijn groffe teksten"
- " [Wannes] die veel betekent heeft"
- "de gallerijhouder"

Misschien zijn dit onbeduidende ergernissen, in een evoluerend taallandschap, waar grammatica en etymologie veld ruimen voor snelheid van publicatie. Ik ben ook milder voor instabiele woordbeelden, zoals de tussen-e of tussen-n, of c/k, maar "groffe" of "gallerij" of dt-fouten verraden een fundamentele onkunde en luiheid, die zich ontegensprekelijk doorzetten naar de inhoud.

Ik weet en begrijp dat Luc zijn blog wil verheffen boven een puristisch knieshoekje, maar ik ben toch blij dat hij af en toe de deur open zet.

#71559

dd

 

Inderdaad, Luc en Johan. Dit is er over. Je kan je zo inbeelden hoe dat is gegaan. Met die drie eerder gehoorde of geleerde 'elven' nog in het hoofd - dat is een frappant kenmerk van de wapenstilstand van 11 november 1918: het elfde uur van de elfde dag van de elfde maand - is iemand beginnen schrijven en heeft achteraf niet geverifieerd wat hij geschreven had. Een vlugge wikipedia had volstaan. Of een boek van de plank gelicht en opengeslagen.

'Vanmorgen om 5 uur werd de wapenstilstand getekend door Foch en Wemyss en de Duitse afvaardiging en vijandelijkheden werden om 11 uur gestaakt'

'At 5 this morning the armistice was signed by Foch, Wemyss & the German delegates, & hostilities ceased at 11' schreef Koning George V in zijn dagboek op 11 november 1918 zoals Catrine Clay dat citeert op pagina 352 van haar 'King, Kaiser, Tsar, Three Royal Cousins Who Led the World to War'.

Hij had vooraf geschreven 'Today has indeed been a wonderful day, the greatest in the history of this Country. At dawn the Canadians took Mons which was the place where we first came in contact with the Germans over 4 years ago & from where the retreat began'

http://www.amazon.co.uk/Kin...

#71567

Mrs B

 

Blij dat ik niet de enige ben die zich er blauw aan ergert.
Dan zet een mens zijn kinderen aan tot een beetje meer krant lezen en dan sta je ze nog uit te leggen dat het bulkt van de factuele missers.

#71655

Dixit

 

In Vlaanderen zijn er geen kwaliteitskranten meer. In het Nederlandse taalgebied doet NRC Handelsblad nog een aardige poging. Luc had nooit zijn abonnement op Le Soir moeten opzeggen.

#71658

Rudy

 

"Luc had nooit zijn abonnement op Le Soir moeten opzeggen."
Neem eens kennis van
http://lezersbrieven.wordpr...
en
http://courrierdeslecteurs....
Le Soir is volledig uit liberale handen getrokken en overleeft alleen maar door de "goede wil" van de Di Rupo kliek van de PS. Zeker weten!

#71661

wimadrid

 

@Luc: Zoals Dixit zegt, er zijn in Vlaanderen geen kwaliteitskranten meer. Voeg de Knack maar bij de kwakkelaars, volgens mij (google) kwam de steen voor het Witte Huis uit Virgina, en niet, zoals je schrijft: Een weetje uit Knack: "Het Witte Huis is opgetrokken uit zandsteen afkomstig uit Nedersaksen".

Foutjes in blogs? ;-)

#71674

LVB

 

@Dixit: Ik ben nooit geabonneerd geweest op Le Soir. Ik lees die krant alleen als ik in Knokke-Zoute met vakantie ben, kwestie van mij aan de lokale sfeer aan te passen ;-)

#71688

Colen

 

In de Belgofiele - De Standaard - van donderdag 13 November.
In deze krant voor tricobiele intellectuelen verscheen volgend extract van een boek over ‘Belgische eetcultuur’ en het ontstaan van het uit cichorei gekweekte Witlof: Auteur Peter Scholliers.

Eten heeft altijd een rol gespeeld bij identiteitsvorming. (Waals –Vlaamse ?) .
Zo stond tot voor kort op de portaalsite van de Federale regering de ontstaansgeschiedenis van het Witloof. Dat zou uitgevonden (sic) zijn door een boer in Kortenberg, die in 1930 zijn cichorei verborgen hield voor de Hollandse BEZETTER, in de kelder onder een doek. Daardoor kwamen er scheuten uit de cichorei die eetbaar bleken te zijn.
Dat was Witloof.
Meneer Scholliers bedoelde Witlof want dat is de naam van deze groente.
Alle wit-lof voor een krant die na jaren vervalste Belgische geschiedenis nog zo een anti Hollandse uitsmijter kan produceren!

#71748

Sponzen Ridder

 

Het gemak van het internet en automatisering leidt ook vaak tot foutjes (bv hierboven zal de Nieuwsblad journalist vermoedelijk snel op Google de naam van mevr Bush hebben opgezocht.

Een ander, leuk voorbeeld: als je <a href="http://www.demorgen.be/dm/n...">dit artikel over Verhofstadt</a> in De Morgen leest, en je klikt ernaast op de link "Guy Verhofstadt officiële site", dan kom je bij Leterme tercht.

#71839

bernard

 

Awel,ja.

#76417

BC

 

De achterkant van ons elektronisch comfort: http://www.standaard.be/Art...

Vind de fout! "De milieuorganisatie mat bijna 1.000 pictogram per gram op de bodem van de rivier. In een normale rivier of vijver, zelfs in vervuilde regio's, komt die waarde niet boven de 20 pictogram per gram. Het risico op kanker is hier dodelijk hoog."